statystyki

Darowizny nie trzeba wykazać w rocznym PIT

02.12.2009, 03:00

Podatnik, który przekazał darowiznę swojemu dziecku i zgłosił ją do urzędu skarbowego, nie będzie musiał wykazywać jej w rocznym zeznaniu PIT.

Reklama


Reklama


Podatniczka przekazała swojej córce ponad 10 tys. zł darowizny. Zgłosiła ją do urzędu skarbowego, aby skorzystać ze zwolnienia od podatku od darowizn. Zastanawia się, czy w związku z tą darowizną nie ma innych obowiązków.

Warunki do ulgi

Małgorzata Gorzkowska, prawnik z Auxilium, tłumaczy, że na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768) zwolniono od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę (tzw. zerowa grupa podatkowa). Otrzymujący darowiznę od najbliższych korzystają ze zwolnienia od podatku.

– Na zgłoszenie właściwemu organowi podatkowemu danych o darowiźnie jest sześć miesięcy od powstania obowiązku podatkowego – stwierdza Małgorzata Gorzkowska.

Dodaje, że w przypadku niezgłoszenia przez obdarowanego darowizny fiskusowi, będzie podlegał podatkowi według opodatkowania I grupy podatkowej.

Obowiązki podatnika

Darowizna na rzecz osób najbliższych przekraczająca 9637 zł, przy spełnieniu określonych warunków (zgłoszenie do urzędu i udokumentowanie przelewem lub przekazem pocztowym), nie powoduje obowiązku zapłaty podatku. Na ten aspekt zwraca uwagę Piotr Chmieliński, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, który wyjaśnia, że darowizna taka podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, to jest zwolniona z podatku. A co z wykazaniem darowizny w rocznym PIT?

– Przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Oznacza to, że w przypadku, gdy dana czynność została opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn, nie jest już objęta podatkiem dochodowym i nie musi być wykazywana w zeznaniu rocznym – argumentuje Piotr Chmieliński.

Stwierdza on, że jeżeli chodzi o możliwość ujęcia w zeznaniu rocznym darowizny po stronie quasi kosztowej, to jakkolwiek ustawa o PIT przewiduje możliwość odliczania od dochodu niektórych darowizn, to w stosunku do darowizn na rzecz osób fizycznych taka możliwość nie istnieje.

– Zatem także od tej strony fakt dokonania darowizny nie będzie znajdował odzwierciedlenia w zeznaniu rocznym – podkreśla ekspert.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Polak(2009-12-02 16:17) Odpowiedz 00

    lepiej nic nie dawać i nic nie zgłaszać:)

  • Obdarowany(2009-12-29 16:09) Odpowiedz 00

    Jestem osobą bezrobotną i w ramach rodzinnej pomocy finansowej mam być jeszcze w tym roku 2009 obdarowany jako zstępny w stosunku do darczyńcy kwotą 9000zł. Proszę mi wyjaśnić, czy dobrze rozumiem przepisy w tym zakresie, tzn.: 1) przekazanie środków ma być w formie udokumentowanej (np. przelew na r. bankowy), 2) musi to zostać potwierdzone umową darowizny poświadczoną notarialnie, 3) kwota ta jest wolna od podatku, 4) darczyńca ani obdarowany nie muszą wykazywać tej kwoty w PIT za r. 2009 ani składać zawiadomienia (druk SD-Z2) w odnośnym u. skarbowym. Z uwagi na zbliżający się koniec roku proszę o możliwie szybką odpowiedź, która rozwieje moje wątpliwości wymienione w 4 powyższych punktach

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama