Robienie zakupów w internecie w większości przypadków pozwala nam zaoszczędzić czas i pieniądze. Nie musimy stać w kolejkach, a oferowane towary czy usługi często są tańsze niż w normalnym sklepie. Jednak decydując się na e-zakupy, powinniśmy wiedzieć, że każdą taką transakcją mogą zainteresować się organy skarbowe. Zarówno sprzedający w internecie, jak i kupujący muszą pamiętać o dopełnieniu obowiązków podatkowych.

W grę mogą wchodzić tu takie obciążenia, jak: podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek od towarów i usług, podatek od czynności cywilnoprawnych, a czasem również akcyza.

Przykład

Sankcje karne skarbowe

Podatnik od pół roku dokonuje transakcji w internecie, dzięki którym uzyskuje przychód. Czy za nieopodatkowanie tak zarobionych pieniędzy może zostać ukarany?

Tak. Podatnicy, którzy mimo takiego obowiązku nie rozliczą działalności w internecie, mogą zostać ukarani sankcjami, wynikającymi z kodeksu karnego skarbowego. Podatnicy, którzy uchylają się od opodatkowania, nie ujawniają właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składają deklaracji, przez co narażają podatek na uszczuplenie, podlegają karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych. Natomiast, jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Kara za przestępstwa skarbowe w 2010 roku może wynieść od 43,9 zł do 17 560 zł. Natomiast kara za wykroczenie skarbowe może być wymierzona w granicach od 131,7 zł do 26 340 zł.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z transakcjami internetowymi.
W pełnej wersji artykułu dowiesz się więcej na temat:

- Działalności gospodarczej
- Transakcji prywatnych
- Kontroli fiskusa