statystyki

CIT: środki z dotacji na zakup środków trwałych to przychód zwolniony z podatku

autor: Przemysław Molik20.01.2011, 03:00; Aktualizacja: 20.01.2011, 09:07

Pieniądze z dotacji na zakup środków trwałych są przychodem zwolnionym z podatku, a wydatki i koszty sfinansowane z tej dotacji nie stanowią kosztów.

Reklama


Reklama


Spółka otrzymała dotację na zakup środków trwałych na nowo powstałe stanowiska pracy dla bezrobotnych skierowanych do pracy przez powiatowy urząd pracy.

– Jak powinna rozliczyć tę dotację w podatku dochodowym i jak powinna dokonywać amortyzacji tak zakupionego sprzętu – pyta pan Stefan z Wrocławia.

Zgodnie z ogólną regułą obowiązującą w ustawie o CIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są m.in. odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych, dokonywane wyłącznie na podstawie tych przepisów. Jednak w określonych okolicznościach reguła ta doznaje pewnych ograniczeń. Otóż nie uważa się za koszty podatkowe odpisów amortyzacyjnych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie środków trwałych, odliczonym od podstawy opodatkowania albo zwróconym podatnikom w jakiejkolwiek formie.

W opinii Łukasza Czekańskiego, doradcy podatkowego w Kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr konieczne jest ustalenie, czy w sytuacji, w której nabycie środka trwałego będzie w części sfinansowane dotacją z urzędu pracy, całe odpisy amortyzacyjne będą dla podatnika kosztem uzyskania przychodów.

– Zasadniczo wartością początkową środka trwałego, od której dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, jest w przypadku odpłatnego nabycia cena nabycia. Zatem gdy podatnik kupuje środek trwały i zakup jest w części sfinansowany dotacją z urzędu pracy, jego wartość początkowa będzie obejmowała zarówno kwotę dotacji, jak i środki własne podatnika. Od tak ustalonej wartości początkowej podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych – wyjaśnia ekspert.

Jednak aby stwierdzić, czy będą one kosztem podatkowym w całości, należy ustalić, czy środki pochodzące z dotacji będą mogły być odliczone od podstawy opodatkowania. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT wolne od podatku są m.in. dotacje otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z zakupem środka trwałego, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

W opinii Łukasza Czekańskiego dotacje z urzędu pracy na zakup środka trwałego będą spełniać te warunki, w związku z czym będą one wolne od podatku i w konsekwencji nie będą wliczone do podstawy opodatkowania. Tym samym należy uznać, że odpisy amortyzacyjne nie powinny być kosztem uzyskania przychodów w tej części, w której zostały sfinansowane z dotacji otrzymanej z urzędu pracy.

W praktyce konieczne zatem będzie ustalenie stosunku kwoty dotacji do wartości początkowej, a następnie zastosowanie tak ustalonej proporcji do każdego dokonywanego odpisu amortyzacyjnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama