NIP wciąż żyje. Zamiast ułatwień jest zamieszanie

autor: Tomasz Żółciak, Anna Gielewska14.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 05.10.2011, 13:38

Miało być łatwiej, a jest konsternacja. Od 1 lipca 2011 r. zniknął NIP dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz tych, które nie są podatnikami VAT. Jednak z naszej sondy wynika, że tam, gdzie miały pojawić się ułatwienia – np. przy załatwianiu wielu spraw w urzędach, bankach czy przy zapisie dziecka do przedszkola – sprawa wygląda bardzo różnie.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • fff(2011-09-14 22:07) Zgłoś naruszenie 00

    pogonić Jacka bez NIPu i Pesela - dosyć przyzwolenia na błazenadę

    Odpowiedz
  • Anonim(2011-09-14 07:08) Zgłoś naruszenie 00

    W przypadku wystawienia zwolnienia lekarskiego, lekarz tez podaje NIP pracownika i zakładu pracy.

    Odpowiedz
  • a(2011-09-14 07:36) Zgłoś naruszenie 00

    To wszystko nic. Proszę spróbować dostać zwolnienie lekarskie bez NIP'u...

    Odpowiedz
  • k(2011-09-14 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Na druku L-4 lekarz ma mozliwość wpisania nr NIP lub nr i seria dowodu więc bez NIP-u to całkiem proste. Wystarczy przeczytać poz. 6 na druku a nie głupoty wypisywać że to niby takie trudne...

    Odpowiedz
  • 007KAL(2011-09-14 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    Nie pierwszy i nie ostatni to przypadek, gdy wytworzone ostatnio prawo pokazuje, że robi się je "byle jak"i... Pierwszy z brzegu przykład - od 1.X.2011 roku wchodzi w życie ustawa o szkolnictwie wyższym, której twórcy nie wiedzą - co oznacza pojęcie "prowadzenie działalności gospodarczej", "nie wiedzą, że można być zatrudnionym na etacie jeszcze w innych miejscach niż na uczelniach" itp... Drugi przykład - widziałem i słyszałem (spot z kampanii wyborczej), że "trzeba ujednolicić PIT i CIT. Mogę się założyć, że Ci, którzy to wymyśli i Ten, który to głosi nie ma(ją) pojęcia "co gadają", ale gdy wygrają to pewnie to zrobią...

    Odpowiedz
  • Miś(2011-09-14 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    Do K...
    No właśnie, czytanie nie boli, a na druku jak byk: NIP lub seria i numer paszportu (tylko jeśli nie nadano NIP).

    Odpowiedz
  • ktp(2011-09-14 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    spróbujcie wysłać do systemu pit-11 elektronicznie bez nipu..
    a na wniosek pracownika trzeba to na bieżąco (też do US),
    a nie czekać do końca lutego...
    (patrz art.39 ust.2 updf)

    Odpowiedz
  • Paulina(2011-09-14 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    Właśnie wczoraj dostałam zwolnienie lekarskie. Po raz pierwszy musiałam podać oprócz PESEL także NIP lub nr paszportu. Dobrze,że miałam przy sobie NIP. oczywiście oprócz tego NIP płatnika. Moze GP na swoich łamach napisze to, bo jak dotąd na zwolnieniach (zaświadczeniach - jak to określa przepis prawny) lekarskich nie żądano od pracowników ich osobistych NIP-ów.

    Odpowiedz
  • propaganda(2011-09-14 11:56) Zgłoś naruszenie 00

    to się nazywają ułatwienia i jak zwykle się POchrzaniło:/...jedno okienko, łatwizna w dostaniu się do lekarza...tanie państwo...a to wszystko na papierze:/papier nie POwie;) nieeeee!!!

    Odpowiedz
  • Zik(2011-09-14 16:50) Zgłoś naruszenie 00

    od 1września b.r. NIP płatnika składek musi być wpisywany na deklaracjach DRA w ZUS. Takie zmiany zostały wprowadzone o czym donosi dzisiejszy Dziennik Bałtycki.

    Odpowiedz
  • chyba umiący czytać(2011-09-14 18:29) Zgłoś naruszenie 00

    Ja chyba nie umiem czytać!! ale jest 6 m-cy vacatio legis!!!

    Odpowiedz