statystyki

Ulga rehabilitacyjna: wydatki na przewodnika nie są dokumentowane

05.01.2010, 03:00; Aktualizacja: 05.01.2010, 08:42

W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć od dochodu wydatki na opłacenie przewodnika osoby niewidomej, których nie trzeba dokumentować.

Reklama


Reklama


Osoba niepełnosprawna, lub która ma na utrzymaniu niepełnosprawnego, może w rocznym rozliczeniu podatkowym skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. W jej ramach można pomniejszyć dochód o wydatki poniesione m.in. na przewodnika osoby niewidomej. Jeżeli podatnik, który jest osobą niewidomą, poniósł w 2009 roku wydatki na opłacenie przewodników (osób, z pomocy których korzysta), to przysługuje mu prawo do odliczenia od dochodu poniesionych wydatków.

W ustawie nie ma katalogu czynności, których wykonanie jest traktowane jako czynności przewodników osób niepełnosprawnych. Oznacza to, że wszelkie czynności (i wydatki z tym związane) wykonywane dla osób niewidomych zaliczonych do I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa mogą być potraktowane jako pomoc dla tych osób.

Opłacając przewodnika, podatnik może od dochodu odliczyć maksymalnie 2280 zł, jeśli taką sumę na przewodnika wydał. Jeśli kwota ta była mniejsza, odliczeniu podlega suma faktycznie wydana.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie wymagają szczególnej formy dokumentowania wydatków poniesionych na przewodnika, np. faktur VAT. Jednak gdy urząd skarbowy poprosi o przedstawienie dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków, osoba niepełnosprawna, lub na utrzymaniu której jest niepełnosprawny członek rodziny, będzie musiała udowodnić, że dany wydatek na przewodnika poniosła. Na potwierdzenie poniesionych wydatków można np. przedstawić organowi podatkowemu umowę z przewodnikiem.

16 dni zostało do wyboru formy opodatkowania

28 dni zostało do rozliczenia ryczałtu za 2009 rok

116 dni zostało do rozliczenia PIT za 2009 rok

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Jacek Wesołowski(2010-01-05 10:44) Odpowiedz 00

  Gdy Urząd Skarbowy poprosi o przedstawienie dokumentów potwierdzających wydatki poniesione na przewodnika, stanie się najśmieszniejszym urzędem w Rzeczypospolitej.
  Przewodnikiem osoby niewidomej jest KAŻDA osoba udzielająca jakiejkolwiek pomocy, w jakiejkolwiek formie. Mogą to być zakupy, zrobione przez dzieci sąsiada, podwiezienie przez znajomego do lekarza czy przeczytanie wysokości rachunku za gaz przez listonosza, który go właśnie dostarczył, niestety. Na taką pomoc nikt z nikim nie zawiera żadnych umów i, mam nadzieję, zawierać nie będzie. A niewidomi odwdzięczają się czasem drobnym upominkiem /kawa, czekolada dla dziecka itp./ lub zatankowaniem kilku litrów paliwa. Mają na to ok. 36,- PLN miesięcznie /19% z 2.280,- podzielone na 12 miesięcy/. Nie jest to kwota powalająca na kolana i niech się Urząd Skarbowy trzyma od niej z daleka.
  Podobnie jest z drugą ulgą dla niewidomych, nie wymagającą dokumentowania rachunkami czy fakturami a mianowicie posiadaniem psa-przewodnika /pies musi mieć odpowiednie "papiery" PZN/. Nikt nie wyliczy dokładnie kosztów utrzymania takiego psa i dlatego ulga ma przypisany ryczałt, także ok. 36,-PLN miesięcznie. A ulgi są dwie, bo pies-przewodnik szczęśliwie nas do Urzędu przyprowadził, ale już tablicy informacyjnej nam nie przeczytał. Tu potrzebny był człowiek-przewodnik, najczęściej taki, z którym żadnej umowy podpisanej nie mamy.
  Podsumowując, jedynym, tak naprawdę, dokumentem dającym prawo do tych ulg jest orzeczenie o inwalidztwie, w którym jest wyraźnie napisane o potrzebie opieki innych osób i to powinno Urzędom Skarbowym wystarczyć.
  Pozdrawiam

 • Głuchoniewodomy(2010-01-05 12:00) Odpowiedz 00

  Święta racja! Ja tam nie zbieram rachunków. Jak mi dzieci sąsiadów przyniosą zakupy, to im zawsze "coś" za fatygę do rączki wsunę. A fiskusa mam głęboko gdzieś! Ja go nie wymyśliłem! Korzystam z pomocy wielu osób, pomagają mi w tylu rożnych rzeczach. Sąsiad podwozi własnym samochodem, raz ten raz inny ... Czasami są to postronne osoby, które "akurat" wybierały się we właściwym kierunku ... Ja bym się fiskusem nie przejmował, podatek odliczę a za zwrócone pieniądze ubezpieczę swoją protezę słuchu. I niech mi ktoś udowodni, że to nie był wydatek na rehabilitację!

 • bandi97(2010-01-05 12:05) Odpowiedz 00

  Panie Jacku
  Bardzo dziekuję za tą interpretacje, tylko szkoda, że napisał Pan ją dopiero w tym roku. Pozdrawiam

 • ed(2010-01-05 17:43) Odpowiedz 00

  Co za bzdura, skoro nie trzeba udowadniać, to jakim prawem Urząd żąda, a my jak barany kapitulujemy, bo ktoś tak napisał w GP?

 • Aneleh(2010-01-05 22:41) Odpowiedz 00

  Bardzo zdziwił mnie artykuł Pani Matyszewskiej! Jeżeli ustawodawca nie określił w ustawie, że wydatek ma być udokumentowany to co za bzdury wymyślają dziennikarze. Pan Jacek ma rację!

 • AL(2010-02-03 19:41) Odpowiedz 00

  Od czterech lat odliczam przewodnika , jestem niewidomy , uczę się , rodzice
  pracują i co roku Urząd Skarbowy w TARNOWIE ulę mi odrzuca .Mam podać
  nazwiska osób świadczących pomoc.

 • An.(2010-02-20 21:04) Odpowiedz 00

  Musiałem zrezygnowac z odliczania wydatków na opiekuna-przewodnika, bo ZUS zarządał informacji kto i za ile te usługi świadczył. Nie mogłem ich podać, bo ci ludzie i tak robili mi łaskę, że pomagali za te parę groszy, i na pewno tych 100 czy 200 zł za pomoc nie uwzględnili w zeznaniu podatkowym... Gdyby mieli jeszcze i to robic, toby mi grzecznie podziękowali...

 • An.(2010-02-20 21:10) Odpowiedz 00

  No tak... nie ZUS a Urząd Skarbowy ...

 • dorota z zambrowa(2010-09-20 14:36) Odpowiedz 00

  moja mama traci wzrok jest na emeryturze ma 73 lat chce starac sie o stopien niepelnosprawnosci co mamy robic

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama