Posiłki dla nauczycieli i pracowników wydawane przez szkoły nie będą obłożone VAT, podobnie jak ma to miejsce w przypadku posiłków dla dzieci - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa administracji podatkowej Wiesława Dróżdż.

"Po szczegółowej analizie dyrektywy unijnej oraz ustawy o VAT, które były podstawą do nałożenia VAT na cenę posiłków przygotowywanych w szkołach dla nauczycieli, minister finansów podjął decyzję o zwolnieniu tej usługi z podatku" - powiedziała Dróżdż.

Wyjaśniła, że w związku z tym zarówno posiłki dla nauczycieli i pracowników szkół, jak i dla dzieci będą podlegać tym samym zasadom opodatkowania. "Interpretacje Izb Skarbowych, które różnicują VAT w zależności od tego, czy posiłek jest przygotowywany dla nauczycieli, czy uczniów zostaną uchylone. Zmienione interpretacje będą zawierały informacje, że posiłki dla nauczycieli i pracowników też będą korzystać ze zwolnienia" - wyjaśniła.

Wytłumaczyła, że w wydawanych dotychczas interpretacjach fiskus stał na stanowisku, iż posiłki przygotowywane w szkołach dla dzieci nie są obłożone podatkiem, ale np. obiady dla nauczycieli i pracowników szkół podlegają stawce 8 proc. (przed 1 stycznia 2011 r. - 7 proc.).

Czwartkowa "Rzeczpospolita" napisała, że właściciele szkół, czy przedszkoli nie wiedzą, czy płacić podatek od posiłków dla dzieci. Gazeta wyjaśniła, że wątpliwości wynikają ze zmiany w załączniku do ustawy o VAT. "Rz" wskazuje, że z interpretacji Izb Skarbowych wynika, że zwolniony z podatku jest koszt surowców do wytworzenia posiłków dla dzieci, czyli tzw. wsad do kotła, ale posiłki nauczycieli, czy pracowników placówek - nie.