statystyki

Odsetki od lokaty na rachunku firmowych nie są przychodem z działalności gospodarczej

autor: Opracowała Ewa Konderak01.04.2010, 03:00; Aktualizacja: 01.04.2010, 11:16

Odsetki od lokat na rachunku lokacyjnym wydzielonym z rachunku firmy stanowią przychody z kapitałów pieniężnych.

Reklama


Reklama


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, jak należy rozliczyć odsetki uzyskane z lokaty bankowej przez przedsiębiorcę. W ramach dodatkowej umowy z bankiem wolne środki z rachunku podstawowego firmy podatnik lokował na rachunku lokacyjnym, który funkcjonuje jako subkonto rachunku podstawowego.

Według warszawskiej izby, odsetek od odrębnych lokat terminowych utworzonych dla lokowania wolnych środków pieniężnych, nawet przez bank prowadzący rachunek bieżący podatnika, nie można utożsamiać z odsetkami od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Lokaty te nie dotyczą rachunków związanych z bieżącą działalnością firmy, gdyż nie dokonuje się na nich operacji gospodarczych, tj. nie dokonuje się z nich płatności za zakupione towary i usługi, na te rachunki nie spływają środki ze sprzedaży.

W związku z tym, przychód ten zaliczyć należy do przychodów z kapitałów pieniężnych. Konsekwencją jest brak możliwości zaliczenia przychodu z odsetek od lokat terminowych do przychodów z działalności gospodarczej. Przychód ten podlega opodatkowaniu 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 marca 2010 r. (nr IPPB1/415-97/10-2/EC).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama