statystyki

W Polsce płacimy niskie podatki. Zobacz, ile wynoszą stawki podatkowe w Europie

autor: Jędrzej Bielecki09.01.2013, 07:00; Aktualizacja: 09.01.2013, 07:52
Bogaci najwięcej zapłacili za kryzys

Bogaci najwięcej zapłacili za kryzysźródło: DGP

Polska należy do grupy krajów w UE, które nie łatają budżetu, łupiąc najbogatszych obywateli. Idziemy pod prąd, bo większość państw koszty walki z kryzysem zadłużenia przerzuciła na osoby zarabiające najwięcej.

reklama


reklama


Tylko kilka krajów Unii Europejskiej nakłada dziś niższe niż Polska podatki dochodowe dla osób najlepiej zarabiających. To Czechy, Węgry, Słowacja, Bułgaria i Estonia. Inne państwa zdecydowały o większym „zajęciu” dochodów osób osiągających największe zyski. Rząd Donalda Tuska się od tego powstrzymał – wynika z danych przeanalizowanych przez Ernst & Young.

Liberalne obciążenia

1 stycznia 2009 r. górna stawka podatku PIT spadła w naszym kraju z 40 do 32 proc. Osoby zarabiające do 85,5 tys. zł rocznie płacą 18 proc. Od tego czasu PIT nie był zmieniany. Tymczasem w minionych czterech latach to właśnie podatek od dochodów osobistych był w Europie podnoszony najczęściej – rządy chciały w ten sposób uchronić konkurencyjność swoich firm, utrzymując na niezmienionym poziomie lub nawet obniżając podatek od zysku przedsiębiorstw (od 2008 r. średnia stawka CIT w UE wręcz spadła z 23,9 do 23,5 proc.).

W ten sposób władze państw Unii mają nadzieję na pogodzenie dwóch spraw: utrzymanie wzrostu i konkurencyjności gospodarki z koniecznością redukcji długu i deficytu budżetowego – tłumaczy taką strategię Charles Menard z Ernst & Young.

W efekcie dziś aż 8 krajów UE pobiera od najbogatszych podatek na poziomie przekraczającym 50 proc. dochodów. W Szwecji górna stawka PIT sięga 56,6 proc., a w Hiszpanii i Francji, wliczając w to specjalną daninę przeznaczaną na subwencje socjalne, 52 proc. I w tym ostatnim kraju byłaby jeszcze wyższa, gdyby kilka dni temu Trybunał Konstytucyjny nie zablokował wprowadzenia kolejnej, 75-proc. stawki. Tylko w zeszłym roku średnie stawki podatku dochodowego, jakie płacą Francuzi, skoczyły z 34,69 do 41,17 proc.

Dziś nawet kraje uchodzące za liberalne o wiele bardziej obciążają dochody zamożnych obywateli niż polski fiskus. Górna stawka PIT w Wielkiej Brytanii to już 45 proc., a w Irlandii – 41 proc. Podatek dochodowy idzie w górę nawet w tych nielicznych krajach Europy Środkowej, które jeszcze niedawno wprowadziły radykalną reformę systemu fiskalnego.

Od 1 stycznia górna stawka PIT na Słowacji wzrosła dla osób zarabiających więcej niż odpowiednik 3,3 tys. euro miesięcznie z 19 do 25 proc. Z kolei w Czechach ten sam wskaźnik ma wzrosnąć na początku przyszłego roku z 15 do 20 proc. Radykalnie niskie stawki PIT utrzymują więc już tylko najbiedniejsze kraje Unii: Rumunia i Bułgaria (10 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • 11 000 euro a 135 euro(2013-01-11 18:03) Odpowiedz 20

    W Grecji kwota wolna od podatku 11 000 euro, w Polsce 135 euro /556 zl/, ale to my wspomagamy Grecje, chociaz w Polsce trwa kryzys nieprzerwanie od XVII wieku.

  • reflektor(2013-01-11 17:23) Odpowiedz 10

    pozdrowienia z FIATA w TYCHACH
    JEST OK!!!
    BEDZIE JESZCZE LEPIEJ!!!
    OTEPIAJCIE NAROD DALEJ!!!

  • 890(2013-01-12 18:50) Odpowiedz 10

    Czysta propaganda.Obudzćcie się w tej gazecie Polacy już nie są tacy głupi,to już nie komuna.Ludzie wiedza i widzą jak się żyje w innych krajach,jakie sa tam faktycznie podatki,jak wygląda polityka prorodzinna itd.To już nie jest ciemny naród!

  • Damian(2013-01-13 10:22) Odpowiedz 10

    W Polsce nie łupi się najbogatszych, bo łupi się biednych. Za rządów PO obniżono PIT dla bogatych, a podwyższono VAT. To oznacza, że na obniżkę podatków dla bogatych zrzucili się biedni. Pamiętam jeszcze ze studiów, jak nam mówiono, że VAT zawsze najbardziej uderza biednych, którzy wydają całe dochody i od całości go płacą. Bogaty część środków odkłada na oszczędności i ta część nie jest obciążona VAT-em. Oto i cała PO-sprawiedliwość!

  • polka(2013-01-12 08:46) Odpowiedz 00

    rosja 13 procent bandyci zachodni niszcza nas nie tyle podatkami co bandyckim ZUSEM i oplatami

  • Młody(2013-01-13 00:47) Odpowiedz 00

    Wszyscy porównują nas z Europa ,tylko jakie tam zarobki dajcie nam takie pensie jak w europie to będziemy wtedy rozmawiać o podatkach w europie , a nie siać propagandę i porównywać nas z Europa . Autor artykułu niech się zastanowi co wypisuje , niech lepiej napisze jak ludzie z najniższa krajowa żyją w Polsce , co mnie interesuje co jest w europie mieszkam w Polsce i proszę pisać o Polsce (o bezrobociu , o tym ze młodzi nie maja pracy a starszym każe się pracować do 67lat itd.tematów nie brakuje)

  • podatnik(2013-01-14 08:22) Odpowiedz 00

    Tylko czy ktos zauważył , że należymy do najbiedniejszych krajów UE. Zwiększmy płace do poziomu Szwecji czy Danii, dajmy za podatki obywatelom tyle ile dostaja obywatele tych panstw i napewno Polacy zgodza się na podwyzszenie podatków. Takie porównania nic nie dają.

  • paul(2013-01-13 09:51) Odpowiedz 00

    Jalmuzna czy tez zapomoga, jak ktos woli wyplacana 80% mieszkancom tego kraju za miesieczna prace nie powinna byc opodatkowana, tak samo zreszta jak polskie renty i emerytury. To jawny rabunek na obywatelach i ukryta eutanazja, bo niektorym tzw. dochod nie wystarcza na jedzenie i leki!

  • tyty(2013-01-12 00:41) Odpowiedz 00

    A czy w Europie wynagrodzenie za pracę na równorzędnych satnowiskach jest tak samo wysokie jak w Polsce?
    he he he...
    Więc po co głupoty wypisywac?

  • Wincenty R...ski(2013-01-11 18:17) Odpowiedz 00

    To jest granda- czas najwyższy to zmienić...

  • wus1(2013-01-12 17:24) Odpowiedz 00

    to wszystko prawda- ale podstawowy blad powstal 22 lata temu- nie przeprowadzenie prawdziwej reformy ZUS-dlatego panstwo okrada ludzi a czesc ludzi panstwo=teraz ten choholi taniec nikt nie przerwie-do momentu wyczerpaniia zrodla uciechy kasy- potem jazda bez trzymanki

  • zdziwiony(2013-01-12 15:05) Odpowiedz 00

    Jak jest tak dobrze u nas - to dlaczego w mojej miejscowości /2,6 tys. mieszkańców/ nie da się już skompletować drużyny piłkarskiej z miejscowych- bo z młodych w tym wieku już wszyscy wyjechali za granicę. ???

  • obserwator66(2013-01-11 17:22) Odpowiedz 00

    A mieliśmy być drugą Irlandią!
    Jak widać nie do końca!!!
    Kolesie wolą strzyc biedniejszych!

  • ups(2013-02-28 00:57) Odpowiedz 00

    Do "emeryt" ;-) 10/10

  • azor(2013-01-11 14:34) Odpowiedz 00

    @tinka
    "18%podatku placa zarowno ci co maja 7125 zl m iesiecznie jak i ci co maja 900 zl Niech zyje sprawiedliwosc w Polsce" - matematyka mówi, że 18% podatku z 7125 to 1282zł, natomiast z 900zł to 162zł? gdzie jest ta niesprawiedliwość? dlaczego od razu nieporadni życiowo i zawodowo chcą karać tych bardziej zaradnych? nikt nikomu nie broni się przekwalifikować.

  • pracująca za 1400 zł.(2013-01-15 10:56) Odpowiedz 00

    a może tak WYNAGRODZENIA (rzeczywiste a nie statystyczne) w Polsce z tymi w Europie porównać ??

  • Jaromir(2013-01-14 09:01) Odpowiedz 00

    No to dla "równowagi" inne dane:
    W Polsce łączne opodatkowanie pracy na ZUS to ok. 45%
    Stany Zjednoczone: 12,5%
    Wielka Brytania: ok. 20%
    Irlandia: łącznie ok. 16% lub 14% (uzależnione od dochodu)
    Australia: płaci tylko pracodawca - 9%
    Możecie to znaleźć na stronie: http://www.zlikwidujzus.com/jak-nie-p%C5%82aci%C4%87-lub-p%C5%82aci%C4%87-mniejszy-zus--si13.htm
    KTO o tym decyduje? Pracownicy i pracodawcy, czy piekielna czwórca z tabunami urzędasów? Tym na Zachodzie wystarcza KILKAKROTNIE MNIEJ, a naszym CIĄGLE MAŁO! Do cholery z takim państwem, które TYLKO OKRADA i łaskę robi jak przychodzi czas wypłacać emerytury. To jest następny argument (po „waloryzacji kwotowej”), aby przy urnach wyborczych POGONIĆ TĘ ZGRAJĘ ZŁODZIEI i KOMBINATORÓW!
    Pozdrawiam!

  • obywatel PRL(2013-02-25 16:15) Odpowiedz 00

    hahahaha, genialny artykuł, nawet sam minister Urban w minionej epoce mógłby się uczyć kunsztu od autora tego artykułu :)
    Już widzę pana Bieleckiego jako utalentowanego rzecznika niejakiego Vincenta :))

  • Emeryt(2013-02-12 17:08) Odpowiedz 00

    Debile bo inaczej tego nazwać nie można co patrzycie ile płacą podatków w Europie dlaczego nie pisze się ile zarabia się u nas. Gdy będę zarabiał tyle co w Europie to bardzo chętnie zapłacę tyle samo niech wpierw płacą Ci co zarabiają tyle co w Europie.Chyba że rządzący wychodzą z tego założenia jak w tej dyskusji.Spotyka się dwóch przywódców jeden z Polski a drugi z Niemiec. Z Polski pyta się ile u Was wydaje obywatel na konsumpcję i utrzymanie miesięcznie tamten odpowiada 1500 EURO a ile zarabia 2000 EURO to co on robi z resztą? a co mnie to obchodzi odpowiada tamten.A ile wydaje się w Polsce na konsumpcję i utrzymanie miesięcznie pyta tamten 2000 tys złotych odpowiada nasz a ile się zarabia 1500 złotych to skąd on bierze brakującą sumę a co mnie to obchodzi odpowiada nasz przywódca i taka jest różnica przeciętnego szarego obywatela Polski i Europy