statystyki

Użyczenie lokalu od rodziny bez podatku

autor: Magdalena Majkowska28.07.2009, 03:00; Aktualizacja: 28.07.2009, 09:26

Przedsiębiorca używający nieodpłatnie lokalu na cele związane z prowadzoną działalnością nie zapłaci podatku, jeżeli umowę użyczenia zawarł z najbliższymi.

Reklama


Reklama


Początkujący przedsiębiorca lub prowadzący działalność w niewielkim rozmiarze nie zawsze dysponuje własnym, firmowym lokalem. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się użyczenie nieruchomości. Od tego roku osoba użyczająca nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych. Jeżeli natomiast użyczenia dokonują członkowie najbliższej rodziny, z fiskusem nie musi się także rozliczać biorący lokal w użyczenie przedsiębiorca.

Nieodpłatne otrzymanie przez przedsiębiorcę nieruchomości na cele prowadzonej działalności zasadniczo skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu. Wynika to z faktu, że przedsiębiorca uzyskuje określone korzyści, dysponując nieodpłatnie przedmiotem użyczenia, a zatem powstaje u niego przychód z tytułu tzw. nieodpłatnego świadczenia. Przychód taki ustala się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego budynku lub lokalu (art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy o PIT; t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176).

Takich konsekwencji podatkowych nie ma jednak użyczenie w rodzinie. Osoby pozostające w związkach rodzinnych, użyczające sobie nieruchomość w związku z prowadzoną działalnością mogą liczyć na podatkowe preferencje. Fiskus takie przypadki użyczenia traktuje bowiem ulgowo. Przedsiębiorca korzystający nieodpłatnie z nieruchomości zwolniony jest z podatku dochodowego, jeżeli zawarł umowę użyczenia z osobą zaliczaną do I lub II grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn (art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT). I grupa podatkowa obejmuje: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę oraz teściów. Natomiast w II grupie znaleźli się dalsi krewni: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.

Przykładowo: jeśli ojciec zawiera z synem umowę, na mocy której użycza mu na potrzeby prowadzenia firmy swoje mieszkanie, to w związku z takim użyczeniem syn nie będzie musiał ustalać przychodu z działalności.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • Marco(2012-09-07 15:24) Odpowiedz 00

  Swietna rada.Jasna i klarowan

 • elBugi(2009-10-22 21:54) Odpowiedz 00

  Właśnie tego szukałem, Dziękuje.

 • Adam(2011-03-03 11:56) Odpowiedz 00

  Mowa jest o przedsiebiorcy zaliczanym do I lub II grupy podatkowej bioracym w uzyczenie i nie oplaca podatkow. Czy zwolnieni z podatkow beda rowniez nieprzedsiebiorcy, ktorzy uzyczaja na cele mieszkalne, z powyzszej grupy podatkowej?

 • potrzebująca porady.(2011-11-29 12:26) Odpowiedz 00

  A co jeśli mieszkanie jest moją własnością i chce jeden pokój użyczyć sobie pod działalność gospodarczą ( jednak nie odliczać sobie prądu, czynszu itp) . Czy ja dla siebie samej jestem "najbliższa rodzina" a co za tym idzie nie będę zobowiązana płacić podatku jako firma? Z góry dziękuję za odpowiedź

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama