statystyki

Budujesz? Remontujesz? Spiesz się - zwrot VAT za materiały budowlane tylko do 2013 r.

autor: Magdalena Majkowska16.11.2012, 07:00; Aktualizacja: 16.11.2012, 07:52
Zwrot części VAT na materiały budowlane

Zwrot części VAT na materiały budowlaneźródło: DGP

System zwrotu VAT za materiały budowlane wykorzystywane przy remontach i budowach prowadzonych metodą gospodarczą zostanie zlikwidowany – to, jak twierdzą urzędnicy, jest już przesądzone. Resort budownictwa proponuje, by podatnicy mogli występować z pierwszym wnioskiem o pieniądze (a ściślej mówiąc, o część zapłaconego przez nich przy zakupie materiałów podatku, tj. różnicy między stawką 23 proc. a 7 proc. VAT) tylko do końca 2013 r.

Reklama


Reklama


 Osoby, które przed końcem przyszłego roku upomną się o VAT, a także ci, którzy już go odzyskują, będą mogli wyczerpać przysługujące im limity w kolejnych 5 latach. Zasada praw nabytych będzie bowiem, jak twierdzi ministerstwo, respektowana.

Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy resortu, zastrzega, że propozycje te nie są jeszcze uzgodnione w ramach rządu. Wkrótce mają być przedmiotem konsultacji z Ministerstwem Finansów w toku formalnych uzgodnień międzyresortowych.

Obecnie podatnicy tytułem zwrotu VAT mogą otrzymać maksymalnie ponad 15 tys. zł, w przypadku gdy kupują materiały na użytek prac niewymagających pozwolenia na budowę, i 35 tys. zł – przy pozwoleniu na budowę. Nie muszą odzyskiwać tych kwot jednorazowo, mogą występować o pieniądze wielokrotnie (nie częściej niż raz w roku). Limity te (systematycznie waloryzowane) są do wykorzystania w ciągu 5 lat od złożenia pierwszego wniosku. A po pięciu latach się odnawiają – znów można, jeśli ma się podstawy, występować z wnioskami o zwrot VAT w ramach nowych limitów.

Teraz o odnowieniu nie będzie mowy. A ci, którzy nie zdążą z pierwszym wnioskiem do końca 2013 r., w ogóle nie otrzymają zwrotu VAT.

W ocenie Piotra Lissa, doradcy podatkowego, partnera w RSM Poland KZWS, system zwrotu VAT spełnił już swoją funkcję, łagodząc skutki podwyższenia podatku po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Przygotował też podatników do tego, że kiedyś (ten czas właśnie nadszedł) koszt materiałów budowlanych będzie wyższy.

– Biorąc pod uwagę, że przepisy były wprowadzane w 2006 r. i w założeniu miały obowiązywać tylko przez 2 lata, a wytrwały ponad 6 lat, uznać należy, że ich likwidacja jest uzasadniona – argumentuje nasz rozmówca.

Piotr Liss przypomina też, że kupując usługę wraz z towarem, nadal można będzie korzystać z 8-proc. stawki VAT. Tym samym likwidacja zwrotu może być korzystna dla usługodawców. Inni eksperci są bardziej krytyczni.

Innymi słowy, respektowane mają być ich prawa nabyte. Tak wynika z propozycji Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM). To ten resort przygotowuje projekt odpowiedniej ustawy. Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy ministerstwa, przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami limity określające kwoty, jakie mogą być zwrócone, dotyczą okresów pięcioletnich – liczonych od daty złożenia pierwszego wniosku.

– Propozycja MTBiGM, skierowana do konsultacji społecznych 8 listopada, zakłada zachowanie tych zasad dla podatników, którzy zwrócili się lub zwrócą o zwrot VAT w okresie do końca 2013 r. – tłumaczy Karpiński. Oznacza to, że budżet ponosiłby wydatki związane z funkcjonowaniem systemu jeszcze do końca 2018 r. – Na ten moment dokument ten nie jest jeszcze przedmiotem uzgodnień międzyresortowych – informuje Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

Jak wskazuje Przemysław Kilim, doradca podatkowy w KPMG, biorąc pod uwagę, że decyzje o budowie lub remoncie planuje się z dużym wyprzedzeniem, a tego rodzaju inwestycje są długotrwałe, jakiekolwiek zmiany dotyczące zwrotu VAT powinny być zaproponowane i wprowadzone odpowiednio wcześnie, a ustawodawca powinien zachować prawa nabyte.

– Dlatego też pozytywnie należy ocenić propozycję, aby osoby, które po raz pierwszy zwrócą się o zwrot VAT w 2013 r., miały prawo do wykorzystania ustawowych limitów w ciągu pięciu lat – komentuje ekspert KPMG.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Szarak(2012-11-16 09:01) Odpowiedz 00

  Durnie, rzucajcie młodym jeszcze większe kłody pod nogi, to w tym dziwnym kraju pozostana tylko emeryci i obcokrajowcy, np. Chińczycy. Wybudowac się tu nie sposób, ponieważ ceny działek i koszty budowy są ogromne w stosunku do naszych płac a gdy do tego dojdzie utrzymanie dzieci, to pozostaje sobie jedynie w łeb palnąć. Polska to jest bardzo dziwny kraj (Z-G).

 • Adam S.(2012-11-16 10:05) Odpowiedz 00

  Dokładnie. CENY zachodnie, płace Polskie. I ktoś się dziwi że mieszkania stoją puste...

 • Do @1(2012-11-16 20:27) Odpowiedz 00

  Młodzi budowali domy i ... korzystali ze zwrotów VAT ... powiadasz ?
  Chyba Ci się coś Człowieku przyśniło...

 • 007KAL(2012-11-16 12:25) Odpowiedz 00

  Część z nas narzekała, że Jaśnie Nami Rządzący (JNR) nie wiele robią..., więc zabrali się do roboty - Ci od ruchu drogowego szybko wymyślili, że do meteorologii i Kodeksu Drogowego należy wprowadzić pojęcia Zima-oponowa i Lato-oponowe. Teraz bardzo intensywnie pracują, aby każdy (każdy !) właściciel samochodu prowadził "Kartę drogową" i skrupulatnie notował (jak za PRL-u firmy) "kto", "w jakich godzinach", "od", "do" jechał... Inna twórcza grupa JNR zabrała się za poprawianie ustawy o VAT. Zamiast oddawania VAT będzie twórcze zamienianie "towaru budowlanego ze stawką 23%" w "usługo-towar-budowlany ze stawką 8%" itd. Problem w tym, że mi to źle pachnie ... wprowadzenie Kart Drogowych... ma na celu (moim zdaniem) doprowadzenie do rentowności fotoradarów (które robią marne zdjęcia, na podstawie, których nie można odkryć, "kto na portrecie") oraz doprowadzenia do końca pomysłu pobierania podatku PIT od pseudo-dochodów związanych z jeżdzeniem samochodem firmowym. Natomiast manipulowanie przy stawkach VAT dla materiałów/usług budowlanych to zachęcanie do kreowania patologii - tworzenia fikcyjnych firm usługowych przy marketach - oraz karania ludzi za to, że mają ochotę robić coś sami... Należy jednak pamiętać, że Polak ptrafi, więc za chwilę zamiast Marketów będą "Zrób_to_Samy" - w których klient będzie mógł "podpisać umowę o dzieło na wykonanie usługi ukł sobie panali podłogowych np. za 1 zł". Jest wolny rynek, więc można być tak miłym dla zleceniodawcy i pracować za symboliczną złotówkę..
  Efekt - proste kupienie paneli za 1000 zł netto będzie kosztować nas 1230 zł + ułożenie za 0 zł (bo lubimy majsterkować), a w wersji ze "Zrób_to_Samem" - za panele zapłacimy (1000 zł netto + auto_usługa z narzutami "Zrób_to_Sama" 50 zł netto), czyli 1134 zł brutto... A tak na marginesie to wracamy do koncepcji "pomarańczoej betoniarki do mieszania betonu z VAT 22%" i "zielonej betoniarki do mieszania pasz dla zwierząt" z VAT 7%... Czyli znowu kłania się REJ...

 • stefan(2012-11-16 13:41) Odpowiedz 00

  Już dawno to powinni znieść,bo przy tym vacie były same mahloje !

 • Kate(2012-11-22 14:11) Odpowiedz 00

  Taaa ceny europejskie a płace polskie, do tego skandaliczna biurokracja z pozwoleniami na budowe, której nie ma w państwach Unii .. tylko w polsce takie rzeczy się dzieją !!! Zenada, aby tylko zedrzeć z podatników ! To Anglia i inne kraje dają Polakom zarobić na dom , nie polska , polska tylko by chciała zabierać i obywatelom nie pomagać ...:/ W Anglii panstwo na każde urodzone dziecko daje pomoc finansową, cotygodniową do ukończenia przez dziecko 18 roku życia , beż względu na to czy rodzice pracują .. po prostu taki tam jest pakiet wspierania małżeństw z dziećmi , i ich na to stać , polska niedługo i becikowe zniesie , bo to za duży wydatek ... by żyło się lepiej ... nie dziwie się że rodacy uciekają za granicę chociaż tu się wychowali i tu mają rodziny... polska rządzi się swoimi p[rawami, to istne panstwo w panstwie !!!

 • abc(2012-11-28 00:08) Odpowiedz 00

  I bardzo dobrze. Ten zwrot służył tylko bogatym przy budowie domu. Nie tylko VAT wzrósł na materiały budowlane, a nikt zwrotu nie dał.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama