statystyki

Podatnik musi sam zgłosić spadek w urzędzie skarbowym

autor: Magdalena Majkowska15.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 17.09.2011, 09:47

Obowiązki podatkowe związane z dziedziczeniem uzależnione są od tego, kto nabywa spadek. Najbliższa rodzina zwolniona jest z obciążeń fiskalnych, o ile zawiadomi urząd skarbowy o nabyciu spadku na urzędowym formularzu (SD-Z2).

Reklama


Reklama


Spadkobiercy, którzy zamiast sądowego stwierdzenia nabycia spadku wybierają notarialny akt poświadczenia dziedziczenia, często są przekonani, że nie muszą już samodzielnie załatwiać w urzędzie skarbowym formalności związanych z rozliczeniem podatku od spadku. Nic bardziej błędnego. Notariusz nie pełni w tym przypadku funkcji płatnika podatku od spadku, o czym podatnicy łatwo zapominają. Sugerują się tym, że przy darowiźnie notarialnej wyłączony jest zarówno obowiązek jej zgłoszenia (w przypadku zwolnienia), jak i złożenia deklaracji podatkowej (w przypadku opodatkowania). Niestety przy spadku tak nie jest.

W sądzie lub u notariusza

Ustawa o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 z późn. zm.) daje na to 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Spadkobiercy nieobjęci zwolnieniem muszą natomiast złożyć deklarację podatkową na formularzu SD-3 i rozliczyć podatek w terminie miesięcznym, który także liczony jest od uprawomocnienia się orzeczenia spadkowego.

Nabycie spadku można jednak stwierdzić również poza sądem, u notariusza, którzy sporządza akty poświadczenia dziedziczenia.

– Zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku – tłumaczy Marcin Sikora, doradca podatkowy w kancelarii Sikora i Wspólnicy.

Reguluje to wprost art. 95j ustawy – Prawo o notariacie (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 189, poz. 1158 z późn. zm.). Z ustawy tej wynika ponadto, że ilekroć w przepisach odrębnych jest mowa o postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, należy rozumieć przez to również zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia.

Działanie samodzielne

Jeżeli odrębna ustawa wyznacza początek lub koniec biegu terminu na dzień uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, należy rozumieć przez to też dzień zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia. Powyższe regulacje prawa o notariacie wywierają skutki na gruncie prawa podatkowego, a konkretnie – podatku od spadku.

– Spadkobierca zwolniony z tego podatku powinien zgłosić spadek w terminie 6 miesięcy od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia. Natomiast gdy zwolnieniem nie jest objęty, złożyć deklarację podatkową w terminie miesiąca, licząc od dnia rejestracji aktu – mówi Marcin Sobieszek, doradca podatkowy z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Ekspert dodaje, że rejestracja aktu poświadczenia dziedziczenia dokonywana jest przez notariusza niezwłocznie po sporządzeniu tego aktu. Akt ten opatrzony jest przez notariusza stosowną adnotacją potwierdzającą zarejestrowanie.

W przypadku aktów poświadczenia dziedziczenia nie mają zastosowania przepisy o rozliczaniu podatku od spadków i darowizn przez płatnika.

– Nie mamy tu do czynienia z umową notarialną, lecz poświadczeniem, dlatego podatnik musi samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe lub zgłosić zwolnienie – podkreśla Marcin Sikora.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • AAndrzey(2014-06-27 00:42) Odpowiedz 60

    Tak naprawdę, to nie wiem o co tu chodzi, mimo, że nie jestem blondynem. Bo np nie wiem, czy istnieje jakis termin postępowania spadkowego w sądzie czy też załatwienia tego u notariusza. Chodzi o to aby czegoś nie dopełnić i dać możliwość tyn sępom z US zdarcia z nas skóry.

  • Piotr(2014-06-30 11:13) Odpowiedz 50

    Przepis jest bardzo źle napisany i mało zrozumiały dla przeciętnego obywatela. Dowodem tego są liczne błędy obywateli w tym zakresie, którzy są przeświadczeni, że zgłoszenie od notariusza (zawiera przecież wszystkie dane sprawy) do US jest wystarczające. Urzędy Skarbowe w Polsce wolą jednak stosować pole minowe na obywateli i łapać ich w zasadzki prawnej interpretacji przepisów. Dlatego Polska ma najwięcej skarg w Strasburgu. Przepisy powinny być pisane prostym językiem zrozumiałym dla obywatela a nie dla prawników. Co by było, gdyby znaki drogowe projektowali ci sami polscy prawnicy i ustawodawcy? Mielibyśmy miliony dodatkowych wypadków drogowych...

  • Ulka(2016-06-05 22:10) Odpowiedz 00

    dobrze wiedziec wiecej.wystarczy przeczytac w skupieniu.ostatnio nabylam spadek i moj notariusz powiedzial mi to samo co jest tutaj napisane.wiem co robic dalej i mam nadzieje ze US tylko pomoze.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama