statystyki

Podatnik otrzyma zwrot VAT za materiały budowlane w cztery miesiące

autor: Magdalena Majkowska22.01.2010, 03:00; Aktualizacja: 22.01.2010, 11:41

Osoby fizyczne, które kupiły materiały budowlane w związku z inwestycją mieszkaniową, odzyskają VAT w ciągu 4 miesięcy.

Reklama


Reklama


Termin zwrotu osobom fizycznym VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych zostanie skrócony z sześciu miesięcy do czterech miesięcy. Sejm przeprowadził wczoraj drugie czytanie projektu nowelizacji skracającej czas oczekiwania na zwrot. Termin czteromiesięczny to rozwiązanie kompromisowe. Przypomnijmy, że pierwotnie Komisja Przyjazne Państwo, która złożyła projekt w Sejmie, proponowała termin 60 dni. Na takie skrócenie terminu nie zgodziło się Ministerstwo Finansów. Dane resortu wskazują, że na zwrot średnio czeka się od trzech do czterech miesięcy w zależności od tego, czy kwota zwrotu określana jest w decyzji urzędu skarbowego, czy przyjęta z wniosku podatnika. Ustawowy termin na zwrot (wydanie decyzji) wynosi jednak aż pół roku i często tyle trzeba czekać na odzyskanie części kosztów poniesionych w związku z budową lub remontem.

Nowelizacja skracająca terminy zwrotu ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. Będzie miała zastosowanie do wniosków o zwrot VAT złożonych po dniu jej wejścia w życie, czyli nie przyspieszy zwrotu pieniędzy inwestorom, którzy złożyli już wnioski i czekają na ich rozpatrzenie.

W trakcie drugiego czytania do projektu nie zgłoszono poprawek, co oznacza że zostanie on poddany pod głosowanie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Walduś(2010-01-22 23:18) Odpowiedz 00

  CZTERY MIESIĄCE - jak będzie potrzeba to organa tego państwa stwierdzą, że jest to tylko niewiążący termin instrukcyjny, a Naczelny Sąd Administracyjny wyda uchwałę, że wystarczy podpisać w tym terminie decyzję ...bez przelewania podatnikowi pieniędzy.

 • pnik(2010-01-23 11:54) Odpowiedz 00

  Nie ufam III RP, jest to państwo nastawione na eksploatację obywateli, organa państwa są nieodpowiedzialne i stosują podwójne standardy, jak skarbówka będzie chciała to zwróci VAT w ustawowym terminie, a jak uzna że nie chce, to zwróci z opóźnieniem, albo i z tym będzie problem - i procesuj się człowiecze.
  Rzeczywiście, po uchwale NSA w sprawie interpretacji podatkowych, że organ skarbowy nie musi wysłać do podatnika interpretacji w ustawowym terminie 3 miesięcy, nie można traktować tego państwa poważnie.

 • gęgę(2010-01-23 19:01) Odpowiedz 00

  Z tym "terminem instrukcyjnym" spotkałem się, gdy Sąd nie zdołał rozpoznać skargi na czynność komornika przez 2 miesiące, chociaż termin ustawowy wynosi na to 7 dni. Napisałem skargę na przewlekłość i dostałem odpowiedź, że te 7 dni to termin instrukcyjny. Mam więc wierzyć, że będzie przestrzegany termin zwrotu VAT? O naiwnosci.

 • wAg(2010-01-25 11:19) Odpowiedz 00

  Ad 1-3: Ludzie, czytajcie przepisy, potem się wypowiadajcie. Tak to tylko czytacie artykuły prasowe i udajecie omnibusy a w rzeczywistości wiele to nie rozumiecie..
  Ale a propos tematu: 3 miesiące na zwrot byłoby ok. - dostatecznie długo by się uporać z wnioskami i tylko trochę ślamazarnie z punktu widzenia składającego.
  Obecne pół roku to śmieszny termin.

 • renata(2010-02-08 16:36) Odpowiedz 00

  Posiadam faktury VAT na zakupione materiały budowlane w 2008 i 2009 roku czy mogę odliczyć VAT za 2008 i 2009 w tym roku

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama