statystyki

Polskie firmy uciekają do Wielkiej Brytanii

autor: Paulina Bąk14.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 14.09.2010, 11:05

Przedsiębiorcy coraz częściej narzekają na zbyt wysokie koszty prowadzenia działalności. W Polsce płaci się ponad 40 różnych podatków i opłat. W związku z tym część podatników postanowiła podziękować fiskusowi za współpracę.

Reklama


Reklama


Przedsiębiorcy niezadowolenie z polityki rządu wyrażają inaczej niż związkowcy. Nie palą opon, nie wystają pod urzędami uzbrojeni w trzonki od kilofów. Biznesmeni protestują, rezygnując z płacenia podatków w kraju, czyli odmawiają utrzymywania administracji, która ich krępuje.

Milczący protest przedsiębiorców najlepiej widać w agencjach pośredniczących w przenoszeniu działalności gospodarczej z Polski na Wyspy Brytyjskie. Takich firm są już w Polsce setki. A zainteresowanie ich usługami jest ogromne. W Wielkiej Brytanii podatki zjadają 35,9 proc. dochodu, w Polsce – 42,5. – Miesięcznie przyjmujemy średnio 50 wniosków o zarejestrowanie spółki w Wielkiej Brytanii. W ciągu roku obsługujemy prawie 2 tys. takich firm – mówi Marcin Gawlik z londyńskiej Offshore Business Solutions. Jego biuro jest jednym z wielu pomagających polskim przedsiębiorcom zarejestrować się w brytyjskich urzędach: przygotowuje i dostarcza urzędnikom niezbędne do tego dokumenty, a nawet reprezentuje klientów podczas ewentualnej kontroli. Dzięki temu polski przedsiębiorca nie musi nawet jechać na Wyspy, by wypełnić dokumenty, ani znać angielskiego.

Choć obsługa takiej firmy kosztuje 400 funtów (prawie 2 tys. zł) rocznie, to i tak się opłaca. – System brytyjskiego prawa podatkowego ma jedną ważną zaletę: jest łatwy i przejrzysty – tłumaczy Ryszard Petru, główny ekonomista BRE Banku.

Na system podatkowy Wielkiej Brytanii składają się: podatek dochodowy od osób prawnych, podatek kapitałowy, VAT, podatek katastralny oraz podatek dochodowy od osób fizycznych. Kwota wolna od podatku wynosi blisko 6,5 tys. funtów, czyli w przeliczeniu prawie 31 tys. zł. W Polsce kwota dochodu wolnego od podatku to 3091 zł. W Wielkiej Brytanii wyższe są również progi, przy których zastosowanie mają wyższe stawki podatku.

Firma zarejestrowana na Wyspach może działać w Polsce bez żadnych przeszkód jako zakład mający centralę w innym kraju. Jest tylko jeden haczyk. – Gdy spółka tylko formalnie ma siedzibę w innej jurysdykcji podatkowej, a faktycznie prowadzi działalność w Polsce, nasz fiskus może uznać, że jej dochody powinny być opodatkowane w Polsce – przestrzega Tomasz Wickel, doradca podatkowy w kancelarii Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy. I ma sposoby, by takie firmy namierzyć.

Ostatnio można zaobserwować wiele podatkowych migracji, których celem nie są już kraje określane przez OECD jako raje podatkowe. Przedsiębiorcy ze swoimi podatkami uciekają do innych krajów UE.

Najwięcej polskich firm rejestruje się w Wielkiej Brytanii, gdzie odprowadzają podatki i składki ZUS, mimo że działalność faktycznie wykonywana jest dalej na terytorium Polski. Na Wyspach powstało wiele firm księgowych, które pomagają polskim przedsiębiorstwom zarejestrować się, prowadzą księgowość, przygotowują i dostarczają do urzędu skarbowego niezbędne dokumenty, a nawet reprezentują swoich klientów podczas kontroli. Dzięki takim firmom nie trzeba wyjeżdżać z kraju ani znać języka angielskiego, żeby założyć i prowadzić działalność zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii.

Mimo że firmy księgowe każą sobie słono płacić za taką obsługę, to i tak oszczędności na podatkach sprawiają, że coraz więcej polskich przedsiębiorców korzysta z ich oferty.

Eksperci jednak przestrzegają – takie zachowanie to balansowanie na granicy prawa.

Miejsce dla firmy

Przedsiębiorcy mają dowolność w wyborze kraju, w którym ustalą siedzibę (centralę) prowadzenia swojej działalności (w dopuszczalnej w danym kraju formie prawnej). W ramach zróżnicowanej struktury organizacyjnej mogą tworzyć wyodrębnione jednostki organizacyjne, takie jak oddziały i zakłady, które z kolei mogą działać na terenie różnych krajów. Dochody nierezydentów podlegają opodatkowaniu w Polsce tylko wtedy, gdy na terenie kraju powstanie zakład. A zakładem jest stała placówka, za pośrednictwem której całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa (m.in. filia, biuro, fabryka, warsztat). Do opodatkowania nierezydentów zastosowanie ma również Konwencja Modelowa OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Zgodnie z postanowieniami tej konwencji zakładu nie stanowią m.in. placówki, które służą wyłącznie do składowania, wystawiania lub dostarczania dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa.

– Decyzje o strukturze prawnej i lokalizacji podejmowane są na podstawie wielu przesłanek dotyczących rozważanych krajów, takich jak stabilność polityczna, koszty pracy, dostępne subsydia oraz oczywiście obciążenia podatkowe – tłumaczy Ewa Grzeszczyk, starszy menedżer w Deloitte. Polscy przedsiębiorcy rejestrują spółkę w Anglii z oddziałem w Polsce. Tak naprawdę jedyną działalność zarobkową wykonuje tylko oddział w kraju, gdzie również znajduje się ośrodek życia przedsiębiorcy.

Firma księgowa Financial Republik rejestruje kilkaset polskich spółek w Wielkiej Brytanii. Założenie spółki w Anglii pozwala oszczędzić pieniądze. Wypłata, którą otrzymuje w spółce brytyjskiej w większości przypadków mieści się w kwocie zwolnionej z podatku i składek ubezpieczeniowych.

– Właściciel spółki, zatrudniony w spółce może wypłacić z niej 6500 funtów rocznie bez żadnych opłat podatkowych czy ubezpieczeniowych. Co więcej w większości przypadków kwoty te można odliczyć od podatku w Polsce – tłumaczy Marek Tychoniuk z Financial Republik.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Anna(2010-09-14 14:00) Odpowiedz 20

  Komuniści uczyli że zły pan zabierał co dziesiąty snopek z pola i to był prawie rozbój. Mam małą firmę, przez pół roku pracuję po 10 godz. dziennie tylko na podatki, bez urlopu, prawa do chorobowego,a państwo jest jeszcze zadłużone. Najwyraźniej obecny zły pan za dużo żre.

 • Henryk(2010-09-14 09:59) Odpowiedz 00

  Z tego co się orientuje to bardzo dużo firm szykuje się wyjście z Polski .Wysokie
  podatki ale najgorsze jest ich traktowanie przeciębiorców jako wrogów i przestępców na wstępie.

 • agamemnon(2012-04-07 20:38) Odpowiedz 00

  chwała wszystkim którzy zdobędą się na odwagę i wyjeżdżają z tego kraju bez przyszłości.kiedyś gnębiły nas komuchy a teraz gnoją nas barany w rzadzie które myśla tylko o sobie i swoich interesach a przeciez ich pensje sa z naszych podatków.gdzie tu logika, podobno są to ludzie po wielkich szkołach?

 • Mr President(2011-11-29 10:12) Odpowiedz 00

  Polecam firme Offshore Business Solution. Korzystam z ich uslug i jestem bardzo zadowolony. Ta firma daje ogromne wsparcie przedsiebiorcy i nie mozna napisac o nich zlego slowa. Jezeli przedsiebiorca uwaznie slucha, co ma do powiedzenia Dyrektor Offshore, dokladnie przygotuje wsystko jak mu zostalo to powiedziane, wtedy zrealizuje swoj caly plan. Trzeba niestety na prawde dobrze sie przygotowac do niektorych punktow uruchomienia spolki w UK:
  - prywatny adres,
  - rachunek bankowy dla spolki,
  - rejestracja VAT,
  - nr ubezpieczenia,
  - itp.
  Zdobycie tych podstaw nie jest takie latwe i nie zalatwi sie tego siedzac w PL. Trzeba ruszyc do UK i pozalatwiac wiele rzeczy samemu.

 • Arek Builder(2011-10-09 18:03) Odpowiedz 00

  Jesli chodzi o Financial Republic to rowniez stanowczo odradzam. Banda patyrokow, ktorzy zwia sie "biurem ksiegowym", a nie maja ani jednego ksiegowego zatrudnionego hahaha... zenada. Na ich stronie starta bzdur i obiecanek, z ktorych sie nie wywiazuja. W Londynie nie maja dobrej opinii. Na szczescie wiekszosc klientow juz sie o tym przekonala i nie pozostalo im wielu. Firma wiec sie chyba konczy...

 • Shamar(2011-09-30 13:02) Odpowiedz 00

  Jakim cudem polski fiskus może "zadecydować", że osoba prawna będąca podmiotem prawa brytyjskiego z siedzibą w Wielkiej Brytanii ma opodatkować się w Polsce z całości dochodów, ze względu na to, że TEŻ prowadzi działalność w Polsce? I jak by to miało niby fizycznie wyglądać? Przede wszystkim spółka brytyjska nie ma obowiązku spowiadać się przed polskimi organami podatkowymi, a już na pewno pokazywać ksiąg, z których dopiero wynika gdzie handluje i z kim. Jasne jest natomiast, że jeżeli wykonuje działalność na terytorium Polski w sposób ciągły i regularny to powinna założyć zakład i prowadzić księgowość zakładu w Polsce. Artykuł utrzymany w tonie "łuuu, uwaażaaj bo..." (wstawić sobie odpowiednie "bo"). Wiadome jest, że jak taksówkarz zakłada sobie spółkę LTD w Londynie, jest tam jedynym dyrektorem i sekretarzem, a mieszka i świadczy usługi w Warszawie to pomysł jest z gatunku karkołomnych, ale nie mówimy chyba o ekstremach. Na całym świecie stosuje się spółki kapitałowe żeby płacić niższe podatki i korzystać z dobrodziejstw prawodawstwa krajów o lepszym prawie i jest to normalne. U nas - od razu "wątpliwe prawnie". Wątpliwe prawnie to jest wyciąganie z tej spółki pieniędzy na podstawie umowy pożyczki i płacenie zamiast 19% - 2% podatku :D. Niektórzy zakładają spółki LTD ponieważ w porównaniu do karłowatego i ograniczonego tworu jakim jest w Polsce spółka z o.o., ltd ma dużo większe możliwości, łącznie z inwestowaniem swojego kapitału na giełdzie oraz forex bez bzdur w rodzaju licencji i nadzoru KNF.

 • Przemek(2011-07-13 13:53) Odpowiedz 00

  odradzam stanowczo korzystanie z uslug firm Financial Republik,
  zapominaja o terminach rozliczen, pozniej trzeba samemu kary placic, mimo ze obiecuja, ze to oni je zaplaca, ciezko sie z nimi dogadac, pani Ewa Tychoniuk jest zawsze na zebraniu gdy sie dzwoni, oczywiscie jest to nieprawda tylko kiepska wymowka.
  Bylem ich klientem i ciesze sie ze juz nie jestem, duzo mniej problemow mam i duzo wiecej czasu.

 • Aga(2011-02-22 18:29) Odpowiedz 00

  Jeżeli jestes zainteresowany rejestracja firmy Ltd w Wielkie Brytanii i prowadzeniem działalnosci gospodarczej- zadzwon do profesjonalnego biura ksiegowego w centrum Londynu- polska obsluga 0785 243 1110

 • nienawidze Polski(2010-11-18 12:37) Odpowiedz 00

  Również mam małą firmę, prosperuje bardzo dobrze, cały czas coraz lepiej, mam plany i możliwości... ale pracuje po 15h dziennie łącznie z sobotami i niedzielami, brak życia prywatnego i jeszcze ***** wysokie podatki... Coraz częściej myślę, aby przenieść firmę do Anglii, ponieważ z tymi podatkami w Polsce to się tylko garba dorobię, a na końcu spracowana za nieumyślność naszych polityków umrę!
  Sprawiedliwe?

 • barbaro(2010-09-15 12:22) Odpowiedz 00

  Już mnie to nie dziwi! Prostota i stabilność prawa, oraz makroekonomicznych uwarunkowań to dla prywatnego przedsiębiorcy podstawowa rzecz decudująca o poczuciu bezpieczeństwa. A tego w tym kraju mało i coraz mniej, niestety. Zazdroszczę tym, którym rodzaj prowadzonej działalności pozwala na taką emigrację z tego kraju. Bo nie każdy rodzaj na nią pozwala. Zwłaszcza ten wiążący się ściśle z polskim prawem...

 • Brak(2010-09-15 01:51) Odpowiedz 00

  Cóż dla Polskich urzędników Przedsiębiorca mający własną firmę to JESZCZE nie złapany oszust i krętacz, i tak własnie jest przez nich traktowany, więc czemu się dziwić?

 • architekt(2010-09-14 14:25) Odpowiedz 00

  NIGDY, NIGDY, NIGDY nie wroce do Polski.
  Prowadze dzialalnosc w Londynie i mysle, ze moja decyzja o wyjezdzie tutaj i zalozeniu tutaj wlasnej firmy byla strzalem w dziesiatke.
  Wszystko jasne, przejrzyste prawo, niskie oplaty, wysokie zarobki.
  Czego wiecej trzeba?

  Oby tak dalej, Polsko, oby tak dalej...

 • przejrzymy na oczy(2010-09-14 13:45) Odpowiedz 00

  Od 20 tu lat jeszcze nie zdarzyla sie ekipa ludzi ktora rzeczywiscie chcialaby zmian w Polsce bo i po co kiedy ten system pozwala im robic wszystko unikajac jakiejkolwiek odpowiedzialnosci. Moga doprowadzic kraj nawet bankuctwa i tez nikt im nic nie zrobi. Tak naprawde niewiele sie zmienilo nawet od czasow komuny - jezeli sie dobrze przyjrzec to w Polsce mamy po prostu inna jej postac.
  Do tego przez te 20 lat rzadza caly czas ci sami ludzie zamieniajac sie tylko miejscami w zaleznosci od poparcia - czy wy tego ludzie nie widzicie?? Pokazuja nam zielone mapki a jednoczesnie robia najwiekszy deficyt od lat czy nie pachnie wam to metodami sprzed lat??
  Do tego wszystkiego ordynacja wyborcza zrobina pod siebie zapewnia im ciagle wyniki utrzymujace ich przy wladzy. Przeciez zeby byc poslem tak naprawde wystarczy miec troche wiecej znajomych i byc na liscie ktorejs z glownych partii a reszte sie zalatwi.Posel rekordzista ma 1614 glosow oczywiscie z jednej z glownych partii a ktos z malej partii mozoe miec i pol miliona a nie wejdzie do sejmu - sprawiedliwe??

 • Cuda Cuda ogłaszają -- Juz dawno pisalem ,że PO--(2010-09-14 10:41) Odpowiedz 00

  litycznie Donald wykańcza i pracodawców i pracowników i ZUS czyli obecnych i przyszłych emerytów -Jego POlityka to Polityka bankructwa i idiotów.

  - Donald Tusk rozgłosił wszystkim ,że ZUS jest na dnie - jak Kowalski to usłyszał to powiedział "na kogo mam płacić" i schował zarobki a z nią kasę - ludzie zaczęli pracować na czarno lub ubezpieczać się za granicą.!
  --Wyprzedaż na siłę na giełdzie akcji gdyż nic nie budujący Rząd nie ma dochodów z inwestycji -nawet wały wpadły w ruinę gdyż i o nie nie dbano- spowodowało nadwyżkę akcji nad podażą -giełda się dławi ,akcje zleciały już nie jeden raz na pysk a emeryci stracili w funduszach kasę na emerytury -
  --Społeczeństwo utraciło zaufanie do systemu na pokolenia -Fedak straszy wyższym wiekiem emerytalnym ,zatrudnionych w szkodliwych -okradziono -górnikom rozdano za to 5-letnie Urlopy a PO nich super-wczesne emerytury górnicze a człowiek który za to odpowiada siedzi na wysokim stołku w Brukselce wysłane przez PO - to jest kraj CUDÓW.
  --Fedak nie płaci dodatkowej składki za to ,że w wieku 60 lat --jak obecnie zatrudnieni w "charakterze szczególnym "-odejdzie na emeryturę.
  W ZUSie od dawna brakuje kasy gdyż LIBERAŁOWIE. To Oni wpadli na kodeksowy POmysł aby płacić oficjalne najniższą płace z najniższej płacy od której to pobierane są składki ZUS-wskie po czym Premier Tusk ogłasza całej POlsce ,że ZUS to zero! ,czyli narusza wiarę społeczeństwa do ,"żony CESARZA która powinna być bez skazy" .
  Efekt jest szybki -”Przedsiębiorcy nie chcą płacić ZUS. Wolą ubezpieczać się za granicą- informacaja z Gazety Prawnej z ubieglego roku.

 • Na wylocie(2010-09-14 10:02) Odpowiedz 00

  Sam twórca podatków twierdzi że tak zostały naplątane że trzeba ich teraz wyrzucić do kosza .

 • Zniszczony przez system(2012-12-04 05:33) Odpowiedz 00

  Po 15 latach prowadzenia firmy i dziesiątkach kontroli udało się w końcu tym sku... mnie złamać. Urzędnicza mafia działająca na zlecenie konkurencji. Już załatwiam formalności i nie zapłacę temu krajowy czyt. tym złodziejom na górze ani grosza. Inne kraje będą wdzięczne za wspieranie i rozwój ich rynku a ja z wdzięcznością zapłacę podatki nawet większe. Robię to dla swoich dzieci żeby nie musiały w tym bagnie się męczyć.

 • Nie jestem frajerem(2013-02-05 22:15) Odpowiedz 00

  Uciekajcie z tej POpie**olonej POlski!! Koleś ma rację, niekompetentni, chamscy urzędnicy niech sami zawalają na swoje utrzymanie. Proponuję 6 godzin zawalania w polu i potem 2 godziny pracy w urzędzie - taki dzień pracy. To jest PO***any kraj!! Około 50 róznego rodzaju podatków!! Taki kraj i taki rząd zasługuje na zgnicie.

 • Polskie firmy uciekają do Wielkiej Brytanii(2010-09-14 08:56) Odpowiedz 00

  przed Tuskiem i złodziejami z Platformy i przed Bronkiem Komorra z WSI.

 • U nich też jest prostszy system podatkowy(2010-09-14 09:06) Odpowiedz 00

  U nas też sie stara upraszczać przepisy.

  Ale zamiast upraszczania zwykle wychodzi jeszcze większe zagmatwanie.

 • yogi(2010-09-14 08:24) Odpowiedz 00

  bo istnieje tez mozliwość przeniesienia tylko zusu zagranicę

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama