TOMASZ ADASZEWSKI
prawnik w departamencie pożytku publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
■ W rozliczeniu za 2007 rok przekazywaniem 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego będzie zajmował się urząd skarbowy. W zeznaniu rocznym darczyńca wpisze nazwę organizacji, a nie konkretną osobę, którą chce wesprzeć. Czy to rozwiązanie jest zgodne z prawem?
- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej otrzymało wiele informacji od rodziców chorych dzieci, które korzystały ze świadczeń organizacji pożytku publicznego zasilanych 1 proc. podatku. Podatnicy wskazywali na brak możliwości określenia szczegółowego celu, na który otrzymane kwoty powinny być spożytkowane. Takimi celami mogą być świadczenia na rzecz określonej osoby niepełnosprawnej lub finansowanie terytorialnego oddziału organizacji o zasięgu ogólnopolskim. Rzeczywiście jest tak, że mechanizm 1 proc. będzie działał efektywniej, jeżeli podatnik będzie przekazywał środki na rozwiązanie znanego sobie problemu. Możliwość wskazania w zeznaniu celu szczegółowego wniosku o przekazanie 1 proc. podatku, który to cel stanowiłby tytuł przelewu dla organizacji pożytku publicznego, nie jest sprzeczne z przepisami. Jest to kwestia stosowanej interpretacji i odpowiednich instrukcji wewnętrznych dla organów administracji podatkowej, w szczególności dobrych rozwiązań w systemach informatycznych.
■ Czy organizacje nie mogłyby same na prośbę darczyńców rozdzielać otrzymanych pieniędzy?
- Zgodnie z przepisami ustawy o PIT, która określa proceduralne kwestie związane z przekazywaniem 1 proc. podatku, naczelnik urzędu skarbowego przekazuje wnioskowane przez podatnika sumy na ogólnie określoną działalność statutową i nie ma możliwości wskazania szczegółowego celu, na który powinny być wykorzystane środki. Rozdysponowanie na cele szczególne, np. finansowania rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka, należy do wewnętrznej procedury danej organizacji. Natomiast możliwość wskazania w deklaracji podatkowej tytułu przelewu może pełnić funkcje pomocniczą, usprawniającą wewnętrzną dystrybucję środków.
■ Nowa forma przekazywania 1 proc. podatku okazała się kontrowersyjna. Czy ma ona więcej wad czy zalet?
- Wszelkie wątpliwości, jakie się pojawiły, które można wskazać jako wady, są raczej kwestią interpretacji nowych przepisów. Nie jest tak, że nowe zasady uniemożliwiają pomoc osobom potrzebującym, w szczególności rodzicom dzieci niepełnosprawnych. Cały problem polega na sformułowaniu odpowiednich instrukcji i procedur realizujących nowe przepisy. Jeżeli właściwe organy, mając na uwadze trudną sytuację osób niepełnosprawnych, dokonają interpretacji celowościowej, patrząc na zamysł ustawodawcy, to system będzie funkcjonował poprawnie.
Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA
Tomasza Adaszewski, prawnik w departamencie pożytku publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej / DGP