statystyki

Użyczenie lokalu od rodziny bez podatku

autor: Magdalena Majkowska28.07.2009, 03:00; Aktualizacja: 28.07.2009, 09:26
 • Wyślij
 • Drukuj

Przedsiębiorca używający nieodpłatnie lokalu na cele związane z prowadzoną działalnością nie zapłaci podatku, jeżeli umowę użyczenia zawarł z najbliższymi.

reklamareklama


Początkujący przedsiębiorca lub prowadzący działalność w niewielkim rozmiarze nie zawsze dysponuje własnym, firmowym lokalem. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się użyczenie nieruchomości. Od tego roku osoba użyczająca nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych. Jeżeli natomiast użyczenia dokonują członkowie najbliższej rodziny, z fiskusem nie musi się także rozliczać biorący lokal w użyczenie przedsiębiorca.

Nieodpłatne otrzymanie przez przedsiębiorcę nieruchomości na cele prowadzonej działalności zasadniczo skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu. Wynika to z faktu, że przedsiębiorca uzyskuje określone korzyści, dysponując nieodpłatnie przedmiotem użyczenia, a zatem powstaje u niego przychód z tytułu tzw. nieodpłatnego świadczenia. Przychód taki ustala się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego budynku lub lokalu (art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy o PIT; t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176).

Takich konsekwencji podatkowych nie ma jednak użyczenie w rodzinie. Osoby pozostające w związkach rodzinnych, użyczające sobie nieruchomość w związku z prowadzoną działalnością mogą liczyć na podatkowe preferencje. Fiskus takie przypadki użyczenia traktuje bowiem ulgowo. Przedsiębiorca korzystający nieodpłatnie z nieruchomości zwolniony jest z podatku dochodowego, jeżeli zawarł umowę użyczenia z osobą zaliczaną do I lub II grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn (art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT). I grupa podatkowa obejmuje: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę oraz teściów. Natomiast w II grupie znaleźli się dalsi krewni: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.

Przykładowo: jeśli ojciec zawiera z synem umowę, na mocy której użycza mu na potrzeby prowadzenia firmy swoje mieszkanie, to w związku z takim użyczeniem syn nie będzie musiał ustalać przychodu z działalności.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 4

 • 1: Marco z IP: 195.205.220.* (2012-09-07 15:24)

  Swietna rada.Jasna i klarowan

 • 2: potrzebująca porady. z IP: 87.116.198.* (2011-11-29 12:26)

  A co jeśli mieszkanie jest moją własnością i chce jeden pokój użyczyć sobie pod działalność gospodarczą ( jednak nie odliczać sobie prądu, czynszu itp) . Czy ja dla siebie samej jestem "najbliższa rodzina" a co za tym idzie nie będę zobowiązana płacić podatku jako firma? Z góry dziękuję za odpowiedź

 • 3: Adam z IP: 193.187.235.* (2011-03-03 11:56)

  Mowa jest o przedsiebiorcy zaliczanym do I lub II grupy podatkowej bioracym w uzyczenie i nie oplaca podatkow. Czy zwolnieni z podatkow beda rowniez nieprzedsiebiorcy, ktorzy uzyczaja na cele mieszkalne, z powyzszej grupy podatkowej?

 • 4: elBugi z IP: 84.10.197.* (2009-10-22 21:54)

  Właśnie tego szukałem, Dziękuje.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama