statystyki

Deklaracje VAT UE będą składane do 25. dnia kolejnego miesiąca

autor: Magdalena Majkowska10.07.2012, 09:06; Aktualizacja: 10.07.2012, 09:08
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Wydłużenie terminu na składanie informacji podsumowującej VAT UE w wersji drukowanej z 15. do 25. dnia kolejnego miesiąca (kwartału) przewiduje projekt założeń tzw. trzeciej ustawy deregulacyjnej Ministerstwa Gospodarki.

Reklama


Reklama


Obecnie dłuższy termin dotyczy wyłącznie informacji składanej drogą elektroniczną. Propozycję ocenia pozytywnie Michał Galejczuk, doradca podatkowy, partner w Polish Advisory Group.

– Pozwoli to podatnikom w części przypadków dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) na spójne wykazywanie tych transakcji w deklaracji VAT oraz informacji podsumowującej – zauważa Michał Galejczuk.

Można wyjaśnić to na przykładzie. Jeśli podatnik rozliczający się miesięcznie wystawił w styczniu fakturę dokumentującą WDT, powinien wykazać taką transakcję w deklaracji VAT-7 za styczeń do 25 lutego ze stawką 0 proc., o ile uzyskał dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza granice kraju i dostarczenie ich do nabywcy na terytorium innego państwa UE. Wówczas wykazuje jednocześnie taką transakcję w informacji podsumowującej, składanej za styczeń.

Obecnie często dochodzi do sytuacji, w których podatnik do 15 lutego (czyli terminu złożenia informacji podsumowującej za styczeń) nie dysponuje jeszcze wymaganą dokumentacją, zatem zgodnie z art. 42 ust. 12a ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) nie powinien wykazywać takiej transakcji w informacji podsumowującej za styczeń. Tymczasem jeśli dokumenty takie wpłyną do niego do 25 lutego, wówczas wykaże on WDT w deklaracji VAT-7 ze stawką 0 proc.

– Oznacza to niezgodność pomiędzy deklaracją a informacją podsumowującą, złożonymi za styczeń i konieczność korekty informacji podsumowującej – mówi Michał Galejczuk.

Niezgodność ta może zostać wyeliminowana poprzez proponowane zmiany.

Ekspert podkreśla jednak, że projektowana regulacja nie rozwiązuje innych problemów związanych z informacjami podsumowującymi. Praktyka organów podatkowych jest obecnie taka, że jeśli podatnik nie spełnił warunków dokumentacyjnych, uprawniających go do zastosowania stawki 0-proc. VAT z tytułu WDT, to nie wykazuje transakcji w informacji podsumowującej.

Michał Galejczuk wskazuje, że jest to niezgodne z celem dyrektywy VAT wprowadzającej obowiązek niezwłocznego informowania o transakcjach wewnątrzwspólnotowych.

Etap legislacyjny

Projekt założeń do projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce z 14 czerwca 2012 r. przekazany do konsultacji społecznych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • skarbona(2012-07-10 10:16) Odpowiedz 00

    Pan ekspert zapomniał, że zastosowanie obniżonej stawki (a taką jest "0") jest możliwe po spełnieniu pewnych warunków.
    Przy WDT takim warunkiem jest m.in. fakt potwerdzenia dostawy towarów do kontrahenta. Przez 2 miesiace podatnik może czekać i nic nie wykazywać, a dopiero w kolejnym wykazuje ze stawką krajową. Jakoś podatnicy spokojnie sobie z tym radzą...
    Sam fakt zrównania terminu (kto to wymyślił!?) jest bardzo dobre.

    Ps. o to informowanie o transakcjach niech się Pan eksperrt nie martwi. Damy radę! W końcu Dyrektywa obowiazuje nie tylko u nas.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama