Każdy obywatel Unii może przywieźć bez cła i podobnych opłat dowolną ilość towarów. Jednak za niektóre wyroby ponad limit zapłaci akcyzę.

Na terenie UE obowiązuje unia celna. Oznacza to, że państwa członkowskie zostały pozbawione na rzecz organów Unii możliwości decydowania o wysokości ceł na towary przywożone z krajów trzecich. Jednocześnie nie mogą one nakładać na towary przywożone z innego kraju UE i będące w wolnym obrocie ceł i podobnych opłat.

– Możliwość przywozu dowolnej ilości produktów z innych krajów UE gwarantuje każdemu obywatelowi UE art. 30 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który jest bezpośrednio stosowany w każdym kraju – tłumaczy Sylwester Witalis, starszy konsultant w PwC.

Cło to opłata pobierana przez państwo w związku z przemieszczaniem towarów przez granicę celną. Żaden obywatel Unii nie musi płacić cła lub podobnej opłaty nawet w minimalnej wysokości, bez względu na sposób wprowadzenia i nazwę towaru, jeżeli jest ona nałożona jednostronnie i jest związana z przekroczeniem przez towar granicy.

– Warto jednak pamiętać, że przywiezione z UE towary mogą być opodatkowane zarówno VAT (np. nowe środki transportu), jak i akcyzą. Bez zapłaty akcyzy w państwie przywozu można przewozić towary na własny użytek, w celach niehandlowych – tłumaczy Sylwester Witalis.

Każdy kraj może ustalić poziomy zakupów wyrobów akcyzowych. Limity nie mogą być niższe niż 800 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu. Bez akcyzy można wwieźć także 10 l napojów alkoholowych, 20 l produktów pośrednich (np. porto, sherry), 90 l wina oraz 110 l piwa.