Podatnicy karty podatkowej nie muszą prowadzić ewidencji. Ale mają obowiązek stosowania kas fiskalnych. Od tej zasady są jednak wyjątki.
Do naszej redakcji zgłosiło się kilka osób z pytaniem, czy udzielając korepetycji, muszą stosować kasy fiskalne. Wątpliwość wzięła się z tego, że podatek dochodowy opłacają w formie karty podatkowej (udzielanie lekcji na godziny). A ta forma płacenia podatku zwalnia z obowiązku prowadzenia ewidencji i ustalania dochodu. Podatek płaci się w stałej wysokości ustalonej przez naczelnika urzędu skarbowego w decyzji. Nie ma konieczności ewidencjonowania przychodów. Stąd przy opłacaniu karty największy problem pojawia się przy ustalaniu wysokości obrotów, od których zależy stosowanie kasy.
Kasy fiskalne / DGP
– Udzielam korepetycji. Płacę kartę podatkową. Nie prowadzę ani podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ani rejestru VAT. Skąd mam wiedzieć, że powinienem używać kasy – pyta pan Janusz z Wrocławia.
Z przepisów jasno wynika, że brak obowiązków ewidencyjnych w podatku dochodowym nie ma żadnego wpływu na obowiązek ewidencji sprzedaży dla VAT. W rezultacie podatnicy karty po przekroczeniu obrotów w wysokości 20 tys. zł lub 40 tys. zł powinni używać kas fiskalnych. Niektóre rodzaje działalności zwolniono jednak z tego obowiązku bez względu na to, jak duże osiągają obroty. Dotyczy to m.in. korepetytorów.

Wybór opodatkowania

Jeżeli korepetycje udzielane są w celach zarobkowych, korepetytor musi zarejestrować działalność gospodarczą i płacić podatki – dochodowy i VAT. Joanna Skibicka, konsultant podatkowy w Stone & Feather Tax Advisory, przypomina, że w zakresie podatku dochodowego może wybrać jedną z trzech form opodatkowania: zasady ogólne, ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową.
– Najprostszym sposobem rozliczenia jest karta podatkowa, ponieważ nie wymaga prowadzenia ksiąg, składania deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu oraz wpłacania zaliczek na podatek – potwierdza Joanna Skibicka.
Jest to korzystna forma opodatkowania zwłaszcza dla podatników aktywnych biznesowo na niedużą skalę. Jednak – jak podkreśla Andrzej Pośniak, ekspert w CMS Cameron McKenna – podatkowe rozliczenie korepetycji, kwalifikowanych w PKWiU w grupowaniu 85.59.19.0 – „usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych”, budzi kontrowersje.



Stosowanie kas

Aktualnie obowiązujące przepisy nie przewidują już odrębnego zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas fiskalnych dla osób rozliczających podatek dochodowy z zastosowaniem karty podatkowej.
– Takie zwolnienie obowiązywało tylko do końca kwietnia 2011 r. – mówi Tomasz Siennicki, doradca podatkowy, partner w KNDP.
W związku z tym od 1 maja 2011 r. wielu podatników prowadzących działalność gospodarczą i opodatkowanych kartą musiało rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Obowiązkiem tym nie zostały jednak objęte osoby, które świadczą usługi edukacyjne obejmujące korepetycje.
– Korepetytorzy korzystają ze zwolnienia do 31 grudnia 2012 r., ale od 1 stycznia 2013 r. – o ile do tego czasu przepisy nie zostaną zmienione – będą musieli ewidencjonować sprzedaż za pomocą kas fiskalnych – zauważa nasza rozmówczyni z Stone & Feather Tax Advisory.
Andrzej Pośniak dodaje, że zwolnienie to obejmuje większość usług edukacyjnych, w tym udzielanie korepetycji (PKWiU 85.59.19.0.). Zwolnienie to nie dotyczy jednak: usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKWiU 85.51.10.0) oraz usług świadczonych przez szkoły tańca i instruktorów tańca (PKWiU 85.52.11.0).
– W konsekwencji udzielanie korepetycji np. z języków obcych czy innych przedmiotów jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej, bez względu na wielkość osiąganych z tego tytułu obrotów – wyjaśnia Tomasz Siennicki.

Obowiązki i uprawnienia

Osoby udzielające korepetycji, rozliczające z tego tytułu podatek dochodowy na zasadach karty podatkowej, mogą być również podatnikami VAT. Tomasz Wagner, ekspert podatkowy w Ernst & Young, tłumaczy nam, że ustawa o VAT przewiduje obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących w przypadku dokonywania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Teoretycznie zatem taki obowiązek spoczywa również na korepetytorach będących podatnikami VAT.
Tomasz Siennicki podkreśla, że kartowicze mogą obecnie korzystać tylko z takich zwolnień jak inni podatnicy, np. zwolnienia z uwagi na wysokość osiągniętego obrotu, zwolnienia dotyczące określonych czynności, jak też zwolnienie podmiotowe ze względu na duży udział czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania.
Specjalne zwolnienie dla korepetytorów obowiązuje pod warunkiem, że wcześniej nie powstał wobec takiego podatnika obowiązek ewidencjonowania tej działalności. Uprawnienie tego rodzaju nie wynika natomiast z przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych, który reguluje opodatkowanie kartą podatkową.
– A to na jej podstawie zwalnia się zasadniczo podatników opodatkowanych w formie karty podatkowej z obowiązku prowadzenia ksiąg – zastrzega Tomasz Wagner
Trzeba też podkreślić, że z przepisów tej ustawy wynika, że księgi należy rozumieć jako księgi rachunkowe albo podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jest to zatem definicja węższa w stosunku do np. definicji ksiąg zawartej w Ordynacji podatkowej, która pod tym pojęciem rozumie również ewidencje i rejestry VAT.