statystyki

Wynajem mieszkania można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów

autor: Opracowała Ewa Konderak07.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 07.12.2010, 07:36
  • Wyślij
  • Drukuj

Podatnik, który w celu realizacji umowy musi wynająć mieszkanie, może wydatki na ten cel zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

reklamareklama


Izba Skarbowa w Katowicach wyjaśniła, czy podatnik może zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej wydatki ponoszone na wynajem mieszkania związane z wykonywaniem usług poza miejscem zamieszkania. W analizowanej sprawie podatnik w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi w zakresie oprogramowania. Miejscem zamieszkania oraz miejscem prowadzenia działalności jest miasto X. Podatnik zamierza podpisać umowę w zakresie świadczenia usług konsultacyjnych z firmą mającą siedzibę w Y (mieście znajdującym się w innym województwie). W czasie obowiązywania umowy podatnik będzie zmuszony wielokrotnie przebywać w Y. Dlatego też podatnik wynajmie mieszkanie w Y.

Według katowickiej izby wydatki na wynajem mieszkania będą mogły w okresie świadczenia usług przez podatnika stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności. Konieczne jednak będzie właściwe udokumentowanie tych wydatków. Według katowickiej izby zgromadzone dokumenty nie mogą się ograniczać wyłącznie do faktury (rachunku) wystawionego przez właściciela lokalu, który wynajmie podatnik, faktur (rachunków) za media bądź też innych dokumentów stwierdzających jedynie wysokość poniesionych wydatków z tytułu używania tego lokalu.

Niezbędne jest posiadanie dowodów świadczących o wykonanych w ramach działalności usługach w okolicach wynajmowanego mieszkania umożliwiających ustalenie związku przyczynowo-skutkowego poniesionych wydatków z uzyskanymi przychodami, a ponadto potwierdzających racjonalność poniesionych wydatków.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 25 listopada 2010 r. (nr IBPBI/1/415-966/10/SK).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 1

  • 1: wjw z IP: 95.41.190.* (2010-12-07 11:21)

    Nie przejdzie !

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama