Europejski urząd do spraw zwalczania nadużyć finansowych zajmuje się ochroną interesów finansowych UE oraz jej mieszkańców.
Jerzy Buzek przesłał list do europejskiego urzędu do spraw zwalczania nadużyć finansowych (OLAF), stwierdzając, że nie pozwoli i nie zgadza się na śledztwo na swoim terenie i zwraca się o wyjaśnienia w sprawie jego kompetencji. Uwidocznił tym samym brak porozumienia o istotnych sprawach przeprowadzenia śledztwa.
W kompetencji urzędu jest wykrywanie oraz ściganie osób, które zajmują się międzynarodowym przemytem papierosów, fałszowaniem pieniędzy, nielegalnym importem rzeczy, takich jak: ubrania, alkohol, sprzęt audiowizualny, niewłaściwym wykorzystaniem dotacji od Unii Europejskiej dla poszczególnych państw, nielegalną działalnością, fikcyjnymi umowami.
Reforma OLAf ma pomóc w ściganiu osób zajmujących się korupcją w tym korupcją wśród europosłów.
Celem reformy, jaką zaproponowała Komisja Europejska, jest poprawa wydajności, skuteczności i możliwości urzędu. Reforma wskazała na prawa osób, przeciwko którym prowadzone jest dochodzenie, oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy urzędem a jego strategicznymi partnerami.
Osoby oskarżone o nielegalną działalność mają prawo do wyrażania swoich poglądów, otrzymania streszczenia swojej sprawy, skorzystania z pomocy osoby trzeciej (np. adwokata). Kroki podjęte w celu zwiększenia wydajności związane są ze słabą współpracą urzędu z sądami i prokuraturą.
Każdy kraj objęty współpracą z OLAF ma wyznaczyć centralny punkt kontaktowy, który pomoże na pewno wzmocnić współpracę z urzędem. Każde państwo członkowskie zobligowane jest na żądanie składać sprawozdanie na temat środków, jakie podjęły na sprawozdanie urzędu z danej sprawy.
Komisja zaproponowała wytyczne odnośnie do terminu prowadzenia dochodzenia. Jeżeli przedłużony zostanie termin 12 miesięcy, wówczas zadaniem urzędu będzie poinformowanie komitetu nadzoru, z jakiej przyczyny termin uległ przedłużeniu.
W każdej prowadzonej sprawie OLAF będzie musiał kierować się skutkami finansowymi popełnionego nadużycia (przestępstwa). Urząd ma wzmocnić współpracę z organizacjami międzynarodowymi i ich organami.
Komisja Europejska zaproponowała urzędowi przyznanie uprawnień do przyjmowania ustaleń administracyjnych z tymi organizacjami.
Na terenie naszego kraju co roku dochodzi do fałszowania pieniędzy, nielegalnego przemytu, korupcji w urzędach oraz innych instytucjach państwowych.
Ważne!
Działający od 1999 roku europejski urząd do spraw zwalczania nadużyć finansowych (OLAF) ma za zadanie zwalczać i wykrywać przestępstwa gospodarcze i finansowe na terenie krajów Unii Europejskiej
PODSTAWA PRAWNA
Rozporządzenie Rady nr 2988/95 z 18 grudnia 1995 r. w sprawie ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich (Dz.Urz. 1995 L 312).
Rozporządzenie (WE) nr 1073/99 Parlamentu Europejskiego i Rady z 25 maja 1999 r. dotyczące dochodzeń prowadzonych przez europejski urząd ds. zwalczania nadużyć finansowych (OLAF) (Dz.Urz. 1999 L 136).