statystyki

Przestępcy wykorzystują bezradność fiskusa i wyłudzają VAT

autor: Agnieszka Pokojska, Łukasz Zalewski05.06.2013, 07:21; Aktualizacja: 05.06.2013, 11:50
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Gdy rząd próbuje przeszkodzić wyłudzającym VAT w jednym sektorze, uaktywniają się w innym. Ostatnio upodobali sobie handel elektroniką.

Reklama


Reklama


Skala oszustw w VAT w transakcjach między Polską a innymi krajami UE to łącznie ponad 10,5 mld zł rocznie – wynika z danych Eurostatu. Jeszcze bardziej alarmujące są statystyki urzędów kontroli skarbowej (UKS) – w zeszłym roku wyłudzenia podatku od towarów i usług sięgnęły ponad 15 mld zł.

Polski fiskus reaguje na to opieszale. Oszustwami w obrocie prętami stalowymi zajął się dopiero pod wpływem branży hutniczej, której działalność stanęła na granicy opłacalności. Podobnie rzecz się ma z branżą paliwową czy handlem złotem. Choć problem z prętami jest znany od dwóch lat, do dziś istnieją jedynie propozycje rozwiązań (odwrotne obciążenie VAT, solidarna odpowiedzialność sprzedawcy i nabywcy), które mają ograniczyć nieprawidłowości.

Wartość potencjalnie wyładzanego VAT

Wartość potencjalnie wyładzanego VAT

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Złodzieje są szybsi. Nie czekając na wprowadzenie obostrzeń, przerzucają się na inne towary. Ostatnio – na obrót elektroniką, w tym telefonami komórkowymi (295 mln zł potencjalnie wyłudzonego VAT w 2012 r.) i konsolami do gier, a także handel miedzią, platyną czy olejami. Korzystają przy tym ze sprawdzonych już metod.

Elastyczni przestępcy

Ministerstwo Finansów nie ma szczegółowych informacji, w przypadku jakich towarów wyłudza się najwięcej VAT. W odpowiedzi na nasze pytania przyznaje, że oszustwa mogą dotyczyć praktycznie wszystkiego, a w trakcie kontroli ujawniane są coraz to nowe kategorie produktów. Zaznacza jednak, że proceder wyłudzania VAT przy obrocie elektroniką jest lepiej zorganizowany niż przy handlu innymi towarami.

Jak z tym walczy? Odpowiednie komórki ścigania, w tym generalny inspektor informacji finansowej, po otrzymaniu sygnału o oszustwach kierują zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratur i UKS. Te ostatnie w zeszłym roku wydały prawie 1,5 tys. decyzji dotyczących obowiązku zapłaty VAT wynikającego z faktur, na kwotę ponad 1,4 mld zł.

Konrad Zawada z Izby Skarbowej w Krakowie dodaje, że w urzędach skarbowych są specjalne komórki analityczne, które na podstawie dostępnych im danych wychwytują nieuczciwych podatników i sztuczne transakcje. Ponadto w Koninie działa centralne Biuro Wymiany Informacji Podatkowych, które koordynuje współpracę polskich urzędów skarbowych z analogicznymi instytucjami w innych krajach UE. Mimo to przestępcy są często krok przed śledczymi.

– Dzisiaj nie mówimy o obszarach czy sektorach wrażliwych, ale raczej o bardziej lub mniej podatnych na penetrację przestępców – podkreśla Andrzej Bartyska, rzecznik prasowy UKS w Gdańsku. Potwierdza, że oszuści gospodarczy są bardzo kreatywni i elastyczni w dostosowaniu się do nowych przepisów i sytuacji.

Karuzela się kręci

Aby zmylić organy ścigania, przestępcy podatkowi od lat z powodzeniem stosują oszustwa karuzelowe i firmanctwo. W obu procederach wykorzystują znikające firmy słupy, które nie wpłacają należnego VAT do urzędu skarbowego.

W transakcjach karuzelowych zwykle uczestniczy wielu przedsiębiorców z różnych krajów UE. Pierwszy dostarcza towar z innego państwa Unii do Polski, co jest opodatkowane zerową stawką VAT. Nabywca sprzedaje wyroby dalej w kraju i nalicza 23-proc. podatek, ale nie odprowadza go do urzędu i znika. Kolejny podmiot odsprzedaje towar, a dodatkowo ma prawo do odliczenia podatku, który zapłacił poprzednikowi. Czwarta firma sprzedaje towar pierwszej ze stawką 0 proc. VAT i występuje o zwrot całego podatku naliczonego. Następnie schemat się powtarza.

Według ekspertów transakcje karuzelowe są często wykorzystywane przy oszustwach podatkowych dotyczących niewielkiego, ale drogiego sprzętu elektronicznego, np. telefonów, kart SIM, części komputerowych. W takich przypadkach nietrudno bowiem udowodnić, że rzeczy zostały wywiezione z kraju.

Konrad Zawada z IS w Krakowie tłumaczy, że towary zwykle nawet nie przekraczają granicy. Oszuści kupują je i sprzedają na rynku krajowym, a jedynie uprawdopodobniają, że samochód z towarem przekroczył granicę.

Z kolei firmanctwo polega na tym, że jeden podmiot (firmujący) prowadzi pozorną działalność. Na niego są wystawiane dokumenty i faktury, ale faktycznie interesy robi ktoś inny – firmant, która ukrywa się przed fiskusem. Firmującym jest zwykle osoba, która nie ma majątku, np. bezrobotny czy bezdomny. Proceder przebiega w podobny sposób, jak w przypadku transakcji karuzelowych. W pewnym momencie podatnik znika i nie wpłaca VAT do urzędu skarbowego.

Bezkarni firmanci

Tego rodzaju praktyka jest ścigana z mocy prawa. Odpowiedzialność podatkową związaną z firmanctwem określają art. 108 i 113 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.). Decyzje, których podstawą prawną jest art. 113, stanowią jednak pojedyncze przypadki (w latach 2010–2012 r. postępowań przygotowawczych dotyczących firmanctwa było tylko 17). Co gorsza, decyzje w stosunku do firmujących są często puste – nie można ich wyegzekwować, bo taka osoba nie ma majątku.

Z kolei dyrektorzy UKS nie mają kompetencji do wydania decyzji o solidarnej odpowiedzialności firmantów. Takie uprawnienia mają urzędy skarbowe.

Grzegorz Stulgis z Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu tłumaczy, że w efekcie w czasie kontroli UKS u firmujących praktycznie pomijany jest wątek firmanta. Gdyby inspektorzy ustalili, kto nim jest, musieliby przekazać sprawę do naczelnika urzędu skarbowego. UKS poniósłby więc koszty, a nie uzyskał przychodów w postaci ściągnięcia należności budżetowych. A inspektorzy muszą mieć wyniki, aby wykonać założony na dany rok budżet. W związku z tym łatwiej i efektywniej jest im prowadzić postępowanie podatkowe w taki sposób, żeby nie ustalić firmanta.

W praktyce – jak wskazuje Grzegorz Stulgis – fiskus ściąga podatek od firm, które nabyły towary lub usługi od firmującego, pozbawiając je możliwości odliczenia VAT. Często nie bada nawet, czy taki podatnik był świadomy, że uczestniczy w oszustwie. A zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE, jeśli firma dochowała należytej staranności, to zachowuje prawo do odliczenia VAT.

Firmant zaś może nigdy nie zostać ujawniony i ukarany, mimo że to on stał za oszustwem i czerpał z niego zyski.

Śledzenie transakcji

Zdaniem ekspertów wyłudzeń VAT nie da się całkowicie wyeliminować, ale można je istotnie ograniczyć poprzez rozwiązania systemowe.

Jednym ze sposobów walki z nimi jest wprowadzenie mechanizmu odwrotnego obciążenia. VAT do urzędu musi wtedy odprowadzić nabywca, a nie sprzedawca towaru. Zdaniem Jerzego Martiniego, doradcy podatkowego w Martini i Wspólnicy, działania zmierzające do wprowadzenia odwrotnego obciążenia VAT w odniesieniu do niektórych wrażliwych towarów czy usług mają efekt doraźny. Faktycznie pomagają w zwalczaniu nadużyć w danej branży, ale oszuści przerzucają się wtedy na inny rodzaj towarów czy usług.

– Na dłuższą metę takie działanie nie jest optymalne – ocenia Jerzy Martini.

Marek Suchowolec z Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu uważa, że rozwiązaniem systemowym, które bardzo istotnie zmniejszyłoby możliwość wyłudzenia VAT, jest wprowadzenie faktur elektronicznych z obowiązkiem przesyłania ich do organów podatkowych np. raz dziennie. Organy i specjalny program mogłyby śledzić podejrzane transakcje i typować firmy do kontroli.

Także Jerzy Martini jest zdania, że nie da się skutecznie zwalczać oszustw podatkowych, nie dysponując odpowiednimi narzędziami informatycznymi. Zaleca stworzenie systemu, który na bieżąco analizowałby wszelkie istotne transakcje podlegające opodatkowaniu oraz identyfikował te, które są podejrzane.

Przestępcy od lat z powodzeniem stosują oszustwa karuzelowe i firmanctwo

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • użendnik(2013-06-06 05:53) Odpowiedz 10

  Jak to - wprowadzono metryczki, spisy akt, wprowadzono ustawę o odpowiedzialności za decyzje, rozszerzono odpowiedzialność w ustawie o finansach publicznych ( to z tej pewnie beknie ministra Mucha), jeśli komuś nie starcza to zostaje jeszcze najnormalniejszy Kodeks Pracy, wprowadzono zawiadomienia o kontrolach, ograniczono kontrole do kilunastu dni, I MIAŁOBYĆ LEPIEJ. Do tego od 8 lat brak podwyżek i przez następne kila lat, zakaz zatrudniania. Szanowni czytelnicy i redaktorzy - chcieliście rozwalić urzędników i skarbówkę no to jest rozwalona, sparaliżowana, wyszydzana przez swoiach własnych ministrów, premiera. Do 1 - trochę przesadzasz ale nie zapomnij, że przy 25 dniach do zwrotu ciężko skontrolować faktyczny przepływ towaru ( zwykle pół Europy) a w przypadku nieuzasadnionych podejrzeń trzeba wypłacić odsetki, które następnie będą opisywane w GP jako błędy za które trzeba obciążyć pracownika 12x pensji... A przy zawiadomieniach o kontroli 7 dni można mieć dyżurne pręty i inne materiały na skłądach, które krążą wraz z fikcyjnymi materiałami po całym kraju,a papier? papier czyli faktura wszystko przyjmie...

 • skarbowiec(2013-06-09 11:22) Odpowiedz 10

  #20. jak rozumiem ty poprzez użycie epitetów typu: "tępaki, ścierwojady, głąby" prezentujesz typowy dla polactwa poziom kultury osobistej w odróżnieniu od chamstwa skarbówki... Typowa polska hipokryzja i obłuda...
  Pewnie podatki płacisz tak samo czyli kantuję ile wlezie bo inni też kantują. Czyli jesteś usprawiedliwiony. W niedzielę ładnie i przykładnie do kościółka, potem w necie powrzucasz parę tekstów na klechów i dyktat czarnej mafii a wieczorem spojrzysz na swoją gębę w lustrze i żadna refleksja w pustej łepetynie się nie pojawi...

 • prosty_człowiek(2013-06-07 13:56) Odpowiedz 11

  A po jaką cholerę nam ten cały VAT.? Armia urzędników ścigająca oszustów. Armia prawników, sądów, posłów itd "uszczelniających przepisy", w których już nikt się nie może połapać. Ile to wszystko kosztuje? Czy wprowadzenie podatku obrotowego na poziomie kilku procent nie byłoby bardziej efektywne dla budżetu ? A i przedsiębiorcy mogliby się skupić na przedsiębiorczości. ;)

 • .(2013-06-09 09:08) Odpowiedz 11

  Bo skarbówka to t ę p a k i i ścierwojady .Łatwo rozliczać emerytów ,rencistów. Głąby i chamstwo.

 • win-cent(2013-06-05 08:58) Odpowiedz 00

  Ciekawe, jak drobny sklepikarz występuje o zwrot VAT z tytułu zakupu kasy fiskalnej to od razu ma kontrolę, lub czynności sprawdzające- a chodzi o 700 zł. A jak oszust występuje o 1 000 000 zwrotu to urząd wypłaca bez mrugnięcia okiem, a potem podnosi krzyk "łapać złodzieja".
  Bez "pomocy" z wewnątrz nie byłoby takiej skali oszustw.

 • ziggy(2013-06-07 15:06) Odpowiedz 00

  A już najnajlepszym rozwiązaniem będzie, gdy w każdej firmie będzie utrzymywany urzędnik skarbowy, który będzie patrzył na ręce księgowego.

 • księgowa(2013-06-11 10:14) Odpowiedz 01

  Odkryli Amerykę z odwrotnym obciążeniem VAT! A przecież tak działał poprzednik VAT-u, czyli podatek obrotowy. Nabywca w cenie towaru miał zawarty podatek obrotowy (sprzedawcy) i to nabywca go płacił. I nie było żadnych zwrotów i wyłudzen i komu to przeszkadzało?

 • j.p.(2014-03-10 22:55) Odpowiedz 00

  Oszuści działają w różnoraki sposób, celem ich jest osiągnięcie dóbr materialnych, nieważne z jakiego źródła. Jak powszechnie wiadomo, Agnieszka Peikert to oszustka z Wrocławia, prawomocnie skazana z art. 286 KK. Bardzo podobne metody działania stosuje Monika Szremska, oszustka posługująca się manipulacją w celu wyłudzenia korzyści materialnych. Poniżej opis jednej z ofiar oszustki Moniki Szremskiej.

  Działalność Moniki Szremskiej polega na wyłudzaniu od znajomych osób dużych sum pieniędzy. Wykorzystując więzi przyjaźni i osobistego zaufania, Monika Szremska dokonała na moją szkodę oszustwa w celu wyłudzenia (art. 286 KK) na łączną sumę 15 tys. PLN. Poszkodowanych jest więcej osób, a w sprawie prowadzone jest postępowanie.

  Schemat działania we wszystkich przypadkach jest podobny. Monika Szremska zdobywa zaufanie znajomej osoby i opowiada jej o swoich rzekomych problemach, m.in. o niezawinionych długach, utracie ciąży, groźnych powikłaniach, a nawet o śmiertelnej chorobie. Wszystkie informacje okazują się całkowicie nieprawdziwe, zmyślone jedynie w celu wyłudzenia środków materialnych. Monika Szremska zawsze w takich przypadkach sugeruje, że uratowałaby ją każda pomoc finansowa. Potrafi korzystać z technik psychomanipulacji, bardzo szybko udaje jej się stworzyć pomost pomiędzy swoimi zmyślonymi problemami a dobrą wolą pomocy ze strony ofiary. Niestety, jest w tych działaniach bardzo przekonująca. Oszukanych jest kilka osób.

  Oszustka Monika Szremska pochodzi z miejscowości Dąbrówka Łubniańska (opolskie), jej rodzina posiada ośrodek wypoczynkowy w Turawie. Działała na terenie Opola, obecnie przebywa w Holandii. Bardzo możliwe, że zmieniła otoczenie i nadal próbuje działać na szkodę innych osób.

 • Krakowiak(2013-12-14 11:19) Odpowiedz 00

  Likwidując VAT zlikwidujemy wyłudzanie VAT'u.

 • jojo(2013-06-10 08:09) Odpowiedz 00

  Przestępcy = bizensmeni powiązani z politykami i urzędnikami doskonale znającymi luki w systemie;
  Bezradność fiskusa = przymykamy oko na kolegów (patrz wyżej)

 • obywatel(2013-06-08 19:26) Odpowiedz 00

  pewnie, że grube ryby nie pójdą siedziec
  po co się grac za grubych
  to praco- i czasochłonne, a tak to się dojedzie maluczkich i będzie OK
  nie będą sie umieli obronic

 • bogo(2013-06-08 09:17) Odpowiedz 00

  mmmmmm

  jest tylko jedna mała różnica. w usa jesteś w stanie się wybronić jak cię wsadzą, a w pl pójdą siedzieć mali i możliwe że nieświadomi swoich błędów, a grube ryby dalej będą graść

 • TEMIDA(2013-06-07 06:09) Odpowiedz 00

  postępowanie o którym mowa w powyższym artykule dotyczy odpowiedzialności firmanta za zobowiązania firmowanego

  autor artykuły nie wie o czym pisze więc pisze bzdury

  jeśli UKS ustali firmowanego to UKS wydaje decyję określającą na firmowanego, a nie US
  dopiero jak firmowany nie ureguluje zobowiązania można ustali odpowiedzialnośc firmanta za to zobowiązanie
  ale i tak pierwotna decyzja jest po stranie UKS, które ponosiło koszty

 • skarbona(2013-06-05 10:18) Odpowiedz 00

  A kto rozwalił skarbówkę? Ja?
  A kto zablokował podwyżki nawet o wskaźnik inflacji, powodując, że najlepsi odchodzą?
  A kto pisze złośliwe, niesprawdzone artykuły na temat urzędników?
  Ja czy pan Radwan?

 • TEMIDA(2013-06-06 20:23) Odpowiedz 00

  kto wypisuje takie głupoty
  jesli UKS ustali firmowanego to wydaje na niego decyzje okreslającą i on odpowida
  jeśli nie zpałaci dodatkowo US może obciążyc firmanta
  UKS nie chcą ustalac firmowanych bo i po co to dodatkowy problem, a tak przywalą piękne duze zobowiązanie firmantowi i mają wyniki
  dodatkowo fiormanci często się nie odwołują, więc problem się zamyka, a wyniki są piękne

  UKS jak wszystkie urzędy graja je3dynie na statystykę

 • ksiądz proboszcz(2013-06-06 18:08) Odpowiedz 00

  do mmmmmmmm, walnąłeś jak łysy warkoczami o ścianę

 • guziczek(2013-06-07 06:04) Odpowiedz 00

  napisał lub napisała samą prawdę siepaczek
  a tobie o co biega?

 • mmmmmm(2013-06-06 09:42) Odpowiedz 00

  zrobcie 20- 25 lat puchy za wyudzenia vat jak w U.S.A...to problem szybko zniknie:)pomyslcie czasami ze przymus wymusza reakcje..czesto oczekiwana.

 • yaro_z_pl(2013-06-05 21:50) Odpowiedz 00

  Bylejakość kosztuje, ale nasz minister finansów jeszcze tego nie zrozumiał... coś mi się wydaję, że to będzie bardzo kosztowna lekcja.

 • Misiek(2013-06-05 18:08) Odpowiedz 00

  Święte słowa Bert !!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama