statystyki

Wycofanie firmowego auta może być opodatkowane

autor: Przemysław Molik04.09.2009, 03:00; Aktualizacja: 04.09.2009, 10:21

Przy przekazywaniu firmowego auta na cele prywatne istotny jest sposób nabycia auta, okres jego używania w firmie oraz data jego sprzedaży.

Reklama


Reklama


Przedsiębiorca, podejmując decyzję o wymianie wysłużonego samochodu firmowego i przekazaniu go na swoje własne cele osobiste, powinien zwrócić uwagę, czy taka czynność nie będzie podlegała rozliczeniu podatkowemu.

Dla celów rozliczania VAT wycofanie samochodu firmowego i przekazanie go na prywatne cele przedsiębiorcy ma cechy sprzedaży. W związku z tym, że przy tej transakcji sprzedającym, jak i kupującym będzie ten sam podmiot, tj. podatnik, to w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego w zakresie umowy sprzedaży transakcja ta nie mogłaby zostać uznana za skuteczną, bowiem nie jest czynnością zawartą między dwoma różnymi stronami.

Przepisy o VAT określają jednak, że przez odpłatną dostawę towarów (sprzedaż) rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności będzie to przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika (wspólników).

Aby czynność przekazania samochodu była opodatkowana, podatnikowi musiało przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tej czynności, a samochód został nabyty na podstawie faktury.

Istotne jest również to, że przekazanie samochodu osobowego, który jest towarem używanym na cele prywatne podatnika, podlega zwolnieniu od VAT. Przepisy o VAT za używane uznają te towary, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. VAT nie obejmuje przekazania samochodu na prywatne potrzeby, nabytego od osoby fizycznej i przy udokumentowaniu sprzedaży umową cywilnoprawną.

W odniesieniu do podatku dochodowego ważne jest to, że sama czynność wycofania przekazania firmowego samochodu na cele osobiste przedsiębiorcy nie jest objęta PIT. Nie stanowi bowiem odpłatnego zbycia samochodu. Jednak wtedy gdy wycofany z majątku firmy samochód na prywatne potrzeby podatnika zostanie następnie sprzedany w terminie do sześciu lat od wycofania z działalności, to wówczas powstanie przychód z działalności gospodarczej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

  • Antyguzik(2009-09-08 08:47) Odpowiedz 00

    Przeczytaj artykuł ze zrozumieniem a dopiero potem zadawaj pytania. Szczególnie fragment o oddawaniu własnych rzeczy do prywatnego użytku.

  • guzik(2009-09-05 00:36) Odpowiedz 00

    Czy producent butów może kupić swój wyrób w sklepie? To też nie sa "dwie strony".

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama