statystyki

Zakładasz firmę w domu? Podatek od nieruchomości wzrośnie o 3000 proc.

autor: Ewa Matyszewska20.10.2011, 05:55; Aktualizacja: 11.11.2011, 15:35
Nieruchomość firmowa

Nieruchomość firmowaźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który prowadzi firmę we własnym mieszkaniu, musi liczyć się nie tylko ze wzrostem podatku od nieruchomości. Zapłaci też wyższy czynsz i opłaty komunalne. Może natomiast wrzucić te wydatki w koszty.

Reklama


Reklama


Stawka podatku od nieruchomości za metr mieszkania wynosi 0,67 zł. Przy prowadzeniu biznesu podatek od metra tego samego mieszkania to koszt rzędu nawet 21,05 zł. Zmiana wynika z tego, że gmina w takim przypadku zaczyna stosować stawki dla nieruchomości zajętych pod działalność gospodarczą, a nie dla mieszkań.

Łatwo to wykazać na przykładzie. Załóżmy, że przyszły przedsiębiorca ma 100-metrowe mieszkanie. Na potrzeby firmy przeznacza jego połowę. Do momentu założenia własnego biznesu właściciel lokalu płaci gminie 67 zł podatku rocznie. Z chwilą gdy wspomnianą część mieszkania zacznie wykorzystywać w biznesie, musi płacić gminie aż 1086 zł rocznie. Dopłaca zatem 1019 zł (przy założeniu, że działalność prowadzona jest cały rok).

Przeznaczenie części mieszkania na własną działalność najczęściej kończy się zwiększeniem podatku od nieruchomości – potwierdza Tomasz Wilk, specjalista do spraw podatków w Tax Specialist.

Firma w mieszkaniu

Firma w mieszkaniu

źródło: DGP

W przypadku mieszkań spółdzielczych wzrost opłat wiąże się również z podniesieniem czynszu. Stawki za czynsz spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota mieszkaniowa ustalają w drodze uchwały. Zależą one jednak od tego, czy mieszkanie wynajmuje osoba prywatna, czy też osoba prowadząca działalność gospodarczą.

– Różnica w cenie wynika między innymi z tego, że wynajem lokali mieszkalnych jest zwolniony z opodatkowania VAT. Wynajem lokalu użytkowego już z takiego zwolnienia nie korzysta – wyjaśnia Joanna Patyk, doradca podatkowy, właścicielka Kancelarii Podatkowej Tax & Business.

Na tym koszty związane z założeniem firmy w mieszkaniu jednak się nie kończą. Gmina interesuje się tym, czy w danym lokalu jest prowadzona firma, czy nie. Jeśli właściciel firmy zgłosi to w urzędzie, rosną wszystkie opłaty i gmina skrupulatnie to rozlicza.

– Na warszawskiej Ochocie opłata za wywóz śmieci od firmy jest czterokrotnie wyższa niż normalnie – mówi nam Kamila Dąbrowska, właścicielka gabinetu kosmetycznego prowadzonego w mieszkaniu.

Joanna Patyk radzi, aby prowadzący działalność w domu pamiętali o tym, że istnieje możliwość zminimalizowania tych skutków. Przede wszystkim powierzchnia wyznaczona na działalność powinna być niewielka. Nie ma obowiązku, aby była to na przykład połowa powierzchni mieszkania lub inna ściśle określona jego część.

Założenie firmy w mieszkaniu ma jednak nie tylko same wady. Są także zalety. I to właśnie one skłaniają większość samozatrudnionych do umieszczania siedziby we własnym domu lub mieszkaniu, a nie w wynajmowanych lokalach.

Największą zaletą prowadzenia firmy w mieszkaniu jest możliwość zaliczenia części wydatków związanych z utrzymaniem takich lokali do kosztów podatkowych.

– Przychód osiągany z działalności przed jego opodatkowaniem można pomniejszyć o takie wydatki, jak część czynszu czy opłat eksploatacyjnych. Robi się to w takiej proporcji, w jakiej można je przypisać do pomieszczenia wykorzystywanego przy działalności gospodarczej – tłumaczy Tomasz Wilk.

Dodaje, że takim osobom przysługuje również prawo do odliczenia VAT naliczonego z otrzymanych faktur.

Joanna Patyk wyjaśnia, że do kosztów można zaliczyć także zapłacony w związku z działalnością podatek od nieruchomości (we wcześniejszym przykładzie było to 1019 zł).

– Każdy podatnik powinien sam skalkulować koszty działalności gospodarczej prowadzonej w mieszkaniu i w odpowiedni sposób określić metraż zajmowany pod tę działalność oraz opłaty ponoszone w jej ramach – podkreśla nasza rozmówczyni.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • facet(2011-10-21 09:26) Odpowiedz 10

  chodzi o to żeby nie było niczego. to jest efekt zatrudnienia miliarda biurw i biurwokratów które nie mają pojęcia o prowadzeniu biznesu w Polsce. Niech zdychają. My polikwidujemy firmy - oni pójdą na bezrobocie. Zobaczymy jak ci nieudacznicy od liczenia kartek w ryzie papieru dadzą sobie radę na tym 'wolnym rynku' którzy sami stworzyli. NIENAWIDZĘ TEGO PAŃSTWA!

 • i brawo ryżoland(2011-10-21 21:16) Odpowiedz 00

  Chcieliście to macie, "żeby żyło się lepiej", no to jak POmożecie, nooo, ha ha ha

 • kontra(2011-10-20 16:16) Odpowiedz 00

  No to zakladaj działalność gospodarczą i pracuj na darmozjadów.

 • Inka(2011-10-20 21:55) Odpowiedz 00

  Witam,
  Trzeba rozróżnić "zajęte na" (podatek rośnie) i "służące do" (podatek jak dla mieszkaniówki)
  pozdrawiam
  Inka

 • Nena(2011-10-20 19:03) Odpowiedz 00

  Artykuł nie jest do końca miarodajny.Mając zarejestrowaną firmę w mieszkaniu, które słuzy nam również do naszego zycia prywatnego i nie przychodza do niego klienci wcale nie musimy płacić za 1m kw powierzchni uzytkowej jak od działalności gospodarczej. Takim artukułem wywołuje sie tylko wojnę na linii urząd-petent!

 • biegły(2011-10-20 21:18) Odpowiedz 00

  (Artykuł napisany tak, jakby to była jakaś nowinka. Te zasady rozliczania działalności we własnym mieszkaniu funkcjonują już od lat "och...nastu")
  Nastu jesteś chyba po ziołach albo masz ze 2 lata?

  Myślę, że PO 4 latach ta organizacja będzie miała 99.99% głosów, bo jak widać im bardziej daje po dupie tym więcej na nią głosuje.

 • siercze(2011-10-21 00:53) Odpowiedz 00

  To właśnie jest to "zielone światło" dla Przedsiębiorców! Ale jest na to rada, Przedsiębiorco! Przenieś firmę do garażu, tam podatku gmina nie pobierze.

 • spokojny(2011-10-21 08:01) Odpowiedz 00

  a jak to się ma do garaży to przecież powierzchnia mieszkalna? takie stanowisko czytałem kilka dni temu tutaj...

 • bo(2011-10-21 09:56) Odpowiedz 00

  Mamy właśnie tanie państwo. Jak nie jednej to z drugiej strony państwo wyciąga nasze ciężko zarobione pieniądze. Gdzie większa część małych przedsiębiorstw powstało aby móc pracować w danej firmie (dla której świadczy pracę). ???

 • Siercze(2011-10-21 00:48) Odpowiedz 00

  Obserwator! Brawoooooooo!!! 100 firm zarejestrowanych w jednym pokoju, w biurowcu, to jest właśnie to wyjście, a poz tym po Ci biurko? Sam pecet... na kolanach Przedsiębiorco... tak, jak karze to Państwo Obywatelskie...Brawo!

 • s(2011-10-21 10:56) Odpowiedz 00

  SB nie lubi przedsiębiorców (chyba, że swoi) więc nie spodziewajmy sie nic dobrego od PO.

 • Erw(2011-10-21 13:55) Odpowiedz 00

  Podatek za dom lub mieszkanie - od działalności - to nic nowego.
  Moja firma jest zarejestrowana w mieszkaniu no i urząd - jakieś 12 lat temu chciał ode mnie większy podatek - jakieś duże kwoty. Ja im napisałem, że firma w mieszkaniu zajmuje tyle co segregator czyli jakieś 300 cm kwadratowych i od tej powierzchni mają naliczyć podatek. ... I zrezygnowali.

 • ms(2011-10-21 17:19) Odpowiedz 00

  Nareszcie zielone światło dla przedsiębiorców.

 • x(2011-10-21 21:35) Odpowiedz 00

  sami sobie jesteście winni, dalej głosujcie na "sprawdzone" partie

 • fghjkl(2011-10-20 10:45) Odpowiedz 00

  Dokładnie, dzwoniłam właśnie do Urzędu Gminy... Autorka tego artykułu powinna sobie zaktualizować "system".
  Kiedy ktoś ma powiedzmy "Pecet + krzesło" nie zgłasza tego w dziale lokalowym i zwyczajnie nie płaci nawet 20,00 zł... Jest to oczywiste...

 • kpt. Nemo(2011-10-21 23:26) Odpowiedz 00

  POLAK, TO NAJCHĘTNIEJ NIE PŁACIŁBY ŻADNYCH PODATKÓW, SKŁADEK UBEZPIECZENIOWYCH, A I TAK PRZYCHODZIŁBY POTEM DOMAGAĆ SIĘ OD PANSTWA WSZYSTKIEGO! POPATRZCIE NP. NA KRAJE SKANDYNAWSKIE, ALBO NIEMCY. TAM PANSTWO DAJE WYSOKIE śWIADCZENIA , BO MA Z CZEGO, PONIEWAŻ OBYWATELE PŁACĄ TAM WYSOKIE POATKI. TAKA JEST PRAWDA, I MNIEJSZA O TO, CZY KOMUŚ SIĘ ONA PODOBA LUB NIE PODOBA.

 • HL(2011-10-22 00:09) Odpowiedz 00

  Poziom bredzenia w komentarzach pod tym artykułem niestety jest wynikiem niezdrowego wywoływania taniej sensacji przez "Gazetę Prawną", która jest niby-prawniczą bulwarówką...

 • wlad(2011-10-22 00:16) Odpowiedz 00

  najlepsze rozwiązanie to zapłacić kilka groszy za adres w tzw. wirtualnym biurze i po krzyku. Nie dość, że kasa zostaje w kieszeni to jeszcze w skrzynce pocztowej syfu nie ma

 • KCz(2011-10-22 05:09) Odpowiedz 00

  Przepisy nieżyciowe, a komentarz nr 20, cytuję: "Już lepiej być bezrobotnym" oddaje ich skutek w skrajnych przypadkach. Przy tak dużym bezrobociu zamiast ułatwiać, to utrudnia się ludziom prowadzenie działalności gospodarczej na własną rękę.

 • sprawiedliwy?(2011-10-23 10:04) Odpowiedz 00

  Ludzie opanujcie się nikt nie chce płacić podatków. od domu jednorodzinnego z działką 1000m2 płacę gminie 250zł rocznie, gdy zarejestruję działalność zapłacę 3x tyle. . W stosunku do kosztów innych działalności nie jest to aż tak dużo. Czy to sprawiedliwe?
  Były prezydent A.K zablokował ustawę o 50% podatku dla najbogatszych jako niesprawiedliwą. do dziś nie znam na czym ta niesprawiedliwość polegała. Nikt z dziennikarzy nie rozpisywał się - ponieważ ich to by również ta niesprawiedliwość dotknęło.
  Może ktoś mi wytłumaczy na czym ona polegała. Dziś widzę że miał rację jego żona i córka maja pracę u Waltera w TVN, a tam podobno za jeden występ płacą minimum 10tys.zł. czy to sprawiedliwe? Stąd właśnie ruch oburzonych cz odrzuconych.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama