Przedsiębiorcy chcieliby, aby kontrole podatkowe zostały ograniczone do minimum. Powinny one się skupiać na wykrywaniu nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych, a podatnicy nie powinni się ich bać – wynika z sondażu DGP, PBS DGA oraz Ernst & Young.
Przedsiębiorcy chcieliby, aby kontrole podatkowe zostały ograniczone do minimum. Powinny one się skupiać na wykrywaniu nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych, a podatnicy nie powinni się ich bać – wynika z sondażu DGP, PBS DGA oraz Ernst & Young.
Koniec każdego roku to czas życzeń noworocznych. Takie życzenia, ale względem administracji skarbowej, mają podatnicy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą oczekują od organów administracji skarbowej, aby te były przyjazne i pomocne. Podatnicy chcieliby także lepszego wykrywania nadużyć i lepszego poboru należności podatkowych. To wnioski z badania PBS DGA przeprowadzonego na zlecenie DGP i Ernst & Young wśród firm: małych, średnich i dużych.
Pierwsze pytania w sondażu dotyczyły problemów, z jakimi administracja podatkowa się boryka. 48 proc. firm twierdzi, że największe problemy związane są z obiektywizmem urzędów w rozstrzyganiu sytuacji spornych. Na drugim miejscu z 31-proc. odsetkiem głosów wymieniono czas trwania procedur. Oczywiście jest on zbyt długi. Trzecie miejsce na liście spraw do rozwiązania zajmuje sposób obsługi podatników. Niezadowolonych z niej jest: 24 proc. firm dużych, 22 proc. średnich i 30 proc. małych. Inne obszary działania, które urzędnicy muszą poprawić, to: skuteczność w poborze podatków, skuteczność w kontroli skarbowej. 7 proc. badanych nie dostrzega żadnych problemów w skarbówce.
Czego podatnicy oczekują od urzędników? 50 proc. chciałaby móc liczyć na rzeczową pomoc dotyczącą bieżących spraw. 47 proc. firm oczekuje, aby urzędnicy w sytuacjach spornych nie zakładali złej woli podatnika, ale starali się uwzględnić jego racje. 24 proc. przedsiębiorców opowiada się za rozwojem administracji elektronicznej, aby tą drogą można było załatwić więcej spraw.
Z naszego sondażu wynika, że podatnicy zajmujący się prowadzeniem biznesu często korzystają z informacji organów podatkowych. Aż 68 proc. firm w ciągu ostatnich trzech lat w imieniu swojej firmy prosiło w urzędzie skarbowym o jakieś informacje bądź wyjaśnienia. 56 proc. otrzymało informację, o które prosiła, a 42 proc. wskazało, że uzyskali informacje bądź wyjaśnienia tylko w części przypadków.
Ciekawie prezentują się dane dotyczące wiarygodności i zaufania do udzielanych przez urzędników informacji. Aż 38 proc. podatników twierdzi, że nie może polegać na informacjach, które uzyskała z urzędu skarbowego. 38 proc. ufa takim danym tylko w części spraw, a 18 proc. w każdej sprawie.
Przedsiębiorcy podkreślają, że o rzetelności ustnych informacji uzyskiwanych w urzędzie skarbowym można mówić tylko w sprawach niewielkiej wagi (60 proc.) lub w sprawach typowych (40 proc.).
Co ważne, podatnicy dobrze oceniają wiedzę i przygotowanie pracowników skarbowych. 60 proc. badanych uważa, że urzędnicy znają przepisy podatkowe. Z kolei 65 proc. ankietowanych potwierdza, że urzędnicy potrafią te przepisy stosować w praktyce.
Na koniec została nam ocena przeprowadzanych kontroli podatkowych. Aż 82 proc. osób twierdzi, że podatnicy nie powinni się bać kontroli podatkowych. Kontrolujący musi być w swoim fachu lepszy niż kontrolowany, aby skutecznie wykrywać nadużycia – tak uważa 90 proc. przedsiębiorców.
Co ważne, 83 proc. badanych stwierdziło, że kontrole powinny być zmniejszone do minimum, aby nie przeszkadzać podatnikom w działalności. I co najważniejsze, 92 proc. twierdzi, że kontrole powinny być przeprowadzane tak, aby sprawdzić, czy podatnicy prawidłowo rozliczają się z fiskusem.
Dość interesujące wyniki dotyczą pytania, jaka grupa podatników powinna być szczególnie wnikliwie kontrolowana. Według 26 proc. badanych – wielkie korporacje zagraniczne. 32 proc. chciałoby kontroli dużych firm, które zgłaszają niewielkie zyski lub ich brak, 12 proc. przedsiębiorców chciałoby kontroli małych firm podejrzanych o działalność w szarej strefie.
OPINIA
Wirginia Aksztejn
kierownik projektów PBS DGA
Przedstawiciele firm, podobnie jak i indywidualni podatnicy, jako priorytetowe zadanie dla administracji skarbowej najczęściej wskazują działania na rzecz uczynienia urzędów przyjaznymi i pomocnymi. Większy odsetek petentów instytucjonalnych wymienia jednak także kierowanie się przez urzędy nie tylko racją fiskusa, ale i podatnika. Szczególnie często taki postulat zgłaszają przedstawiciele przedsiębiorstw, w których w ciągu ostatnich trzech lat przeprowadzona została kontrola skarbowa. Fakt bycia kontrolowanym nie wydaje się jednak ciążyć na opinii o urzędnikach skarbowych. Porównując odpowiedzi przedstawicieli firm objętych i nieobjętych kontrolą, widzimy, że podobnie często pozytywnie oceniają znajomość prawa i prawidłowe jego stosowanie przez urzędników skarbowych, podobnie rzadko natomiast przypisują urzędnikom winę za niezadowolenie podatników z decyzji administracji skarbowej.
Metodologia badania
Badanie zrealizowane zostało przez PBS DGA 26–30 listopada 2009 r. na ogólnopolskiej próbie 300 firm: 150 małych (10–49 pracowników), 75 średnich (50–249 pracowników) i 75 dużych (250 i więcej pracowników). Respondentami były osoby odpowiedzialne w firmie za kontakty z urzędami skarbowymi. Badanie przeprowadzono w technice CATI (Computer Assisted Telephone Interview), czyli wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo.
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama