statystyki

Zwrot wkładu mieszkaniowego wolny od podatku

autor: Magdalena Majkowska21.04.2011, 03:00

Wypłata wartości rynkowej lokalu po wygaśnięciu spółdzielczego prawa lokatorskiego jest zwolniona z PIT do wysokości wniesionego wkładu.

Reklama


Reklama


Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 20947/11) wyjaśniło zasady rozliczania zwróconych wkładów mieszkaniowych po wygaśnięciu spółdzielczego prawa lokatorskiego.

Resort poinformował, że zwrot wkładów wniesionych do spółdzielni stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.). Jednak na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni.

W związku z tym – jak poinformowało Ministerstwo Finansów – kwota zwróconego wkładu mieszkaniowego, do wysokości wkładu wniesionego do spółdzielni mieszkaniowej, jest przychodem zwolnionym z podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast nadwyżka pomiędzy uzyskanym przychodem a wniesionym wkładem stanowić będzie przychód z innych źródeł. Zdaniem resortu finansów zasady opodatkowania zwrotu wkładu mieszkaniowego nie budzą wątpliwości interpretacyjnych.

Pamiętać należy, że wypłacana przez spółdzielnię wartość rynkowa lokalu nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska od osoby obejmującej lokal w wyniku przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnię zgodnie z postanowieniami statutu. Z wartości tej potrąca się także przypadającą na dany lokal część zobowiązań spółdzielni związanych z budową (w szczególności niewniesiony wkład mieszkaniowy).

Jeżeli natomiast spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków, potrąca się również nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji, w części przypadającej na ten lokal, oraz kwoty zaległych opłat, a także koszty określenia wartości rynkowej lokalu. Warunkiem wypłaty jest opróżnienie lokalu przez osobę, której prawo lokatorskie wygasło.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • MB(2011-04-21 10:44) Odpowiedz 00

    Ministerstwo Finansów zdewaluowało mi pełne wkłady mieszkaniowe wpłacone do spółdzielni mieszkaniowej bezpośrednio na konto spółdzielni przepisami ustawowymi przez złodziei w latach -70-tych, do tej pory nie zwaloryzowali, nie naliczyli odsetek, nie zwrócili. To jest zmowa złodziejska, samych złodziei, kombinatorów.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama