Przedsiębiorcy mają kłopot z pieniędzmi lokowanymi na subkontach do rachunków.
U przedsiębiorcy, który wolne środki z podstawowego rachunku bankowego firmy umieszcza na lokacie bankowej i uzyskuje w ten sposób odsetki, powstaje przychód z kapitałów pieniężnych – twierdzi dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 19 marca 2010 r. (nr IPPB1/415-97/10-2/EC).
Zdaniem ekspertów warszawska izba poszła za daleko i wydała interpretację niezgodną z obowiązującymi przepisami.
Rozstrzygnięcia organów podatkowych w kwestii uznawania odsetek z lokat za przychody ze źródeł innych niż działalność gospodarcza budzą wiele kontrowersji. Jak tłumaczy Irmina Fleszar, ekspert w Grant Thornton Frąckowiak, spór toczy się o to, czy tworzona przez przedsiębiorcę lokata na subkoncie rachunku podstawowego pełni taką samą funkcję jak rachunek podstawowy, czyli czy służy wykonywaniu działalności gospodarczej, czy też ma cel inwestycyjny. Od tego zależy sposób opodatkowania odsetek.
– Kierunek, w jakim zmierzają organy podatkowe, wskazuje, że biorą one pod uwagę cel zakładanego rachunku – konkluduje Irmina Fleszar.
Paweł Kochanowski, doradca podatkowy, starszy menedżer w ITA Doradztwo Podatkowe, tłumaczy, że przepisy ustawy o PIT wskazują, że opodatkowanie odsetek jako przychodu z kapitałów pieniężnych ma miejsce wtedy, gdy nie są to kwoty otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W interpretacji warszawska izba zakwalifikowała odsetki od środków lokowanych na specjalnym subkoncie jako kapitały pieniężne. Podstawą było to, że są one przelewane z rachunku firmy na odrębne subkonto lokacyjne.
– Trudno zgodzić się z tą argumentacją. Co do zasady nie zmienia to charakteru samych środków pieniężnych. Są one ciągle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą – uważa Paweł Kochanowski.
– I dlatego pogląd izby nie znajduje potwierdzenia w obowiązujących przepisach – dodaje.



Interpretacja izby stawia firmy przed innym jeszcze problemem praktycznym: jak opodatkować takie odsetki. Dla przychodów z kapitałów pieniężnych płatnikiem jest bank. W opisywanym przypadku bank nie pobrał jednak podatku. Uznał, że odsetki to dochód z działalności gospodarczej, który jest opodatkowany na zasadach ogólnych.
Zachowanie się zgodnie z wydaną interpretacją nakłada na płatnika (bank) obowiązek poboru zryczałtowanego PIT według stawki 19-proc. Zapłata podatku następuje do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek został pobrany. Wyliczając kwotę podatku, bank nie może zmniejszyć przychodu o koszty jego uzyskania. A zatem – jak podkreśla Jakub Rychlik, ekspert w kancelarii Grynhoff Woźny Maliński – obciążenie fiskalne będzie większe niż wtedy, gdy uznamy takie odsetki za przychód z działalności gospodarczej.
– Postępując zgodnie z interpretacją, przedsiębiorca zapłaci wyższy podatek. Zawsze jednak można później wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty – radzi Jakub Rychlik.
W tym przypadku przedsiębiorcy nie będzie groziła zapłata karnych odsetek za zwłokę, co miałoby miejsce, gdyby organ podatkowy na skutek przeprowadzenia ewentualnego postępowania podatkowego uznał uzyskane odsetki za przychód z kapitałów pieniężnych.
Jeśli płatnik nie pobrał podatku, przedsiębiorca musi sam rozliczyć go w zeznaniu rocznym oraz zapłacić podatek do 30 kwietnia.
Opisana sprawa budzi emocje zarówno wśród podatników, jak i ekspertów podatkowych. Dla organów podatkowych po raz kolejny ważniejsze są kwestie fiskalne niż dobro podatnika. Tymczasem warto byłoby pamiętać o zasadzie in dubio pro tributario, zalecającej rozstrzyganie wątpliwości co do znaczenia przepisów na korzyść podatnika.
18 proc. najniższa stawka PIT dla przedsiębiorców opodatkowanych według skali
19 proc. stawka PIT dla odsetek na niefirmowych rachunkach bankowych