statystyki

Przegląd kasy fiskalnej obowiązkowo raz na 24 miesiące

06.10.2011, 03:00; Aktualizacja: 06.10.2011, 12:04

Przedsiębiorca używający kasy fiskalnej powinien zgłaszać to urządzenie do obowiązkowego przeglądu raz na 24 miesiące.

Reklama


Reklama


Badanie techniczne może przeprowadzić tylko serwisant posiadający autoryzację producenta, wpisany do książki rejestrującej kasy.

Damian Szewczyk, kierownik działu marketingu Elzab, polskiego producenta urządzeń fiskalnych, wyjaśnia, że lista czynności do wykonania w trakcie przeglądu okresowego zawarta jest w materiałach szkoleniowych producentów, czasami wprost w książce kasy.

– Ceny przeglądów różnią się w zależności od regionu kraju. Użytkownik, który jest niezadowolony z poziomu obsługi serwisowej, może złożyć do producenta wniosek o zmianę podmiotu świadczącego usługę – podpowiada Damian Szewczyk.

Jednocześnie dodaje, że powodem wniosku mogą być również względy ekonomiczne, czyli cena usługi.

Firma serwisująca kasę rejestrującą prowadzi również (bezpośrednio lub obsługuje logistycznie) naprawy sprzętu, gwarancyjne i pogwarancyjne oraz pośredniczy w obsłudze operacji wymiany pamięci fiskalnej w przypadku jej zapełnienia (dokonuje tzw. odczytu stanu pamięci i przesyła urządzenie do serwisu fabrycznego producenta).

– Ostatnie zmiany przepisów zawęziły wtórny obrót kasami fiskalnymi, ograniczając możliwość wymiany modułu fiskalnego dla kolejnego nowego użytkownika tylko, gdy dany typ kasy posiada ważną homologację (a decyzje ministra finansów o dopuszczeniu urządzenia fiskalnego do obrotu są ważne 3 lata) – przypomina Damian Szewczyk.

Przeglądem technicznym należy objąć: stan wszystkich plomb kasy i zgodność ich z zapisem w książce kasy i dokumentacją serwisu; stan obudowy; czytelność dokumentów fiskalnych drukowanych przez kasę; program pracy i program archiwizujący, jego wersję, zgodność z zapisami w książce kasy i dokumentacją serwisu; poprawność działania, w szczególności w zakresie emisji dokumentów fiskalnych; poprawność działania wyświetlacza klienta; stan płyty głównej, pamięci i modułu fiskalnego co do zgodności z dokumentacją konstrukcyjną, sprawdzenie stanu technicznego akumulatorów wewnętrznego zasilania.

Ważne!

W terminie 7 dni od dnia fiskalizacji kasy prowadzący serwis zgłasza ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama