Do 20 stycznia trzeba złożyć oświadczenie do urzędu skarbowego o wyborze formy opodatkowania. Dostosowanie formy płacenia podatku do specyfiki działalności firmy może przynieść duże oszczędności podatkowe.
Osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mają do wyboru cztery formy opodatkowana uzyskiwanych dochodów (zasady ogólne według progresywnej stawki PIT – 18 proc. i 32 proc., według stawki liniowej 19 proc., oraz opodatkowanie zryczałtowane – według ewidencji przychodów lub karty podatkowej, w których stawka podatku uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności).
Jeśli do 20 stycznia 2011 roku nie złożą oświadczenia do urzędu skarbowego o wyborze formy rozliczenia uzyskiwanych przychodów, to automatycznie staną się podatnikami rozliczającymi się według zasad ogólnych. W takim przypadku przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów albo ksiąg rachunkowych w przypadku osiągania znacznych przychodów. Podstawą opodatkowania jest osiągnięty dochód, a więc przedsiębiorca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów wydatki poniesione w celu jego osiągnięcia.
W przypadku natomiast opodatkowania ryczałtowego nie można rozliczyć poniesionych kosztów uzyskania przychodów. Przy ryczałcie podatnik ma jednak mniej obowiązków dokumentacyjnych i płaci stały podatek (zazwyczaj niższy niż skala PIT) jako procent od przychodów ze sprzedaży towarów czy usług.
Podatek liniowy jest natomiast korzystny dla podatników osiągających znaczne przychody – podatek wynosi 19 proc. niezależnie od wysokości osiągniętych przychodów i można rozliczać koszty uzyskania przychodu.
Podatnicy, którzy zamierzają kontynuować formę rozliczenia z poprzedniego roku, nie muszą składać oświadczenia.