Nie każdy podatnik będzie zwolniony z PIT od zwrotów za wymianę okien. Osobom posiadającym odrębną własność preferencja nie przysługuje. Eksperci: minister finansów musi pilnie wydać drugą interpretację ogólną.
Podatnicy, którzy na własny koszt wymienili stolarkę okienną, a następnie spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła im poniesione na ten cel wydatki, mają spory problem. Z jednej strony zgodnie z interpretacją ogólną ministra finansów z 17 marca 2009 r. (nr DD3/033/33/ KDJ/09/209) podatnik posiadający spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu nie musi zwróconych środków wykazywać w rocznym PIT i płacić od nich podatku. Z drugiej strony – jak potwierdziło na naszą prośbę MF – w przypadku zwrotu przez spółdzielnię części poniesionych wydatków na wymianę stolarki okiennej osobom posiadającym prawo odrębnej własności lokalu, po ich stronie powstaje przychód, który trzeba wykazać i opodatkować.
Zdaniem ekspertów takie działanie resortu finansów jest bezprawne. Konieczne jest wydanie drugiej interpretacji ogólnej w tym zakresie.

Nierozwiązane wątpliwości

Interpretacja ogólna ministra finansów nie rozwiązała ostatecznie wszelkich sporów dotyczących rozliczania zwrotów za okna. Według Krzysztofa Rembierza, konsultanta w Accreo Taxand, wynika to z faktu, że odnosi się ona do trzech kategorii osób, a mianowicie do posiadaczy spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, posiadaczy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz najemców lokali zakładowych i komunalnych. Nie dotyczy już np. osób posiadających prawo odrębnej własności.
– Takie stanowisko zaprezentował np. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 30 listopada 2009 r. (nr IPPB2/415-577/09-4/AK) – zauważa Krzysztof Rembierz.
Ekspert dodaje, że w stanie faktycznym, na podstawie którego wydana została interpretacja, podatnik mimo że posiadał prawo odrębnej własności lokalu, to ponosił wydatki na rzecz funduszu remontowego, z którego później otrzymał zwrot.
– Znajdował się zatem w takiej samej sytuacji, jak posiadacz spółdzielczego lokatorskiego lub własnościowego prawa do lokalu. Inny był tylko tytuł prawny do lokalu – stwierdza nasz rozmówca z Accreo Taxand.

Nierówne traktowanie

Eksperci są zgodni: nie można zgodzić się ze stanowiskiem MF, ponieważ prowadzi ono do nierównego traktowania podatników, którzy znajdują się w takim samym stanie faktycznym, tzn. ponosili wydatki na fundusz remontowy, z którego później otrzymali zwrot. Ich sytuację różnicuje jedynie tytuł prawny do lokalu.
Kamil Jastrzębski, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, uważa, że wskazane różnicowanie podatników przez fiskusa jest niezgodne z prawem, jak również niezrozumiałe. W odniesieniu do zwrotu poniesionych wydatków na rzecz osób posiadających odrębną własność lokalu mieszkaniowego sytuacja nie powinna się różnić od sytuacji osób mających spółdzielcze prawo do lokalu, choćby z tego względu, że opłaty na fundusz remontowy wszyscy lokatorzy wnoszą na takich samych zasadach i w takich samych wysokościach jak osoby, które posiadają spółdzielcze lokatorskie i własnościowe prawo do lokalu.
– Potwierdza to również ostatni wyrok NSA z 6 lipca 2010 r. (sygn. akt II FSK 376/09), gdzie stwierdzono, że zwrot wydatków poniesionych na wymianę stolarki okiennej stanowi zdarzenie obojętne pod względem prawno-podatkowym – przypomina Kamil Jastrzębski.
Jednocześnie podkreśla, że gdyby spółdzielnia mieszkaniowa korzystająca ze środków funduszu remontowego, wypełniając spoczywające na niej obowiązki, sama przeprowadziła wymianę stolarki okiennej, świadczenie to byłoby dla lokatorów zdarzeniem neutralnym podatkowo.



Poniesione wydatki

Dla określenia podatkowych konsekwencji otrzymanego zwrotu istotny powinien być fakt ponoszenia określonych opłat, niezależnie, czy są one dokonywane na rzecz funduszu prowadzonego przez spółdzielnie mieszkaniową, czy np. na rzecz funduszu prowadzonego przez zarządcę nieruchomości. Krzysztof Rembierz zauważa, że w sytuacji, gdy podatnik otrzymuje z takiego funduszu zwrot wcześniej wpłaconych środków nie powinien rozpoznawać przychodu podatkowego, ponieważ de facto otrzymuje zwrot własnych środków.

Druga interpretacja

Odwoływanie się do rodzaju prawa, jakie przysługuje podatnikowi w stosunku do lokalu – własność czy prawo spółdzielcze – nie stanowi kryterium usprawiedliwiającego różnicowanie konsekwencji podatkowych, jakie wiążą się z otrzymaniem od spółdzielni zwrotu kosztów wymiany stolarki okiennej. Wojciech Piotrowski, doradca podatkowy w Firmie Doradczej KPMG, stwierdza, że z perspektywy fiskusa, jeżeli zwrot kosztów otrzymuje osoba, na której ciąży prawny obowiązek dokonywania napraw lokalu, w tym wymiany okien, stanowi on przychód podlegający PIT. W interpretacji ogólnej minister finansów zliberalizował jednak swoje stanowisko w stosunku do tych osób, którym przysługują prawa spółdzielcze. Niesłusznie jednak pominięto osoby posiadające pełne prawo własności lokali.
– Jeżeli osoby te w równym stopniu uczestniczą w funduszu remontowym, z którego finansowane są remonty okien, to również w ich przypadku należy uznać, że nie dochodzi do przysporzenia majątkowego – argumentuje Wojciech Piotrowski.
Krzysztof Rembierz sugeruje, że najskuteczniejszym sposobem na osiągniecie stanu gwarantującego równe traktowanie podatników byłoby wydanie nowej ogólnej interpretacji, która nie odnosiłaby się jedynie do osób posiadających spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych. Podobnie uważa Joanna Patyk, doradca podatkowy w Tax & Business Kancelaria Podatkowa, która stwierdza, że opisana sytuacja z pewnością nie upraszcza systemu podatkowego i rozliczeń podatkowych. Zdaniem Joanny Patyk w celu rozwiania jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie MF powinno wydać interpretację ogólną dotyczącą także innych niż wymienione we wcześniejszej interpretacji ogólnej praw do lokalu mieszkalnego.
Zwrot za wymianę okien / DGP