statystyki

20-proc. podatek od wynajmu mieszkania zastąpi stawka 8,5 proc.

04.08.2009, 20:37; Aktualizacja: 04.08.2009, 20:45

Podatek od wynajmu mieszkania wyniesie 8,5 proc., zamiast obowiązującej obecnie stawki 20 proc., a właściciele mieszkań uzyskają dodatkową ochronę - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji kilku ustaw, w tym ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy.

Reklama


Reklama


Według Centrum Informacyjnego Rządu projektowane rozwiązania mają doprowadzić do zmniejszenia szarej strefy na rynku wynajmu mieszkań i zwiększenia liczby legalnie wynajmowanych lokali. Ponadto wprowadzenie zmian powinno ożywić rynek wynajmu lokali.

Zgodnie z przepisami opracowanymi w Ministerstwie Infrastruktury, od 1 stycznia 2010 r. właściciele mieszkań, którzy zdecydują się je wynająć, zapłacą 8,5 proc. podatek ryczałtowy od przychodów z najmu. "Obecnie podatek w takiej wysokości płacą jedynie osoby, których przychody z najmu nie przekraczają równowartości 4 tys. euro. Natomiast po przekroczeniu tej kwoty, podatek wzrasta do 20 proc." - wyjaśnia CIR w komunikacie.

Projekt nowelizacji ma uregulować także kwestie tzw. najmu okazjonalnego. Będzie mógł go stosować właściciel mieszkania (osoba fizyczna), który nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z wynajmowaniem lokali.

Umowa najmu okazjonalnego ma być zawierana maksymalnie na 10 lat. Znajdzie się w niej poświadczone notarialnie zobowiązanie najemcy, że jeśli nie będzie przestrzegał warunków umowy, będzie musiał wyprowadzić się z lokalu. Najemca w umowie będzie musiał wskazać inny lokal, w którym zamieszka w przypadku eksmisji.

Właściciel, który będzie chciał skorzystać z przepisów dotyczących najmu okazjonalnego, będzie musiał zgłosić zawarcie umowy w urzędzie skarbowym.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • aśka(2012-09-03 12:47) Odpowiedz 00

  My niewolnicy musimy placic haracz na ZLODZIEI POLITYKOW ,RZADZACE MIERNOTY,GLUPIA,ZNEPOTYZOWANA WLADZE. TAK JEST OD ZARANIA DZIEJOW . NA MARCINOW P I ICH KOLESIOW Z RZADU I CH RODZINY.

 • Leszek(2009-08-05 02:56) Odpowiedz 00

  To jest nawazniejsze zdanie w tej ustawie. "Najemca w umowie będzie musiał wskazać inny lokal, w którym zamieszka w przypadku eksmisji."

 • wiktor(2009-08-04 22:43) Odpowiedz 00

  a dlaczego mam płacić 8 % skoro moge nic nie płacić?

 • amor(2009-08-06 09:14) Odpowiedz 00

  a co z kwota amortyzacji miala byc urealniona a nie tak jak teraz okolo 50K ?

 • super_zmiana(2009-08-05 11:20) Odpowiedz 00

  za co te 8.5% ??? z ato ze za wlasne pieniadze kupilem mieszkanie mam placic haracz. co za laska ze bedzie mozna w koncu wyeksmitowac nieplacacego lokatora !!! to powinna byc oczywistosc !!! i dlaczego 8.5% od przychodu a nie od dochodu !! czynszu juz sobie nie odliczysz i musisz do niego placic 8.5 super

 • WOLNY(2009-08-05 11:54) Odpowiedz 00

  Zawsze to krok w dobrą stronę ... cała ta bolszewicka ustawa powinna być zlikwidowana w całości - kompletnie masakruje rynek wynajmu w Polsce. Wynajmując komuś mieszkanie zakładasz sobie pentlę na szyję. Bo jak się nie będzie chciał wyprowadzić to co ??? no ale wiadomo w bolszewickim kraju ktoś kto się dorobił mieszkania jest już przez samo to podejrzany i niech się cieszy że mu go w ogóle nie zabiorą (chociaż efekt w postaci lokatora który mieszka i nie płaci jest podobny).
  Najemcy też w sumie na tym tracą - bo właściciele muszą wkalkulować to ryzyko w cenę najmu. Nawet w PRL nie było tak boszewickiego prawa dotyczącego najmu.
  No ale to to element szerszej polityki zniechęcania Polaków do ciężkiej pracy w kraju (bo nawet jak będziesz kilka lat zapiepszał jak dziki i kupisz sobie drugie mieszkanie - to skorzystasz na tym NIeeee!!!

 • HL(2009-08-05 12:16) Odpowiedz 00

  Do 3: geniuszu, na tym polega ryczałt, że płaci się go od przychodu, a nie od dochodu - dzięki temu jest prościej. Jeśli chcesz - możesz płacić od dochodu na zasadach ogólnych. Zresztą czynsz dla spółdzielni wcale nie wchodzi do przychodu wynajmującego.

  Najlepiej krytykować za to, że ktoś robi krok w dobrą stronę. Teraz masz przecież dwie stawki podatku: 8,5% i 20%, a ma być liniowa 8,5%.

  Ten projekt ma swoje wady, ale akurat nie na wysokości podatku one polegają:
  http://www.taxonline.pl/prawodawstwo/34929/Najem_okazjonalny_mieszkan_nizszy_podatek_ale_wiecej_formalnosci

 • miki100s@gmail.com(2010-02-28 12:34) Odpowiedz 00

  Mam pytanie - czy muszę meldować osobę której wynajmuję mieszkanie czy wystarczy jak będę płaciła tylko podatek 8,5 do urzędu skarbowego ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama