Podróżny, który w swoim bagażu posiada wyroby akcyzowe w ilości przekraczającej dozwolone normy, będzie musiał ponownie zapłacić akcyzę, nawet jeśli towary zakupił w kraju przed wyjazdem.
Podatnik kupił w Polsce karton papierosów, a następnie wywiózł je na Ukrainę. Musiał on jednak wcześniej wrócić do kraju, przez co został mu karton papierosów. Mimo że akcyza za zakupione w Polsce papierosy została już wcześniej zapłacona, mogą pojawić się kłopoty na polskiej granicy, jeżeli łączna liczba przywożonych do Polski papierosów przekroczy dozwolone limity.

Dozwolone ilości

Ograniczenia ilościowe wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem z akcyzy przy imporcie dotyczą wyłącznie alkoholu i produktów tytoniowych przywożonych w standardowym bagażu podręcznym podróżnego. Nie mogą one służyć do celów handlowych i muszą być przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego podróżnego, jego rodziny lub na prezenty.
– Przepisy wspólnotowe zarówno nie wprowadzają preferencyjnego traktowania papierosów banderolowanych przez jedno z państw UE, jak też nie pozwalają na wprowadzanie dowolnych, lokalnych zwolnień dla papierosów – tłumaczy Grzegorz Musolf z Izby Celnej w Rzepinie.
Ekspert dodaje, że w związku z tym przepisy polskie nie mogą umożliwiać bezlimitowego importu papierosów oznaczonych polskimi banderolami.

Podwójna akcyza

Jeśli między produktami w bagażu podręcznym znajdą się również te zakupione w Polsce, ewentualna kontrola będzie obejmowała wszystkie produkty. Istnieje możliwość argumentowania, że wyroby kupione w Polsce mają już opłaconą akcyzę, a więc ich import nie powoduje powtórnego obowiązku zapłaty akcyzy. Wobec tego wyroby te nie podlegają akcyzie, a zatem nie stosuje się wobec nich zwolnienia.
– Niemniej wystąpić może kwestia udowodnienia, że akcyza została faktycznie zapłacona. Prywatna osoba zwykle nie dysponuje żadnymi dokumentami, które potwierdzałyby ten fakt, a polskie znaki akcyzy nałożone na produkt mogą nie być dla funkcjonariuszy celnych wystarczającym dowodem – tłumaczy Zbigniew Sobecki, menedżer w Zespole Cła i Akcyzy w KPMG.
W przypadku innego kraju UE ważne jest, by wyroby te służyły do prywatnej konsumpcji osoby, która je osobiście transportuje. Wówczas, co do zasady, każda ilość podlega zwolnieniu z akcyzy.
Ważne!
Jeżeli przewóz dotyczy znacznych ilości wyrobów, w przypadku kontroli osoba taka musi udowodnić, że całość transportowanych wyrobów akcyzowych nie jest przeznaczona na cele handlowe