statystyki

Jak długo żądać wystawienia faktury VAT

29.12.2012, 08:00

Sprzedawca ma 90 dni na wystawienie faktury VAT na żądanie klienta. Jeśli sprzedawca odmawia wystawienia faktury, można mu zagrozić interwencją w urzędzie skarbowym. Jeśli upłynie 90 dni, od dobrej woli sprzedawcy zależy, czy wystawi klientowi fakturę VAT, ale przepisy dają mu możliwość wystawienia tego dokumentu nawet po tak długim czasie

Reklama


Reklama


Niejednokrotnie kupując w sklepie jakieś towary otrzymujemy paragon z kasy fiskalnej, natomiast później okazuje się, że potrzebna nam jest na udokumentowanie tego zakupu faktura. I zastanawiamy się, czy po upływie siedmiu dni od wystawienia paragonu możemy domagać się od sprzedawcy wystawienia  faktury. Otóż możemy, bo przepisy mówią w ten sposób, że sprzedawca ma 90 dni na wystawienie faktury i w tym czasie ma obowiązek na nasze żądanie fakturę wystawić. Natomiast gdyby sprzedawca odmawiał nam wystawienia takiej faktury w tym terminie, możemy postraszyć go urzędem skarbowym. Jeśli już ten termin upłynie, to wtedy od dobrej woli sprzedawcy zależy, czy fakturę nam wystawi. Niejednokrotnie zdarza się że sprzedawcy twierdzą że po upływie takiego terminu już nie mogą wystawić faktury. To jest nieprawda. Jak najbardziej mogą i przepisy im tego nie zabraniają.

Podstawa prawna: Par. 17 pkt. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.2011.68.360) w zw. z art. 87 Ordynacji podatkowej (j.t. Dz.U.2005.8.60) 

Anna Welsyng, radca prawny, doradca podatkowy INFORLEX.PL

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:INFOR

Polecane

Reklama

  • tylko doradca(2013-01-02 14:45) Odpowiedz 00

    Tekst wprowadza w błąd. Art. 87 w par 1 mówi wyraźnie, że rachunki wystawia się, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Te odrębne przepisy to ustawa o VAT. Zwolnienie z obowiązku wystawienia faktury na żądanie zgłoszone po uływie określonego czasu wejdzie wżycie dopiero od dnia 1 stycznia 2014 r. (vide nowelizacja ustawy o vat).

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama