statystyki

Deklaracje VAT UE będą składane do 25. dnia kolejnego miesiąca

autor: Magdalena Majkowska10.07.2012, 09:06; Aktualizacja: 10.07.2012, 09:08
 • Wyślij
 • Drukuj
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Wydłużenie terminu na składanie informacji podsumowującej VAT UE w wersji drukowanej z 15. do 25. dnia kolejnego miesiąca (kwartału) przewiduje projekt założeń tzw. trzeciej ustawy deregulacyjnej Ministerstwa Gospodarki.

Obecnie dłuższy termin dotyczy wyłącznie informacji składanej drogą elektroniczną. Propozycję ocenia pozytywnie Michał Galejczuk, doradca podatkowy, partner w Polish Advisory Group.

– Pozwoli to podatnikom w części przypadków dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) na spójne wykazywanie tych transakcji w deklaracji VAT oraz informacji podsumowującej – zauważa Michał Galejczuk.

Można wyjaśnić to na przykładzie. Jeśli podatnik rozliczający się miesięcznie wystawił w styczniu fakturę dokumentującą WDT, powinien wykazać taką transakcję w deklaracji VAT-7 za styczeń do 25 lutego ze stawką 0 proc., o ile uzyskał dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza granice kraju i dostarczenie ich do nabywcy na terytorium innego państwa UE. Wówczas wykazuje jednocześnie taką transakcję w informacji podsumowującej, składanej za styczeń.

Obecnie często dochodzi do sytuacji, w których podatnik do 15 lutego (czyli terminu złożenia informacji podsumowującej za styczeń) nie dysponuje jeszcze wymaganą dokumentacją, zatem zgodnie z art. 42 ust. 12a ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) nie powinien wykazywać takiej transakcji w informacji podsumowującej za styczeń. Tymczasem jeśli dokumenty takie wpłyną do niego do 25 lutego, wówczas wykaże on WDT w deklaracji VAT-7 ze stawką 0 proc.

– Oznacza to niezgodność pomiędzy deklaracją a informacją podsumowującą, złożonymi za styczeń i konieczność korekty informacji podsumowującej – mówi Michał Galejczuk.

Niezgodność ta może zostać wyeliminowana poprzez proponowane zmiany.

Ekspert podkreśla jednak, że projektowana regulacja nie rozwiązuje innych problemów związanych z informacjami podsumowującymi. Praktyka organów podatkowych jest obecnie taka, że jeśli podatnik nie spełnił warunków dokumentacyjnych, uprawniających go do zastosowania stawki 0-proc. VAT z tytułu WDT, to nie wykazuje transakcji w informacji podsumowującej.

Michał Galejczuk wskazuje, że jest to niezgodne z celem dyrektywy VAT wprowadzającej obowiązek niezwłocznego informowania o transakcjach wewnątrzwspólnotowych.

Etap legislacyjny

Projekt założeń do projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce z 14 czerwca 2012 r. przekazany do konsultacji społecznych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 1

 • 1: skarbona z IP: 145.237.64.* (2012-07-10 10:16)

  Pan ekspert zapomniał, że zastosowanie obniżonej stawki (a taką jest "0") jest możliwe po spełnieniu pewnych warunków.
  Przy WDT takim warunkiem jest m.in. fakt potwerdzenia dostawy towarów do kontrahenta. Przez 2 miesiace podatnik może czekać i nic nie wykazywać, a dopiero w kolejnym wykazuje ze stawką krajową. Jakoś podatnicy spokojnie sobie z tym radzą...
  Sam fakt zrównania terminu (kto to wymyślił!?) jest bardzo dobre.

  Ps. o to informowanie o transakcjach niech się Pan eksperrt nie martwi. Damy radę! W końcu Dyrektywa obowiazuje nie tylko u nas.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Konferencje, debaty, kongresy