statystyki

Rolnik nie musi stosować kasy fiskalnej

autor: Opracowała Ewa Konderak29.01.2010, 03:00; Aktualizacja: 29.01.2010, 14:17

Rolnik sprzedający artykuły pochodzące z własnej produkcji nie musi stosować kasy fiskalnej.

Reklama


Reklama


Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wyjaśnił, jak rolnik powinien ewidencjonować sprzedaż artykułów pochodzących z jego gospodarstwa.

Według bydgoskiej izby skarbowej podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednak rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku: wystawiania faktur, prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług, składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, dokonania zgłoszenia rejestracyjnego.

W konsekwencji dokonywana przez podatnika jako rolnika ryczałtowego sprzedaż artykułów rolnych pochodzących z prowadzonego gospodarstwa rolnego korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. W tym też zakresie nie powstanie wobec podatnika obowiązek prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów na potrzeby tego podatku.

Tym samym rolnik nie będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji obrotu za pomocą kasy rejestrującej artykułów pochodzących z jego gospodarstwa.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 15 stycznia 2010 r. (nr ITPP1/443-1043/09/AJ).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • gosc(2013-03-23 20:27) Odpowiedz 00

    do gospodarza... jestes egoista!! bo myslisz tylko o sobie. daj miejsca pracy rolnikom i ich rodzinom o ktorych piszesz cwaniaku!!!

  • rolnik(2014-03-16 13:47) Odpowiedz 00

    gdyby nie rolnik to do garnka nie miał byś co włożyć \ markety i molochy rozwalą rynek rolny

  • Obserwator(2010-01-29 06:25) Odpowiedz 00

    Kas nie wprowadzą bo boją się koalicjanta Pawlaka i utraty stanowisk, kiedy by trzeba było podać rząd do dymisji. To jest zwykłe tchórzostwo. To są rządy na pokaz.

  • 5(2010-01-30 13:46) Odpowiedz 00

    Staniały by? ha ha ha
    Dopiero kraje UE miałyby pole do popisu. Ceny o 100% wyższe a nie niższe.
    Polska gospodarka rolna szła by ku upadku, a na to tylko czeka konkurencja.

  • wjw(2010-01-29 13:47) Odpowiedz 00

    A czy w tym kraju coś chłop musi ?

  • chłop(2010-01-29 14:56) Odpowiedz 00

    Działalność rolnicza to pralnia pieniędzy, może nie na dużą skalę ale jednak.
    To tak jak kiedyś karty podatkowe. Taksówkarz-cinkciarz nie jeździł a miał, i jak nie przekroczył kompletnie niewiarygodnego progu dochodów, to był bezpieczny.
    W rolnictwie jest to samo, promil pracuje na roli i sprzedaje swoje płody rolne, reszta na czarno - budownictwo, handel, kontrabanda...
    A te pieniążki Panie Władzo to z pracy na roli!

  • Gospodarz(2010-01-29 18:45) Odpowiedz 00

    Osobiście uważam że wprowadzenie kas fiskalnych oraz likwidacja dopłat rolnych jest konieczne .Pozwoliło by to na likwidację małych nie rentownych nie radzących sobie z biurokracją gospodarstw .Po takich reformach w pierwszym roku żywność oraz produkty rolne staniały by o 50% , za to w następnych latach na rynku rolnym pozostaną tylko Wielcy gracze skutecznie powiązani z polityką ,przemysłem,przetwórstwem .Co pozwoliło by podnieść moje dochody przynajmniej o 350% ,oczywiście kosztem cen towarów na sklepowych półkach.Na szczęście statystyczny polak wydaje tylko 26% swojego dochodu na żywność, więc myślę że są jeszcze rezerwy w portfelach
    Polaków.