Spadkobierca zmarłego wspólnika spółki osobowej korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego w związku z wypłatą udziału kapitałowego wniesionego przez zmarłego.
W ostatnim czasie zapadł korzystny wyrok dla spadkobierców, którzy dziedziczą po zmarłym wspólniku spółki osobowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1892/09) orzekł, że spadkobierca (żona) nie zapłaci podatku dochodowego od wkładu, który wniósł do spółki jej mąż, a który zostanie jej zwrócony. Wyrok dotyczył sytuacji, gdy umiera małżonek (mąż), który wniósł wkład do spółki, a zwrot otrzymuje spadkobierca (żona).
Zdaniem Jarosława Ziółkowskiego, doradcy podatkowego w kancelarii LTA, spadkobierca zmarłego wspólnika spółki osobowej ma prawo do zwolnienia z podatku dochodowego w związku z wypłatą udziału kapitałowego, jeśli nie będzie chciał kontynuacji swojego uczestnictwa w spółce.
– Prawo do zwolnienia wynika z istoty następstwa prawnopodatkowego, jakie zachodzi w związku ze spadkobraniem. Nie ma przy tym znaczenia, że spadkobierca nie dokonał wniesienia wkładu do spółki, co podkreślił sąd – stwierdza Jarosław Ziółkowski.
W opinii eksperta, zakres zwolnienia spadkobiercy, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.), tak jak w przypadku zmarłego wspólnika, powinien dotyczyć całości wypłacanego udziału kapitałowego (a nie tylko udziału do wysokości wkładu dokonanego przez spadkodawcę – przyp. red.), na co wskazuje część sądów administracyjnych (np. WSA w Warszawie w wyroku z 27 marca 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 2930/08).
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.
Ważne
Prawo do zwolnienia z podatku dochodowego wniesionego wkładu, który otrzyma spadkobierca, wynika z istoty następstwa prawnopodatkowego, jakie zachodzi w związku ze spadkobraniem