statystyki

Nowe przepisy o akcyzie na węgiel i koks zaczną obowiązywać od 2012 r.

autor: Ewa Matyszewska14.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 14.07.2011, 13:59

W ciągu najbliższych miesięcy dowiemy się, jak będą opodatkowane akcyzą węgiel i koks. Przepisy te skomplikują działalność producentów, dystrybutorów oraz użytkowników energii.

Reklama


Reklama


W 2013 roku efektywnemu opodatkowaniu akcyzą będzie podlegał gaz ziemny. Jedynie w zakresie opodatkowania energii elektrycznej toczą się dyskusje, aby odciążyć polski przemysł od akcyzy nakładanej na ten wyrób.

Szymon Parulski, doradca podatkowy w Parulski i Wspólnicy, przypomina, że Dyrektywa Rady 2003/96/WE (dyrektywa energetyczna) zobowiązuje Polskę do nałożenia akcyzy na wspomniane wyroby. Polska ma opodatkować akcyzą węgiel i koks od 1 stycznia 2012 r., termin opodatkowania gazu ziemnego na cele opałowe to 1 listopada 2013 r.

– Obecnie towary te są bezwarunkowo zwolnione z akcyzy – stwierdza Szymon Parulski.

Ekspert dodaje, że regulacje unijne wymagają, by węgiel, koks i gaz ziemny były opodatkowane akcyzą dopiero w momencie, gdy zostaną dostarczone do ostatecznego odbiorcy. Zgodnie z informacjami z Ministerstwa Finansów podstawą systemu poboru akcyzy będą zwolnienia. Jest to system opodatkowania wszystkich czynności z prawem do zwolnienia.

– Kluczowe będą kontrola i nadzór urzędów celnych, co czyni go bardzo uciążliwym i kosztownym. Obecnie system ten jest stosowany w wyrobach zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie – ostrzega Konrad Staniec, konsultant podatkowy w Parulski i Wspólnicy.

Zakres zwolnień z akcyzy węgla i koksu pozostaje nadal zagadką. Jak na razie zwolniony z akcyzy na pewno zostanie węgiel do produkcji energii elektrycznej. Pozostałe zwolnienia, m.in. do produkcji ciepła czy dla gospodarstw domowych, zależą od decyzji Ministerstwa Finansów. Według Szymona Parulskiego istotne w projektowanych regulacjach jest wykorzystanie przez polskiego ustawodawcę możliwych z punktu widzenia prawa Unii Europejskiej zwolnień i wyłączeń z opodatkowania, np. dla zakładów energochłonnych, w tym również dla energii elektrycznej.

Niestety – jak zwracają uwagę eksperci – nie będą to ostatnie zmiany w tym zakresie. Komisja Europejska planuje nowelizację dyrektywy energetycznej, która skutkowałyby uzależnieniem stawki podatku od emisji CO2 (tzw. podatek węglowy). Zmiana ta efektywnie dotknęłaby Polskę od 1 stycznia 2021 r., co wiąże się z istotnym wzrostem opodatkowania węgla i koksu.

1,28 zł za gigadżul wyniesie stawka akcyzy na węgiel i koks od 2012 roku

POSTULUJEMY

Zwolnienie z akcyzy dostaw energii elektrycznej i węgla do zakładów energochłonnych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • ela(2011-07-14 08:34) Odpowiedz 00

  i co euroentuzjaści? planowe wykańczanie (stocznie,resztki polskich zakładów przzemyłsowch,, rolnictwo do pełnej kasacji).Polska ma być tylko strefą importu obcych towarów (mocarne lobby pośredników w eurokołchozie pilnuje swych interesów) i źródłem najtańszej siły roboczej.PO-lski rząd o ot bardzo dba i buduje potęgę eurokołchozu i Rosji.

 • Made in China(2011-07-14 11:38) Odpowiedz 00

  Opodatkowanie paliw to kolejny krok do upadku gospodarczego w UE - świat to nie tylko Europa. Ktoś tu chyba zapomniał, że mamy doczynienia z ogólnoświatową globalizacją, która jest procesem nieodwracalnym. Dzięki takim obciążeniom gospodarki krajów Unii Europejskiej nie będą w stanie konkurować z gospodarkami Azjatyckimi. Europa zmniejszając emisję CO2 zmniejszy także produkcję, co sprawi, że kraje nie objęte obciążeniami ograniczenia emisji tą produkcję zwiększą, czyli wyemitują do atmosfery tyle CO2 ile nie wyemitowały kraje UE. Ilość wyemitowanego do atmosfery dwutlenku węgla nie zmieni się, jednakże zmieni się globalna sytuacja finansowa obywateli naszej planety.

 • horror(2011-07-14 17:17) Odpowiedz 00

  czy to jakis głupi żart??

 • piotr(2011-07-14 22:54) Odpowiedz 00

  Rostoski załata dziurę budżetową a my będziemy klepać biedę by żyło się lepiej błaznom z PO.Ciekawy sposób na rządzenie.

 • jełrokołchoźnik(2011-07-15 00:44) Odpowiedz 00

  Tona węgla za 1000 zł ... już niebawem ...

  by żyło się lepiej ... eurokratom ...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama