Rada Ministrów przyjęła we wtorek założenia do projektu nowelizacji ustaw o PIT i CIT, przewidujące m.in. wprowadzenie zwolnienia z tego podatku zagranicznych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

CIR zaznaczyło, że dokument przygotował minister finansów.

"Projekt założeń dostosowuje przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do prawa wspólnotowego oraz precyzuje zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez podatników podatków dochodowych z tytułu udziału w spółkach nie będących osobami prawnymi" - napisano w komunikacie.

Służby informacyjne rządu podały, że w części dotyczącej dostosowania przepisów do prawa wspólnotowego główne zmiany zakładają usunięcie wątpliwości interpretacyjnych pojawiających się przy stosowaniu niektórych przepisów.

CIR podaje, że w przypadku CIT zmiana ma na celu wprowadzenie zwolnienia podmiotowego dla zagranicznych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych. Rozszerzone, na podmioty z siedzibą w państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego innym niż państwo UE, miałoby być także zwolnienie dotyczące odsetek i należności licencyjnych.

Z kolei w ustawie o PIT miałoby pojawić się zwolnienie dla akcjonariusza, będącego osobą fizyczną, uczestniczącego w transakcji wymiany udziałów. Ponadto projekt przewiduje zdefiniowanie pojęcia pracowniczego programu emerytalnego.

"W części dotyczącej zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez podatników podatków dochodowych z tytułu udziału w spółkach nie będących osobami prawnymi projektowana ustawa będzie regulowała m.in. skutki wnoszenia wkładów niepieniężnych do tych spółek, zasady ustalania ich wartości początkowej oraz podatkowe skutki likwidacji takich spółek lub wystąpienia z nich wspólnika" - poinformowano.

Według rządu proponowane zmiany utrzymują zasadę, iż spółki osobowe prawa handlowego i spółki cywilne nie są podatnikami podatku dochodowego.

Zmiana ma na celu dostosowanie polskich przepisów do wymogów regulacji unijnych

Ministerstwo Finansów, które przygotowało projekt argumentuje w dokumencie, że zmiana dotycząca zagranicznych funduszy ma na celu dostosowanie polskich przepisów do wymogów regulacji unijnych. Ich naruszenie zarzuca Polsce Komisja Europejska.

Obecnie z CIT zwolnione są dochody z dywidend lub odsetek uzyskiwane przez fundusze działające na podstawie polskich przepisów o funduszach inwestycyjnych lub na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Zagraniczne fundusze ze zwolnienia nie korzystają. Komisja Europejska uważa, że prowadzi to do nierównego traktowania funduszy polskich wobec analogicznych zagranicznych funduszy inwestujących na rynku polskim. Tym samym Polska narusza unijną zasadę swobody przepływu kapitału.