Polscy inwestorzy coraz chętniej lokują kapitał w Irlandii. Powodem jest niski koszt założenia spółki oraz zwolnienie dywidend z podatku.

Irlandia i Wielka Brytania cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Rodzimych inwestorów interesuje zwłaszcza sposób przekazywania przez spółki-córki dochodów do Polski, tak by były one obciążone jak najmniejszym podatkiem. Firmy polskie prowadzące działalność gospodarczą poza terytorium kraju w formie spółek kapitałowych najczęściej otrzymują zyski swoich zagranicznych córek w formie dywidend. Istnieją również inne możliwości transferu dochodów z zagranicznej spółki zależnej do polskiej spółki-matki. Są to jednak złożone operacje finansowe, które kreują ryzyko podatkowe i, mimo że są często stosowane w innych krajach, nie przynoszą żadnych korzyści w przypadku Irlandii i Polski. Opodatkowanie dywidendy może mieć miejsce zarówno w kraju źródła, jak i w kraju odbiorcy. W tym przypadku za kraj źródła należy przyjąć Irlandię, a za kraj odbiorcy – Polskę. Aby ustalić sposób opodatkowania wypłaty dywidendy, należy odnieść się do przepisów polsko-irlandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1996 roku oraz przepisów wewnętrznych poszczególnych państw. Minimalny procent głosów O tym, czy dywidenda jest opodatkowana u źródła czy nie, rozstrzyga art. 10 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z treścią ust. 3, dywidendy wypłacane przez spółkę posiadającą siedzibę w umawiającym się państwie są zwolnione z podatku od dywidendy w tym państwie, jeśli właścicielem dywidendy jest spółka, której siedziba znajduje się w drugim umawiającym się państwie i która posiada co najmniej 25 proc. głosów w spółce wypłacającej dywidendy. Oznacza to, że warunkiem niezbędnym do zwolnienia dywidend z podatku u źródła jest posiadanie minimum 25 proc. głosów w spółce wypłacającej. Jeżeli polska spółka prowadzi działalność w Irlandii poprzez założoną tam spółkę-córkę, nie powinna mieć problemu ze spełnieniem tego warunku.

1000 euro wynosi maksymalny koszt założenia spółki w Irlandii

Otrzymywane przez polskie spółki dywidendy podlegają, co do zasady, 19-proc. podatkowi dochodowemu. Zasada ta może być modyfikowana, jeżeli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta między Polską a krajem wypłacającym dywidendę wprowadza inne zasady jej opodatkowania. W konsekwencji, przed udzieleniem odpowiedzi o sposobie opodatkowania w Polsce dywidendy wypłacanej przez irlandzką spółkę, należy przeprowadzić analizę postanowień polsko-irlandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a zwłaszcza jej art. 24. Zgodnie z nim, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami umowy może być opodatkowany w Irlandii, lub otrzymuje dywidendy, których dotyczą postanowienia art. 10 ust. 3, to Polska zwolni od podatku taki dochód lub dywidendy.

Płacić nie trzeba

Zatem spółka polska otrzymująca dywidendę od zależnej spółki mającej siedzibę w Irlandii nie zapłaci od takiej dywidendy podatku dochodowego w Polsce. Mając to na uwadze, a także fakt, że w Irlandii nie jest wymagany minimalny kapitał założycielski spółki, a całkowity koszt jej założenia z reguły nie przekracza 1000 euro, rynek ten jest odpowiedni do prowadzenia działalności poprzez spółkę zależną. Co więcej, brak opodatkowania dywidendy otwiera możliwości międzynarodowego planowania podatkowego, co służy zwiększeniu efektywności gospodarczej oraz ekspansji na inne rynki świata.