Fundacja może przez lata uzyskiwać dochody i korzystać w tym czasie ze zwolnienia w podatku, gdy wydatkuje pieniądze na działalność statutową.
Dochody fundacji w części przeznaczonej na działalność statutową, czyli tzw. cele pożytku publicznego, pod pewnymi warunkami zwolnione są z podatku dochodowego od osób prawnych. Ustawodawca wymienia tutaj m.in. działalność naukową, oświatową, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, ochrony zdrowia czy dobroczynności. Zwolnienie z podatku ma zastosowanie, jeżeli dochody są przeznaczane na określone cele, bez względu na termin ich wydatkowania.
Jak wskazuje Paweł Mazurkiewicz, partner, doradca podatkowy w MDDP, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wprowadza mechanizm kontrolny dotyczący wydatków na tzw. cele szlachetne od strony negatywnej.
– Wprawdzie ustawa szczegółowo wylicza, na jakie cele dochody mają być wydatkowane, ale z drugiej strony, jeżeli prześledzimy mechanizm kontroli takich wydatków, to okazuje się, że fundacja zapłaci podatek dochodowy, tylko gdy wyda pieniądze na cele, które nie są związane z działalnością statutową – mówi Paweł Mazurkiewicz.
Jak wyjaśnia ekspert, oznacza to, że z punktu widzenia fiskusa nie stanowi problemu sytuacja, w której fundacja w ogólne nie przeznacza dochodów na cele statutowe. Problem opodatkowania pojawia się wyłącznie wtedy, gdy pieniądze są wydatkowane na cele inne niż statutowe.
– Fundacja może zatem otrzymywać darowizny, prowadzić działalność gospodarczą, a w rezultacie cały czas mieć przypływ pieniędzy na rachunku bankowym, których wcale nie wydatkuje na cele szlachetne i mimo to korzystać z podatkowego zwolnienia. Stan taki może trwać latami, gdyż przepisy nie przewidują żadnej bariery czasowej w wydatkowaniu pieniędzy na cele statutowe.
– Dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w danym roku podatkowym nie jest kluczowe, czy fundacja prowadzi w tym roku działalność zgodną z celami statutowymi, jeżeli w tym czasie nie wydatkuje pieniędzy na cele niezwiązane z działalnością statutową – mówi Paweł Mazurkiewicz.
19 proc. stawka podatku dochodowego od osób prawnych