statystyki

Podatek od nieruchomości: w 2011 r. więcej za mieszkania, domy i biura

autor: Łukasz Zalewski03.12.2010, 03:00

Właściciele domów i mieszkań zapłacą wyższe podatki od nieruchomości. Najwyższe będą m.in. w Poznaniu, Warszawie i Gdańsku.

reklama


reklama


W przyszłym roku wzrosną stawki podatku od nieruchomości w wielu miastach i gminach – wynika z sondy przeprowadzonej przez „DGP”. Zwiększenie obciążeń podatkowych wynika z podwyższenia stawek maksymalnych, które określa minister finansów, oraz trudnej sytuacji budżetowej samorządów.

Wzrost obciążeń

Minister finansów podniósł stawki maksymalne podatku od nieruchomości na 2011 r. o 2,6 proc. Wiele miast, jak np. Warszawa, Poznań czy Gdańsk, w których co roku ustalane są stawki na maksymalnym dopuszczalnym poziomie, zdecydowało o podtrzymaniu tej tendencji. W efekcie w tych trzech miastach oraz np. w Łodzi stawka podatku od budynków lub ich części mieszkalnych wyniesie od 1 stycznia 0,67 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej, a stawka podatku od gruntów pozostałych (stawka właściwa dla osób fizycznych, właścicieli np. działek budowlanych) 0,41 zł za 1 mkw. powierzchni.

Niższe stawki uchwalili np. radni Szczecina, Krakowa i wielu mniejszych miejscowości. W Szczecinie stawka od budynków mieszkalnych wyniesie 0,64 zł, w Krakowie 0,56 zł, w Pruchniku i Bogatyni 0,67 zł, w Lubinie 0,62 zł, w Bystrzycy Kłodzkiej 0,64 zł, a w Mielnie 0,55 zł. Natomiast od nowego roku stawka od gruntów pozostałych w Szczecinie wyniesie 0,34 zł, w stolicy Małopolski i Mielnie 0,23 zł, w Pruchniku 0,21 zł, Lubinie 0,25 zł, Bystrzycy Kłodzkiej 0,37 zł, Bogatyni 0,41 zł.

Wiele rad gmin i miast, podwyższając stawki do maksymalnego poziomu, ratowało w ten sposób budżet. Dla mieszkańców zmiany nie oznaczają jednak znacznego wzrostu obciążeń podatkowych.

Stawki dla firm

Zmiany stawek bardziej odczują firmy. Na maksymalnym poziomie – 21,05 zł za metr powierzchni użytkowej budynku – będą musieli zapłacić przedsiębiorcy z Warszawy, Poznania i Gdańska. W Łodzi firmy zapłacą podatek według stawki 19,73 zł, w Szczecinie 20,70 zł, w Krakowie 18,65 zł, w Pruchniku 16,12 zł, a w Lubinie 21,05 zł. Podwyżka stawki oznacza więc dla firmy zwiększenie podatku od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Zadanie dla rady

Stawki podatku od nieruchomości na 2011 r. w niektórych samorządach uchwaliły jeszcze stare rady miast i gmin. W innych, np. w Katowicach czy we Wrocławiu, radni nie podjęli jeszcze uchwał.

Jak wyjaśnia Danuta Kamińska, skarbnik Katowic, uchwała rady gminy podwyższająca, a właściwie zazwyczaj waloryzująca stawki podatku od nieruchomości musi zostać podjęta do końca roku. Teoretycznie istnieje wymóg zachowania 14-dniowego vacatio legis, ale istnieją przypadki podejmowania uchwał w grudniu, które są publikowane w wojewódzkim dzienniku urzędowym już w styczniu. W takich uchwałach musi być jednak zapis, że stawki obowiązują od 1 stycznia danego roku.

Danuta Kamińska zwraca uwagę, że miasto chciałoby zwaloryzować stawki, czyli podnieść je średnio o 2,6 proc. w stosunku do wysokości stawek obowiązujących w roku obecnym.

– Waloryzację stawek uwzględnia przygotowany przez miasto projekt budżetu na 2011 r. Podwyżka jest uzasadniona malejącą efektywnością dochodów oraz rosnącymi wydatkami, w tym inwestycyjnymi – zwraca uwagę skarbnik Katowic.

W podobnej sytuacji jest wiele miast i gmin. Jeśli nowi radni nie zdecydują chociażby o waloryzacji stawek podatkowych, to władze będą musiały wnieść autopoprawkę do projektu budżetu na 2011 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • MB(2010-12-05 11:37) Odpowiedz 00

    Do ADY nr 9: O podatkach nie masz zielonego pojęcia, nie zabieraj tu miejsca. A tak na marginesie opłaty lokalne podatkowe nie powinny stanowić kosztów naruszających domowy budżet, czyli z minimalnego wynagrodzenia naruszają podstawę do zaspokajania podstawowych potrzeb, niestety stanową na dzień dzisiejszy koszty opłat-wyrzeczeń, a minimalne wynagrodzenie po opłacie podatku stanowi dochód do zaspokojenia tylko głodu. Mamy XXI wiek. Nawet bezrobotny jest podatnikiem i należy mu się obligatoryjna pomoc. Lepiej umyj sobie oczy i popatrz szerzej przez lupę na kraj, w który my mieszamy i na ręce rządzicieli, gdzie roztrwonili nasze pieniądze na nieuzasadnione inwestycje z podatków i gdzie dalej je trwonią kosztem ludzkiej ciężkiej krwawicy.

  • dbw, Pomorze(2010-12-04 22:27) Odpowiedz 00

    Kiedy wreszcie wysokość stawki np od luksusowej willi zostanie zrównana / zwiększona/ w stosunku do stawki za posiadanie małego domku letniskowego na prywatnej działce !? Co to za kraj , i dlaczego żaden decydent czy urzędnik nie zmienia tych przepisów ? Dziś jest tak ,że za domek letniskowy 50-metrowy płaci się więcej , niż za 250 metrową willę , która stoi obok ! To woła o pomstę do nieba.

  • obiektywna(2010-12-03 19:53) Odpowiedz 00

    Ada z IP: 156.17.203.* (2010-12-03 14:13) A tobie dziecko,kto płaci za te wypociny?

  • rumburak(2011-09-21 10:00) Odpowiedz 00

    Brawo, brawo. Dalej głosujcie na bandę czworga a w samych skarpetach niedługo będziemy chodzić. Podnosić podatki to każdy głupi potrafi i nie potrzeba do tego aż tylu pasibrzuchów w sejmie. Zamiast szukać innych rozwiązań w pozyskaniu pieniędzy to oni widzą tylko jedno podnieść podatki i już po kłopocie.

  • a(2011-10-17 17:23) Odpowiedz 00

    opodatkowac kosciół !!!

  • adfsdfdsgf(2011-12-05 23:31) Odpowiedz 00

    wszyscy tu ******** na PO ale to samo stalo by sie stalo za SLD czy PIS ludzie powagi podatek od nieruchomossci jest indeksowany o inflacje a ta jest powodowana w tym kraju przez kazdy rzad jaki byl ludzie NBP do zamkniecia i tyle. a to co GUS nazywa wskaznikiem inflacji to ***** a nie zaden wskaznik to tylko wskaznik wzrostu cen na ktore wplywaja takze podwyzki podatkow nowe twory podatkowe i regulacyjne plus zdarzenia natury chocby susze tornado i *** wie jeszcze co. niech lepiej powiedzia jaka jest prawidziwa inflacja czyli ile nowych papierow na drukowali w stosunku do zasobu pieniedzy na jakim operuja polska gospodarka. moze ta inflacja bedzie wtedy 8,2 tak jak podniesli zasrancy place minimalna tym publiczniakowym bandytom

  • zxcxvxc(2011-12-05 23:32) Odpowiedz 00

    jak bezrobotny moze byc podatnikiem skoro nie ma dochodu chyba ze wydaje darowizne czlowieku do ksiazek **********

  • Tu byla Polska! Kronikarz S.(2010-12-03 14:42) Odpowiedz 00

    Oszust Tusk,sowiecki agent WSI Komorowski,Rychu,Zbychu i po.krewne zwyrodniale kanalie nadal wolaja;"Glosujcie na nas-barany",a my was po.zremy.Glosuj nadal marnoto na swoich rzeznikow.W histori Polski i swiata nigdy nie bylo,by w tak wyjatkowo haniebny sposob,na slepo dobrowolnie isc do niewoli.Narodzie,czy nie robisz badan? Rak toczy mozgi,ktore umieraja zwijajac sie przed zwyrodnialymi po.tworami,sprzedajacym i likwidujacymi Polske.Tego nie bylo w histroii swiata.Przysle pokolenia beda przeklinac i pokazywac na mapie swoim zniewolonym malenstwom: tu byla Polska.

  • Ada(2010-12-03 14:13) Odpowiedz 00

    Ludzie czy wy wiecie jak ustala się podatek od nieruchomości. jak jesteście dyletantami to prosze sie zwrócvić do swoich radnych bo to oni ustalaja stawki i to od nich zależy czy będą minimalne czy maksymalne. A jak sie komuś nie podoba mieszanie w tym Kraju to ma ogromne mozliwości zamieszkania w całej Europie i legalnej pracy w wiekszosci krajów europejskich. Podatki płacimy bo musimy utrzymac partie polityczne, zwiazki zawodowe, górników i energetyków nie mówiąc o wojsku i policji. Dzisiaj pis stwierdził ,że lud chce aby partie polityczne były finansowane z podatków więc płać i nie płacz jak twój guru Kaczyński tak mówi

  • bulba - Dziękujemy Łaskawco ! !(2010-12-03 15:16) Odpowiedz 00

    wszysy na to z utęsknieniem czekalismy !

  • Ada(2010-12-04 11:59) Odpowiedz 00

    Do 0obiektywnej nikt mi nie płaci za wypociny Tylko szlak mnie trafia jak każdy krzyczy bo mi sie należy. Gó-no się należy jak nie zapracujesz. Tyle twojego co własnymi rekami zdziałasz a u nas niebogi każdy czeka aż mu manna z nieba sypnie a za pracę się nie wezmą. Jak chcieli mieć własność to własność kosztuje i podatki od nieruchomości też.

  • kola(2010-12-04 23:28) Odpowiedz 00

    Ta pyskata gnida spod 9 robi z nas idiotów

  • ur1952(2010-12-03 16:07) Odpowiedz 00

    Jak zredukować administrację to od 2013,jak Nie finansować partii to od 2012,jak podnieść opłaty to od 1 stycznia 2011.Oczywiście w wyborach głosujemy na solidaruchów.

  • MB(2010-12-03 10:50) Odpowiedz 00

    Minister finansów skoro podnosi podatki np od nieruchomości i nie tylko, to tym najuboższym niech zapewni pracę w regionach długotrwałego bezrobocia, aby komornicy mieli co ściągnąć z bezrobotnego biedaka. Dziurę budżetową mają załatać bezrobotni, renciści i emeryci z regionów długotrwałego bezrobocia. Feudalizm jeszcze się nie skończył nawet w XXI wieku.

  • Eugeniusz-Emeryt(2010-12-03 12:57) Odpowiedz 00

    POLACY! Dziękujemy za głosy! Wiele dla Was zrobiliśmy! Obiecaliśmy obniżyć podatki, WIĘC PODNIEŚLIŚMY VAT! Obiecaliśmy ograniczyć liczbę urzędników i polityków, WIĘC KAŻDEGO DNIA ZATRUDNIAMY ICH WIĘCEJ! ZAMIETLIŚMY POD DYWAN AFERĘ HAZARDOWĄ! RAZEM Z JARKIEM ZROBILIŚMY WAM IMPREZKĘ POD KRZYŻEM, DZIĘKI NIEJ NIE PATRZYLIŚCIE NAM NA RĘCE BO BYLIŚCIE ZAJĘCI APORTOWANIEM! W Poznaniu, Gdańsku i w Warszawie. Ponadto w Warszawie odpuściliśmy ten idiotyzm Metrem na Euro 2012! Zamiast tego PODNIEŚLIŚMY CZYNSZE I ZATRUDNILIŚMY WIĘCEJ URZĘDNIKÓW! NAJWAŻNIEJSZE JEST ŻEBYŚCIE "NIE ROBILI POLITYKI"! Codziennie zadłużamy Was i Polskę, ale wiemy, ŻE I TAK NA NAS ZAGŁOSUJECIE!!! Wiemy to, bo jesteście NARODEM FRAJERÓW!!!

  • Polski Matriks(2010-12-03 11:16) Odpowiedz 00

    To wszystko - wzrost kosztów utrzymania, wzrost podatków - serwuje nam Tusk aby żyło nam się lepiej...Wybierajmy tak dalej.

  • ***(2010-12-04 14:13) Odpowiedz 00

    Do:9
    Nawet jak zapracujesz, to i tak Ci zabiorą.