zaloguj się do e-DGP
statystyki

Książki i żywność mogą być objęte 5-proc. podatkiem od towarów i usług

skomentuj

Jeżeli Polska nie uzyska zgody na przedłużenie stosowania 0-proc. i 3-proc. VAT dla książek i produktów spożywczych, możliwe będzie wprowadzenie stawki 5 proc.

Publikacja: 16 lipca 2010, 03:00 Aktualizacja: 16 lipca 2010, 18:31

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 16317) poinformowało, że rozważany jest projekt nowelizacji ustawy o VAT, który wprowadzi 5-proc. stawkę VAT. Miałaby ona zastosowanie do dostawy książek i czasopism specjalistycznych oraz nieprzetworzonych artykułów spożywczych.

Polska może stosować do końca 2010 r. 0-proc. VAT dla dostawy niektórych książek i czasopism specjalistycznych oraz 3-proc. dla nieprzetworzonych środków spożywczych. Minister finansów wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przedłużenie stosowania tych stawek. Resort bierze jednak pod uwagę wprowadzenie 5-proc. stawki, mając na uwadze trudności z uzyskaniem zgody (zmiana dyrektywy wymaga podjęcia decyzji o przygotowaniu projektu dyrektywy oraz zgody wszystkich państw członkowskich).

Ministerstwo Finansów odniosło się także do pytania o obniżenie VAT na artykuły dziecięce. Obecnie odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce opodatkowane są obniżoną 7-proc. stawką.

Stosowanie przez Polskę stawki obniżonej na te towary spowodowało skierowanie przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy o naruszenie przepisów wspólnotowych. W wydanej opinii rzecznik generalny poparł polskie stanowisko.

Komentarze: 4

  • 1: Ghost z IP: 195.205.249.* (2010-07-16 11:09)

    O tym, że zwolnienie skończy się w 2010 roku, kolejne rządy polskie wiedziały od 2004 roku i NIC w tej sprawie nie zrobiły (!), a teraz płaczą, że przygotowanie Dyrektywy trwa za długo... żenada.

  • 2: cud PO z IP: 89.74.175.* (2010-07-18 13:32)

    i to jest ten cud PO.. im chodzi o głupawy elektorat, który nie czyta ksiązek

  • 3: shaqu z IP: 95.160.36.* (2010-07-18 16:10)

    cudowny Euroland i cudowne PO
    propaganda jak za najlepszych czasów prl

  • 4: ubu z IP: 69.74.1.* (2010-07-18 22:41)

    Nieprzetworzona żywność nie powinna być opodatkowana. Generalnie, opodatkowanie żywności spowoduje, że nieproporcjonalnie wysoki podatek zapłacą najbiedniejsi. I tak to rząd chce załatać dziurę w budżecie.

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Serwis Księgowy Gazety Prawnej poleca

Hipoteka obniży podatek

zobacz więcej

Zapisz się na bezpłatny newsletter Gazety Prawnej

Sonda:

Czy uważasz, że pożyczka od dewelopera to dobre rozwiązanie?

Wyszukaj w Encyklopedii

Galerie zdjęć

Twarze Biznesu

Zapisz się na bezpłatny newsletter