statystyki

Wydatki na wezwanie do spłaty raty leasingowej nie są odliczane w CIT

autor: Przemysław Molik16.05.2012, 07:26; Aktualizacja: 16.05.2012, 09:34

Firmy korzystające z leasingu ponoszą w trakcie trwania tej umowy różne opłaty, np. raty leasingowe, opłata wstępna. Takie wydatki przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych w CIT. Jednak oprócz nich przedsiębiorca może być obciążany przez firmę leasingową innego rodzaju płatnościami, które wynikają z tabeli opłat i prowizji np. opłata za wystawienie wezwania (monitu) za opóźnienie w spłacie raty.

Reklama


Reklama


Jak przypomina Piotr Kościańczuk, dyrektor w Kancelarii Skłodowscy, ogólna zasada rozliczania kosztów uzyskania przychodów wynikająca z art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 z późn. zm.) wskazuje, że można do nich zaliczyć każdy wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub też zachowania źródła przychodów, o ile nie został przez ustawodawcę wprost wyłączony z kategorii kosztów odliczanych.

Trudno uznać, aby opłata za wystawienie wezwania (monitu) do zapłaty nieuiszczonej w terminie raty leasingowej zmierzała do uzyskania przychodów lub zachowania jego źródeł przez podatnika leasingobiorcę. Ponadto w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów znajdują się m.in. takie grupy wydatków, które mają charakter kary lub opłat sankcyjnych.

Nie są kosztem kary umowne i odszkodowania z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów i usług

Opłata za wezwanie do zapłaty nieterminowo wpłaconej raty wynika z braku realizacji zobowiązania na czas, a więc można je uznać za taką karę. Jednak nie jest to kara związana nieterminowym dostarczeniem towarów czy wykonaniem usługi, o której mówią przepisy podatkowe.

W prawdzie Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 stycznia 2012 r. (sygn. akt II FSK 1365/10) uznał, że innego rodzaju karę umową można uznać za koszt, ale tylko jeśli jej niezapłacenie może doprowadzić do zagrożenia egzystencji gospodarczej spółki. W sprawie rozpoznanej przez sąd spółka zapłaciła karę umowną w zamian za rozwiązanie umowy leasingu. W jej przypadku zapłata wiązała się jednak z niższym obciążeniem finansowym niż spłacanie kolejnych rat leasingowych.

Jest to więc inna sytuacja niż opłata za wystawienie monitu do zapłaty. Ta ma charakter rozpoczęcia przez leasingodawcę zabiegów zmierzających do windykacji należności. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 17 ustawy o CIT z kosztów uzyskania przychodów wyłączone są koszty egzekucyjne związane z niewykonaniem zobowiązań.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • P-inezka(2012-10-31 14:29) Odpowiedz 00

  Nie zgadzam się z autorem powyższego artykułu. Katalog wyłączeń dotyczących kosztów uzyskania przychodów jest zamknięty, natomiast przepisów podatkowych nie należy interpretować rozszerzająco. Opóźnienia w płatnościach są wliczone w ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej i związane ze zwykłą działalnością przedsiębiorcy, która zmierza do osiągnięcia przychodów. Wyłączone z kosztów są jedynie "karne" opłaty publicznoprawne, a także te dotyczące sprzedaży - nie zaś zakupów.

 • Lexiter(2014-03-11 14:05) Odpowiedz 00

  Popieram przedmówców. Autor chyba nie bardzo ma pojęcie co to jest koszt uzyskania (pewnie jest z US :). Ostatnie zdanie jest wręcz kuriozalne - albo chciał się pochwalić, że wie, iż koszty egzekucyjne nie są KUP (brawo!), albo chciał zasugerować, że koszt wezwania do zapłaty to koszt egzekucyjny, co świadczyłoby o niezrozumienia pojęcia "egzekucyjny"!

 • Mario(2012-05-16 10:56) Odpowiedz 00

  Na tej samej zasadzie
  trudno uważać żeby zakup nowego krzesła jeśli stare się jeszcze trzyma zmierzało do uzyskania przychodów lub zachowania jego źródeł przez podatnika.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama