statystyki

Spadkobierca musi wykazać otrzymane obligacje

autor: Przemysław Molik31.01.2012, 09:00; Aktualizacja: 31.01.2012, 09:04

Dochodów z tytułu odsetek i dyskonta od obligacji nie uwzględnia się w rocznym zeznaniu podatkowym. Podatek z tego tytułu pobiera za posiadacza obligacji płatnik, którym może być bank lub biuro maklerskie. Jeśli natomiast obligacje zostaną sprzedane na giełdzie, podatnik wykazuje to w rozliczeniu rocznym PIT-38.

Reklama


Reklama


Podatnicy często jednak spierają się z fiskusem co do prawidłowej wysokości podatku, szczególnie jeśli posiadają obligacje odziedziczone lub darowane.

Odziedziczenie obligacji przez osoby fizyczne w tzw. zerowej grupie nie podlega podatkowi od spadków i darowizn, pod warunkiem że spadkobierca zawiadomi o tym urząd skarbowy. Jeśli wystąpi podatek od spadków i darowizn, to nie będzie można go uwzględnić przy rozliczeniu sprzedaży obligacji. Ta ulga podatkowa pozwalająca na odliczenie podatku nie dotyczy obligacji, ale akcji.

W przypadku obligacji, z których dochodem są odsetki czy dyskonto, funkcjonuje inny mechanizm odliczenia. Krystian Pawłowicz, ekspert w KPMG, zauważa, że podstawą opodatkowania w przypadku nabycia obligacji z dyskontem będzie kwota uzyskana z wykupu pomniejszona o kwotę, po której obligacje zostały nabyte przez spadkodawcę lub darczyńcę.

Taką tezę potwierdza orzecznictwo NSA (m.in. wyrok z 4 grudnia 2009, II FSK sygn. akt 1094/08 oraz 7 stycznia 2009 r., sygn. akt II FSK 1418/07).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama