statystyki

Przekazanie majątku rodzinie nie uchroni przed ściągnięciem długu

autor: Opracowała Ewa Konderak15.04.2010, 03:00

Podatnik, który ma zaległości podatkowe i przekaże majątek członkom rodziny, nie uniknie egzekucji należnych kwot. Fiskus ściągnie dług od nowych właścicieli.

Reklama


Reklama


Osoby mające zaległości w należnościach na rzecz Skarbu Państwa często decydują się na przekazanie swojego majątku innym osobom, zwłaszcza rodzinie. W ten sposób chcą uniknąć egzekucji należnych kwot. Ta sytuacja się jednak zmieni.

Ministerstwo opublikowało założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Przewiduje on m.in. wprowadzenie przepisów, które pozwolą na ściąganie należności dłużnika od innych właścicieli jego majątku.

Obecnie nie są uregulowane procedury dochodzenia należności pieniężnych zabezpieczonych rzeczowo w postaci hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego od osoby, na którą przeniesiona została własność rzeczy obciążonej jednym z tych praw zastawniczych. Resort finansów zaproponował dodanie w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji regulacji przewidujących, że dochodzenie należności pieniężnych zabezpieczonych rzeczowo będzie możliwe w egzekucji prowadzonej na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko zobowiązanemu, na majątku którego ustanowione zostało zabezpieczenie rzeczowe. W toku tej egzekucji organ egzekucyjny uprawniony byłby do zajęcia przedmiotu zabezpieczenia rzeczowego.

Jednocześnie wraz z dokonaniem zajęcia przedmiotu zastawu skarbowego lub hipoteki przymusowej organ egzekucyjny będzie musiał wystąpić do wierzyciela o nadanie temu tytułowi wykonawczemu klauzuli o skierowaniu egzekucji przeciwko aktualnemu właścicielowi przedmiotu zastawu skarbowego lub hipoteki przymusowej. Odpowiedzialność nowego właściciela będzie ograniczona do przedmiotu zabezpieczenia. Klauzula miałaby formę postanowienia, na które służyłoby zażalenie podmiotowi, przeciwko któremu została nadana ta klauzula.

Ważne

Nowe przepisy mają skrócić procedurę dochodzenia wierzytelności z przedmiotu obciążonego prawem zastawniczym od dłużnika rzeczowego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • JFK(2010-04-15 07:23) Odpowiedz 00

  Szkoda, że tak późno ! Widać Państwu nie zależało specjalnie na ściganiu dłużników i różnych kombinatorów.

 • zdegustowany(2010-04-15 11:41) Odpowiedz 00

  To tak, jakby moje długi miał płacić np. premier ... nie do zrobienia! Każdy sąd może to podważyć, bo to by znaczyło że wierzyciel może sobie ściągać długi od kogo mu się spodoba, ważne by miał jakiś majątek :P

 • wika(2010-04-15 18:25) Odpowiedz 00

  To nie jest metoda na zachęcanie ludzi do aktywności gospodarczej.To jest jedna z przyczyn dla,której młodzi ludzie nie zawierają małżeństw.Po złych doświadczeniach z zadłużonymi i zmarłymi rodzcami, w sytuacji gdy zostają bez mieszkania i bez długów lub z mieszkaniem i długami. To nie jest metoda.Po co są firmy ubezpieczeniowe? Oczywiście firma ubezpieczeniowa nie jest od ryzykowania.

 • Badziewie(2010-04-16 14:01) Odpowiedz 00

  Chodzic bedzie o sytuacje,gdy zabezpieczenie rzeczowe na majatku zobowiazanego juz nastapilo.Ale zaczym dokona sie tego zabezpieczenia, to zobowiazany zdazy juz kilkakrotnie wyzbyc sie majatku,przepisujac go na swoich bliskich,jak to robione jest dotychczas.No,ale taka sytuacja, ustawodawcy wogole juz nie interesuje.Po co wytezac wielkie umysly.

 • prawnik(2010-04-18 14:28) Odpowiedz 00

  Kolejny bubel legislacyjny, jestem przekonany, że nawet nie dojdzie do czytań w Sejmie.
  Przypominam, że mamy skargę pauliańska 527 kc i na tym powinny opierać się organy zajmujące się tego typu kombinacjami

 • Zainwestowałem .... na 45%(2011-05-21 21:00) Odpowiedz 00

  To prawda że mamy skargę pauliańską, ale wymaga ona procesu sądowego i długiego czasu na rozpatrzenie sprawy. Natomiast te przepisy mogłyby działać już w trybie decyzji administracyjnej z minimalną zwłoką.

  Masz dom dłużniku?
  Miałeś dom dłużniku i żadna darowizna krewnym nie pomoże!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama