statystyki

Gminy tracą pieniądze, bo mają stare spisy ewidencji gruntów i budynków

autor: Łukasz Zalewski29.08.2011, 03:00; Aktualizacja: 04.09.2011, 10:59

Przez nieaktualne ewidencje gruntów i budynków gminy tracą na podatkach. Ewidencja jest podstawą wymiaru podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. Aktualizacją zajmują się starostowie, ale nie wszyscy realizują to zadanie.

Reklama


Reklama


W skrajnych przypadkach zdarza się nawet, że cały teren miasta jest sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako teren rolny, mimo że w praktyce są to grunty zabudowane, przemysłowe lub usługowe. W efekcie gminy i miasta tracą wpływy z podatku od nieruchomości. A brak aktualnej ewidencji budynków i lokali (część ewidencji gruntów i budynków, która jest podstawą wydawania decyzji w podatku od nieruchomości) to problem dotyczący całego kraju.

Problem z aktualizacją

Jerzy Wiktorko, dyrektor Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej w Poznaniu, wyjaśnia, że dla całego kraju w latach 60. ubiegłego wieku założono ewidencję (spis) gruntów (mapy ewidencyjne i rejestry gruntów), natomiast nie założono ewidencji budynków i lokali. W powiecie poznańskim ewidencja gruntów, zarówno rejestr, jak i mapa ewidencyjna, prowadzone są numerycznie i aktualizowane na bieżąco. Z ewidencji tej korzystają gminy.

Jak przyznaje nasz rozmówca, inną rzeczą jest jednak ewidencja budynków i lokali, która nigdy w pełni w Polsce nie powstała, a tam, gdzie została założona, nie zawiera podstawowej informacji, jaka jest powierzchnia użytkowa budynków. Oznacza to, że nie może być wykorzystana do naliczania podatku od nieruchomości.

Zdaniem Jerzego Wiktorko do ustawy należałoby wpisać wymóg podawania powierzchni użytkowej budynków do ewidencji.

Przedstawiciele powiatów (które są zobowiązane do aktualizacji ewidencji) twierdzą, że problemem jest zakres informacyjny prowadzonej ewidencji gruntów i budynków. Jak mówi Mariusz Dzumyk, członek zarządu powiatu w Polkowicach, chodzi o część opisową rejestru budynków. Wymaga ona sporządzenia wyceny nieruchomości, które są kosztowne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • grzesiek(2011-08-31 12:55) Odpowiedz 00

  A na jakiej podstawie ( jaki artykuł???) Gmina może wystąpić do Starostwa o przeprowadzenie modernizacji ewidencji gruntów??
  Bardzo dziękuje za odpowiedź

 • kz(2011-08-29 07:56) Odpowiedz 00

  Drogi autorze. Zapomniał Pan/Pani dodać ile kosztuje modernizacja ewidencji gruntów i budynków. Ponadto to właściciele (lub władający) nieruchomości mają obowiązek zgłaszać staroście wszelkie zmiany danych objętych ewidencją w ciągu 30 dni od daty ich powstania oraz dostarczyć dokumenty będące podstawą wprowadzenia tych zmian (ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne).

 • Andrzej(2011-08-29 09:34) Odpowiedz 00

  Do 1
  Z mocy ustawy modernizację prowadzi się co 15 lat.
  Dla budynków nowych i budynków SM podlegających uwłaszczeniu a często zakładowych i gminnych sprzedawanych jest dokumentacja geodezyjna pozwalająca dokonać wpisów do ewidencji.
  Z tym zgłoszeniem to też nie jest tak prosto. Zazwyczaj trzeba aby zgłoszenia dokonał uprawniony geodeta a nie sam właściciel a to kosztuje przynajmniej 200zł.

 • kz(2011-08-29 10:39) Odpowiedz 00

  Do Pana Andrzeja
  Co 15 lat, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ewidencji gruntów i budynków, przeprowadza się weryfikację w zakresie zgodności treści mapy ewidencyjnej ze stanem faktycznym w terenie. Modernizacja to inna para kaloszy:). Ponadto weryfikację należy po raz pierwszy przeprowadzić w tym roku (paragraf 88). Z tym zgłoszeniem jest prosto - brak zgłoszenia zmiany podlega karze grzywny. To właściciel zgłasza zmianę, geodeta tylko wykonuje niezbędną dokumentację. Ewidencję budynków mają juz m. in. powiaty z województwa zachodniopomorskiego.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama