statystyki

W miastach będzie drożej. Rosną podatki od nieruchomości, opłaty targowe, czynsze i bilety komunikacji

autor: Tomasz Żółciak16.08.2012, 06:59; Aktualizacja: 16.08.2012, 07:57
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Borykające się z kłopotami finansowymi samorządy przerzucają swoje problemy na mieszkańców. A to oznacza jedno – podwyżki: czynszów, podatków od nieruchomości, opłat targowych, cen biletów komunikacji miejskiej

Reklama


Reklama


W końcówce wakacji urzędy miejskie w całej Polsce gorączkowo pracują nad ustaleniem stawek podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywały w przyszłym roku. Swoje plany przedstawią radnym po wakacjach. Będzie drożej.

Kraków przewiduje wzrost podatków od nieruchomości. Stawki podstawowe będą systematycznie podnoszone co roku, aż do osiągnięcia w 2014 r. stawek maksymalnych ogłoszonych przez ministra finansów. – Planujemy zwiększenie dochodów z tytułu podatku od nieruchomości o ponad 8 proc. w stosunku do roku bieżącego – mówi Jan Machowski z krakowskiego urzędu. Zwiększy się też podatek od środków transportowych, z którego wpływy mają być wyższe o blisko 6 proc. niż w tym roku (ponad 17 mln zł dla budżetu miasta). Dodatkowo od 1 stycznia pojawi się opłata od posiadania psa – 36 zł rocznie za czworonoga. Z tego tytułu do budżetu miasta ma wpłynąć 100 tys. zł.

Gdańsk chce podnieść podatek od nieruchomości, podatek od środków transportu, opłaty targowe i miejscowe. Stawki wzrosną o 4 proc. Identyczne plany mają Katowice. Oprócz tego podwyższone zostaną tam czynsze w niektórych rodzajach lokali mieszkalnych.

Warszawscy urzędnicy twierdzą, że jeszcze nie ma decyzji dotyczących stawek podatkowych w 2013 r. Ale pewne jest, że mieszkańców stolicy czeka kolejna podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej. Cena normalnego biletu jednorazowego wzrośnie z 3,60 do 4,40 zł, a 30-dniowego imiennego z 90 do 100 zł.

Zmiany będą dotyczyły także mniejszych miast. Inowrocław oficjalnych planów nie przedstawia, ale nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że rozważana jest opcja podwyższenia m.in. opłat targowych i podatku od posiadania psa (obecnie wynosi 66 zł rocznie). Podniesienia stawek podatków nie wykluczają Olsztyn, Zielona Góra i Zabrze. Jednak z oficjalną informacją urzędy czekają do drugiej połowy września. – Inwentaryzacja opłat i ewentualna propozycja zmian taryf opłat planowane są na 18 września – mówi Magdalena Krzyżanowska z Torunia.

Miastom wydaje się, że kieszeń podatników nie ma dna

We wtorek w Monitorze Polskim minister finansów opublikował obwieszczenie w sprawie maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych w 2013 r. Wszystkie poszły w górę – w niektórych przypadkach (np. podatku od środków transportowych) nawet o kilkadziesiąt złotych.

Zdaniem ekonomistów do podwyżek trzeba się przyzwyczaić. – Zdziwiłbym się, gdyby miasta tego nie robiły – mówi Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha. – Urzędnikom miejskim wydaje się, że kieszeń podatników nie ma dna. Szkoda, że podwyżki często dotykają ludzi uboższych. W końcu bogatsi nie korzystają z komunikacji miejskiej. Jedyne, co usprawiedliwia samorządy, to zadania, które rząd na nie przerzucił bez zapewnienia środków pieniężnych – mówi ekonomista.

W przyszłym roku wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych, które co roku określa minister finansów. Przykładowo danina od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej maksymalnie wyniesie 22,82 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej, a gruntów – 0,88 zł od 1 mkw. powierzchni. Z kolei podatek od samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 9 ton nie będzie mógł przekroczyć 1623 zł.

Wszystkie wartości kwotowe na przyszły rok podane są w obwieszczeniu ministra finansów z 14 sierpnia 2012 r. w sprawie górnych stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2013 r. Zostało ono opublikowane w Monitorze Polskim w poz. 587. Stawki podatku od nieruchomości i środków transportu określa rada gminy w drodze uchwały. Jednak nie mogą one być wyższe niż określone przez szefa resortu finansów.

Podatek od środków transportowych jest płatny w dwóch ratach, tj. do 15 lutego i do 15 września każdego roku, a od nieruchomości w przypadku osób prawnych do 15. dnia każdego miesiąca poza styczniem, kiedy można go uiścić do końca miesiąca.

Obwieszczenie ministra dotyczy nie tylko podatków, ale również opłat. W związku z tym w przyszłym roku rady gmin będą też mogły podwyższyć wysokość opłaty targowej. Muszą jednak pamiętać, że górna jej stawka nie może przekroczyć dziennie 757,79 zł. Jest to kwota o 29,15 zł wyższa niż obecnie (tj. 728,64 zł). Z kolei stawka opłaty w miejscowościach o korzystnych właściwościach klimatycznych, walorach krajobrazowych oraz warunkach umożliwiających pobyt osób w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych nie przekroczy 2,17 zł dziennie (obecnie 2,08 zł). Jeżeli miejscowość ma status obszaru ochrony uzdrowiskowej, będzie można pobrać maksymalnie 3,08 zł dziennie (obecnie 2,96 zł), natomiast w uzdrowiskach 4,26 zł (obecnie 4,09 zł).

Nie mają się też z czego cieszyć właściciele psów – muszą się liczyć z pięciozłotową podwyżką. Minister finansów określił maksymalną opłatę z tytułu posiadania psa na 119,93 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • taka jest prawda(2012-08-16 07:59) Odpowiedz 00

    Tusk Kaczyńskiego z delegacją już zabił ... teraz zabija nas !

  • arnold(2012-08-20 12:23) Odpowiedz 00

    Juz jest, czyli od sciekow. Proponuje podatekod puszczania bąków

  • MATKA(2012-08-18 12:44) Odpowiedz 00

    Proponuję podatek od srania.

  • Emigrant polski(2012-08-16 16:17) Odpowiedz 00

    Ktos napisal : co sie stalo z moja kochana Polska? Inaczej : coscie politycy zrobili z nasza kochana Polska? Poczawszy od rzadu - premiera razem z dziecmi- ministrow zatrudniajacych rodziny, zony, kochanki, znajomych - prezydenta RP i jego kancelarie, gdzie tworzy sie stanowiska dla znajomkow z PO i kolegow ministrow? PSL i AMiRR to panstwo w Panstwie - Serafin i Smietanko to pokazali. Pawlak sie tez lapie gdzie tylko moze do starazy pozarnej, ministerstwa a pozniej podpisuje umowe o gaz z Rosja na wiele lat za najwyzsza cene w Europie. I zeby byla jasnosc- to samo robilo PIS, Samoobrona i LPR gdy rzadzili. TEN KRAJ MUSI SIE ROZPASC - jak Rzeczpospolita szlachecka w XVIII w. I glupi Polacy beda sobie znowu sami winni. To pisal mlody, zmuszony do wyjazdu z PL emigrant.

  • Hasla PO,SLD,PSL,RuchajP-glosujcie na nas-barany !(2012-08-16 16:20) Odpowiedz 00

    Zlodzieje i bandyci PO,SLD(PZPR,NKWD,UB,SB),PSL(dziwkaPRL),RuchaczePalikotowni zapewniali,ze POdwyzek nie bedzie ale za to Zielona Wyspa.Jedynie spelnila sie obiecana Zielona Wyspa,a na niej wkrotce z glodu zdychajace naiwne barany !

  • NIE MAM NA ZUS(2012-08-16 17:26) Odpowiedz 00

    SZKODA, ŻE TAKICH WIADOMOSCI I INNYCH NP.USTAWA O PRZYMUSOWYCH SZCZEPIENIACH, NIE PODAJĄ W MEDIACH.

  • siu iuris(2012-08-16 17:28) Odpowiedz 00

    halo wszyscy tu narzekają, nie rozumiem, każdy z nas czytał konstytucje przecież to nie jest tak, my możemy ich wysadzić z siodła, trzeba nie narzekać tylko działać a więc???

  • ronald plusk(2012-08-16 18:05) Odpowiedz 00

    By żyło się gorzej! Wszystkim oprócz mafii PO-wskiej...

  • bezpartyjny(2012-08-16 20:18) Odpowiedz 00

    Chcieliście demokracji to ja macie, wszyscy muszą zapracować na bułeczkę z masłem.Udało się tylko cwaniakom awuesowskim i ich rodzinkom, zdążyli przez ponad 20 lat odpowiednio poukładać sobie zabezpieczenie, na wypadek, że normalni uczciwi Polacy powiedzą NIE. A pamiętacie, jak o kilka groszy podrożał cukier za komuny, to były ogólnopolskie strajki !!! Kraj sie przewracał do gory nogami , jakie to beznadziejne patrząc na dzisiejsza ponurę i bez możność.A kto na tym robi kapitalistyczną kase ??? Kto mi na to odpowie...

  • a czy przychody społeczeństwa też wzrosną?????(2012-08-16 23:07) Odpowiedz 00

    Znów podwyżki??? W czasie, gdy wielu brakuje nawet na chleb???
    Ktoś tu chyba na głowę upadł!
    SKANDAL, SKANDAL, SKANDAL!!!...

  • cojak(2012-08-16 13:51) Odpowiedz 00

    Heloł ! Ktoś na nich głosował chyba?

  • Skarbnik z Grudziądza(2012-08-16 23:29) Odpowiedz 00

    Mam nadzieję, że Pan Redaktor, stwórca tego artykułu jest zadowolony z poziomu i gatunku wpisów pod swoim dziełem. Gratuluję, ze szczególnym uwzględnieniem roli prasy fachowej (jak mniemam za taką uważa się Gazeta Prawna) w upowszechnianiu wiedzy w zakresie ustroju i zasad funkcjonowania Państwa Polskiego. Szczególne gratulację dla pana dr R. Gwiazdowskiego za jak zwykle "trafny komentarz". Tylko tak dalej.

  • Do Pana Skarbnika z Grudziądza(2012-08-17 00:59) Odpowiedz 00

    @29 Panie Skarbniku, myśli Pan chyba kategoriami takimi jak obowiązywały kiedyś jak gazety były tylko na papierze.

    Teraz liczy się klikalność, a im głupszy tytuł, bardziej prowokacyjny, podający jako sensację coś, co wprowadzono kilkanaście lat temu (waloryzację stawek podatków lokalnych) - tym więcej gawiedzi to kliknie, bo gawiedź jest w większości głupia. Trudno się dziwić wydawcy, że się dostosowuje do żenująco niskiego poziomu odbiorców.

    A co do komentarzy, to niech Pan zauważy, że z reguły wypowiadają się w nich frustraci. Większość rozsądnych ludzi nie widzi potrzeby komentowania artykułów - zwłaszcza, jak pod spodem przeczyta dywagacje jak spod budki z piwem.

    Najśmieszniejsze dla mnie są w nich narzekania na Polskę - "najgorszy do życia kraj świata". Oczywiście ich autorzy zupełnie nie widzą, że jakieś 4/5 świata żyje w biedzie o wiele większej niż u nas. A z kolei na Zachodzie, z którym Polskę porównują, stawka podatku od nieruchomości nie wynosi 70 groszy za metr rocznie, tylko 1% wartości rocznie.

  • MELA(2012-08-23 16:29) Odpowiedz 00

    JAK ISTNIAŁ W POLSCE PRZEMYSŁ TO PŁACIŁ PODATKI. A TERAZ SKĄD WZIĄŚC KASĘ? OD NARODU

  • Polska(2012-08-23 21:32) Odpowiedz 00

    Jeżeli masz już dosyć tego cyrku i złodziejstwa - przyłącz się do Ruchu Demokratycznego Obywateli RP. Razem możemy to zakończyć.

  • matuszews56@gmail.com(2012-08-24 08:54) Odpowiedz 00

    Wszystko obywatel zapłaci z 1000zł.swojej pensji-aby Polska rosła w siłę a ludzie zyli ''godnie''.Czy wy tam do góry nie macie rozumu???

  • G(2012-08-24 18:49) Odpowiedz 00

    Opłata od posiadanego psa - największy idiotyzm jaki mógł powstać. Jeśli ludzie będą musieli płacić że dali schronienie zwierzęciu (nawet jeśli jet to niewielka kwota) to będą woleli się go pozbyć. Ile zwierząt wyladuje na ulicy?

  • Urzędnicy magistratów(2012-08-22 16:01) Odpowiedz 00

    Szkoda tylko, że nie publikują jakie pensje pobierają urzędnicy magostratów, jakie podwyżki sobie szykują w przyszłym roku o premiach idących w tysiące złotych nie wspominając;

  • nie-wyborca(2012-08-16 14:15) Odpowiedz 00

    Proponuję podwyżkę o 1000% od razu, wszystkiego jak leci, woda , gaz, czynsz, prąd, podatków od nieruchomości, paliwa etc. a co! co się szczypać i co roku zwiększać obciążenia dla podatników.. Raz a dobrze! Tak od lat każda władza od lewa do prawa, na każdym szczeblu administracji w tym dzikim kraju "dyma" swoich obywateli, aż miło patrzeć. Bez znaczenia która opcja jest aktualnie przy władzy. Ważne że ta opcja władze ma. Są stołki i apanaże dla rodzin i znajomych, ot taki Waldi P. naczelny strażak, od ponad 20 lat przy korycie w różnych konfiguracjach, piastując przy tym najważniejsze stanowiska... i co Ty chłopie zrobiłeś dla tego kraju, pytam się co ? G... zrobiłeś i zrobisz.

  • adam(2012-08-18 10:27) Odpowiedz 00

    A trzeba tak niewiela - iść na wybory i myśleć samodzielnie idąc na wybory.