statystyki

Podatek od deszczówki wypłucze nam portfele

autor: Tomasz Żółciak24.01.2012, 06:57; Aktualizacja: 24.01.2012, 12:04
Opady deszczu

Opady deszczuźródło: ShutterStock

Miasta znalazły sposób na podreperowanie budżetów – wprowadzają opłaty za odprowadzanie wody po opadach. Wrocław wprowadzi podatek od deszczówki w marcu, Bytom już z początkiem lutego. Opłaty rozważają Warszawa i Kraków.

reklama


reklama


Najwyższe opłaty za odprowadzanie deszczówki zapłacą mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy będą się rozliczać samodzielnie. Spółdzielnie mieszkaniowe, by opłacić daninę, podniosą czynsze lokatorom.

Opłaty od ścieków opadowych i roztopowych odprowadzanych do miejskiej kanalizacji deszczowej pojawiły się w Polsce już kilka lat temu, m.in. w Poznaniu, Koszalinie, Bielsku-Białej. Ale inne miasta dopiero teraz, gdy muszą zaciskać pasa, szukają nowych źródeł dochodów. Resort finansów chce, by w tym roku deficyt samorządów nie przekroczył 10 mld zł, wiceminister Ludwik Kotecki szacuje go nawet na 7 mld zł. Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych ocenia, że z tego powodu samorządy będą musiały ograniczyć inwestycje na ponad 5 mld zł. Dlatego na wprowadzanie nowych obciążeń dla mieszkańców decyduje się coraz więcej miast.

Deszczową opłatę Bytom wprowadzi z początkiem lutego, Wrocław od marca. Kolejne miasta go nie wykluczają. – Opłata deszczowa jest rozważana. Przyglądamy się podobnym rozwiązaniom w innych miejscowościach – mówi Jan Machowski z urzędu miasta w Krakowie. Identyczne plany ma Warszawa. Toruń przyznaje, że też uważnie obserwuje, jak postępują inne miasta i dodatkowych opłat nie wyklucza.

Danina oznacza dodatkowy zastrzyk gotówki dla miejskich budżetów. Poznań w zeszłym roku uzbierał 3 mln zł i ponad 530 tys. zł w 2010 r., Koszalin z tego tytułu rocznie ma 6,5 mln zł, a Wrocław ma w tym roku zarobić prawie 12 mln zł.

Opłatą objęte są nawierzchnie utwardzone, np. chodniki, ulice, parkingi czy place, ale już nie trawniki. Jednym z czynników określających wysokość naliczanej opłaty jest wielkość nieruchomości.

Jakie konkretnie koszty poniosą mieszkańcy? Przykładowych wyliczeń na wniosek miejscowych radnych dokonało Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Przy taryfie, jaką przyjęło miasto za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych (4,86 zł brutto za metr sześcienny wody rocznie), mieszkaniec domku jednorodzinnego o powierzchni 92 mkw. zapłaci ok. 8,15 zł brutto na osobę miesięcznie (obliczenia dokonane na podstawie średnich opadów deszczu z ostatnich lat). Z kolei mieszkaniec domu wielorodzinnego, czyli bloku – ok. 2,49 zł brutto na osobę (przy założeniu 3,5-osobowej rodziny).

Ostateczna wielkość „deszczówkowego” zależeć będzie jednak od sposobu, w jaki rozliczać się będzie z mieszkańcami zarządca budynku. A może np. podnieść czynsz.

Na szczęście nie wszędzie opłatę deszczową da się wprowadzić. W Gdańsku istnieje oddzielna sieć kanalizacji deszczowej i kanalizacji sanitarnej (zdecydowana większość miast w Polsce posiada kanalizację ogólnospławną). Sieć kanalizacji deszczowej jest zlokalizowana tak, że służy głównie odwodnieniu pasów drogowych. – Miasto, jako zarządca dróg, musiałoby więc płacić samo sobie – tłumaczy Magdalena Kuczyńska z biura prasowego prezydenta miasta.

Opłat w tym roku na pewno nie wprowadzą Lublin i Zielona Góra.

Ilość odprowadzanych ścieków deszczowych określa się jako iloczyn wielkości powierzchni płaszczyzn zakwalifikowanych do objęcia opłatą oraz wysokości opadów atmosferycznych. Opłatami objęte są powierzchnie utwardzone, z których ścieki opadowe i roztopowe są odprowadzane do miejskiej kanalizacji deszczowej.

Opłatę deszczową da się ominąć. Jeśli np. mieszkaniec domu jednorodzinnego gromadzi deszczówkę (w zbiornikach bezodpływowych) lub wprowadza do gruntu zamiast do kanalizacji deszczowej czy też wykorzystuje ją do celów gospodarczych, nie zostanie on objęty tym podatkiem. W niektórych miastach mieszkańcy zasypują utwardzone grunty piaskiem lub żwirem, by nie zaliczać go do terenów objętych opłatą deszczową.

Podatek może być uiszczany co kwartał lub w rozliczeniu rocznym u podmiotu świadczącego usługę odprowadzania kanalizacji – np. u zarządcy dróg czy w przedsiębiorstwie komunalnym. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego, będący stroną umowy, jest zobowiązany do rozliczenia kosztów odprowadzenia ścieków z osobami korzystającymi z lokali w budynku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • FERDEK & Walduś sp z oo !(2012-01-24 23:33) Odpowiedz 00

    MAM POMYSŁA , KTÓRY PODPOWIEDZIAŁ MI WALDUŚ KIEPSKI ZWANY CYCEM !
    JA TO NORMALNIE WPROWADZIŁBYM PODATEK OD KAŻDEGO CO Z RANA WSTAJE I LEJE W KIBELEK. TAK TATUŚ, BĘDZIEMY TRZEPAĆ KASIORĘ .ZROBI SIĘ TYLKO DYŻURY PRZY SRACZYKU , A MY BĘDZIEMY KASIORĘ TRZEPAĆ I ZAMIENIAĆ JĄ NA BROWAREK .MASZ RACJĘ CYCU ,ALE SIĘ PAZDZIOCH ZDZIWI JAK BĘDZIE MUSIAŁ WRZUCIĆ Z RANA KASIORĘ DO NASZEJ PUSZKI.PO CO NAM PRACOWAĆ I TAK BĘDZIEMY MIEĆ KASIORĘ NA BROWAREK. IM KTO WIĘCEJ WYPIJE TYM WIĘCEJ BĘDZIE LAŁ I WIĘCEJ ZAPŁACI. PO CO NAM CZEKAĆ NA DESZCZ CZY ŚNIEG.CODZIENNIE ŚWIEŻA KASIORA! UWAGA PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE , ZAKAZ NAŚLADOWANIA BEZ ZGODY AUTORA POD KARĄ CIĘŻKICH ROBÓT !

  • Zagubiony w doborze: co lepsze ?(2012-01-24 23:26) Odpowiedz 00

    Zatem nie płaćmy za budowę i utrzymanie sieci kanalizacyjnych odprowadzających deszczówkę (ani za cokolwiek komunalnego). I niech te sieci będą utrzymywane ...za darmo, społecznie. A więc i my pracujmy ...bez wynagrodzenia. Poza tym oczywiście niech "donald odejdzie" i wogóle wszelcy jacyś - chcący jakichkolwiek pieniędzy w formie jakichkolwiek podatków i innych takich opłat na utrzymanie czegokolwiek publicznego. I ci z lewicy, i ci z prawicy, i ci z tzw. centrum. Precz !
    Albo może inaczej? Może by tak rozsprzedać wszystko co wspólne, czyli komunalne lub państwowe? A więc zlikwidować wszelkie mienie komunalne. Nie tylko tę kanalizację deszczową, ale cokolwiek, wszystko! Także drogi publiczne. I niech właściciele poszczególnych odcinków dróg (czyli także ulic !) stawiają wszędzie bramki i pobierają opłaty od wszystkich. Czyli wszędzie zasady wolnego rynku: korzysta tylko ten, kto zapłaci.
    A więc rynkowe szkoły, rtv, policja, wojsko itd. itd. itd. Wręcz całe miasta i wsie - niech będą prywatne. A korzystanie z nich, z jakiegolkolwiek kawałka - niech będzie dla tych, którzy za to zapłacą. A reszta ... . Zaraz, zaraz ?! Czy aby już tak nie było? czy aby już nie było tak, że wszystko było prywatne? Nawet całe państwa? Hm, to chyba jednak nie dobry pomysł ? Zatem może jednak wrócić do większości (przecież w demokracji decyduje większość) wyżej wykazanych pomysłów: niech będzie jak najwięcej bez podatków, bez opłat, czyli po prostu ...za darmo !

  • lol(2012-01-25 10:54) Odpowiedz 00

    Tak yhy dodatkowy zastrzyk gotówki dla miejskich budżetów chyba na swoje premie bo zawsze mało

  • przżiębiony(2012-01-25 12:38) Odpowiedz 00

    totalna bzdura czysty wyzwsk

  • nie lubię smutasów !(2012-01-25 22:22) Odpowiedz 00

    do MP! ty się nie znasz na żartach !Za odprowadzane ścieki płacimy osobno , a nie w podatku od nieruchomości ,tak jak myślisz ! nie POtrafisz się śmiać z tych co nami rządzą i mają takie same POmysły jak rodzina kiepskich. Nic nie robić, a kasiorę zarobić !

  • Genowefa(2012-01-25 15:11) Odpowiedz 00

    Popierniczone pomysły polskich polityków...co jeszcze wymyślą aby gnębić NARÓD?
    Jeszcze trochę a pierdnąć nie będzie można,bo ilość wydzielanego gazu szkodzi na puder:)

  • jolka(2012-01-24 22:12) Odpowiedz 00

    donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść donald musi odejść

  • bożena(2012-01-24 18:40) Odpowiedz 00

    kretyni ,debile ,bydlaki tacy rżądzą nami ,a my jak w milczeniu owiec.Mam naprawdę dość!!!

  • Wkurzony Polak(2012-01-24 16:14) Odpowiedz 00

    A co gdy będzie rok suchy? Proponuję podatek od słońca i chmur.

  • MP(2012-01-24 15:34) Odpowiedz 00

    @EKOLOG
    Niech pan zacytuje paragraf tej ustawy ktory dotyczy wody opadowej.

  • LECH(2012-01-24 16:45) Odpowiedz 00

    Mam zbiornik do wody deszczowej od 8 lat. Zbieram wode z dachu i wykorzystuje do prania, spłukiwania WC oraz do podlewania ogrodu 800 m2 i prac gospodarczych. I cala ta dyskusja o podatkach ... bez sensu. Zaoszczedzam dzięki tej instalacji rocznie około 100m3 wody tj. 100 x 18,50 zł = 1850 zl rocznie !!! Ja sprowadzałem swoj system z niemiec ,tam jest to praktycznie w kazdym domu, od dawna są podatki za deszczówke i przedewszystkim DROGA WODA!!! Jak widzialem wszesniej sa juz takie rozwiazania dostepne w Polsce. I to chyba HERMANN #10 jest z psychiatryka;-)
    , a Robert #9 poprostu zamieścił sprytnie reklame swojej firmy( brawo za czujność)
    Pozdrawiam
    LECH

  • Emerytka123(2012-01-24 17:36) Odpowiedz 00

    Jak są powodzie, albo tsunami to też obywatele płacą ? Skąd te wzorce podatkowe, na czym oparte ? A jak epidemia w kraju - katarowa, wszak kapie, to też. A za powietrze miejskie i wiejskie. Za miejskie to należy się chyba odszkodowanie dla obywateli ... Pomysł za pomysłem, absurd za absurdem, ustawa za ustawą a posłowie nawet tego nie czytają tylko "łapka w górę". Czy ktoś mi powie gdzie idą podatki i jakiego rzędu to są kwoty ? Arkusz Excela i do roboty panowie, na wsi i w mieście. Bilans strat i zysków z łatania tej samej dziury latami, na tej samej drodze i tak dalej inne ... Gospodarcza żenada !!!

  • Diana(2012-01-24 18:54) Odpowiedz 00

    W Elblagu placimy ten podatek od deszczowki juz od wielu lat.Mieszkanie 56m2oplata za deszczowke wynosi 2,25zl. miesiecznie,wiec kieszeni raczej nie wyplucze.Chyba,ze bedzie jeszcze podatek od slonca,od gradu,od wiatru,od sniegu, od powietrza.Wszystko mozliwe dla naszych radnych.

  • oburzona(2012-01-24 17:29) Odpowiedz 00

    Przydałoby się przepłukać niektóre mózgi...

  • czternastki dla urzednikow(2012-01-26 12:46) Odpowiedz 00

    nowy podatek pozwoli na wyplacenie czternastych pensji urzednikom :) , urzednik zadowolony to i jego klient bedzie zadowolony...

  • guzik(2012-01-26 14:41) Odpowiedz 00

    moje papiery warjackie jeszcze się nie uprawomocniły, dletego w obawie przed konsekwencjami nie będę komentował tego artykułu

  • xxx(2012-01-29 16:25) Odpowiedz 00

    Właśnie puściłem bąka proszę mi wyliczyć ile mam zapłacić, wyliczyć pojemność moczu , i zważyć kupę bo to jeszcze na razie jest nieopodatkowane a nie chcę być dłużny bo póżniej nie będzie mnie stać na uregulowanie tak wielkiej sumy,A jako patriota muszę być uczciwy skoro rządzący tak omni dbają.

  • smok1957(2012-01-29 11:47) Odpowiedz 00

    Głupota elektoratu Po nie zna granic.

  • klakier(2012-01-30 12:14) Odpowiedz 00

    Ja na miejscu Prezyd. miasta, podniósłbym podatki od... sikania, w knajpach,pod drzewem, za stodołą, pod kościołem [brak ubikacji]. Przeciez to zalewa juz Polskę. Wszyscy "leją" na wszystko