statystyki

Trzeba uważać na termin zgłoszenia spadku do skarbówki, aby uniknąć podatku

autor: Łukasz Zalewski28.05.2010, 03:00; Aktualizacja: 28.05.2010, 11:32
 • Wyślij
 • Drukuj

Podatnicy mają problem z terminowym zgłoszeniem nabycia spadku w urzędzie skarbowym. Zgłoszenia, które uprawnia do zwolnienia, nie można złożyć ani przed terminem, ani po nim. Opieszały lub nadgorliwy spadkobierca zapłaci za spadek po członkach najbliższej rodziny.

reklamareklama


Członkowie najbliższej rodziny (np. dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, małżonkowie, rodzeństwo), którzy odziedziczyli spadek po zmarłej osobie, nawet po orzeczeniu sądu stwierdzającego jego nabycie nie spieszą się z uregulowaniem spraw podatkowych. To błąd. Niedotrzymanie terminu do zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych pozbawia podatnika zwolnienia z podatku od spadku. Taki sam skutek ma też przedwczesne złożenie zgłoszenia.

Określenie terminu

W przypadku dziedziczenia podatnicy, członkowie najbliższej rodziny (tylko oni mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku), muszą dopełnić formalności, czyli zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych naczelnikowi urzędu skarbowego na druku SD-Z2. Jak tłumaczy Agnieszka Morska, doradca podatkowy z Sendero Tax & Legal, na złożenie zawiadomienia podatnik ma 6 miesięcy, licząc od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku (jeżeli postępowanie spadkowe toczyło się w sądzie) albo od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia (jeżeli postępowanie spadkowe toczyło się przed notariuszem).

Jak dodaje ekspert, podatnik powinien zatem dokonać zgłoszenia nie wcześniej niż w dniu uprawomocnienia się orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo w dniu zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia i nie później niż w ciągu sześciu miesięcy, licząc od dnia następującego po tym dniu uprawomocnienia się orzeczenia sądu albo zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia. Takie stanowisko jest zgodne z orzecznictwem.

W wyroku z 11 marca 2010 r. (sygn. akt I SA/Łd 1022/09) WSA w Łodzi potwierdził, że zarówno złożenie zawiadomienia po terminie wskazanym w przepisach, jak i złożenie zawiadomienia przed terminem skutkuje utratą prawa do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1232/09) orzekł natomiast, że dla obliczania terminu istotna jest data uprawomocnienia się postanowienia, a nie data doręczenia postanowienia podatnikowi czy też data stwierdzenia prawomocności.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 3

 • 1: sasza z IP: 83.14.88.* (2010-06-13 17:49)

  to fakt zgłoszenia upoważania to ulgi czy ustawa?

 • 2: qqq z IP: 62.87.248.* (2010-05-28 19:55)

  Można się tylko domyślać, że niektórzy zgłaszali spadek po decyzji sądu, ale przed uprawocnieniem. I po pół roku dowiadywali się, że muszą podatek zapłacić.
  Faktycznie idiotycznie to wygląda.

 • 3: JW - Legnica z IP: 93.105.84.* (2010-05-28 09:44)

  Idiotyzm. Karać ludzi za przedwczesne zgłoszenie. Nonsens. Chyba, że chodzi o zgłoszenie spadku przed jego zaistnieniem tj. za życia spadkodawcy. Wtedy karać za głupotę.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama