Obowiązek podatkowy od wybudowanej nowej budowli lub budynku lub ich części powstaje od 1 stycznia następnego roku. Okres od momentu wybudowania do końca roku, kiedy nie trzeba płacić podatku, określany jest jako wakacje podatkowe.

Wakacje podatkowe dotyczą zarówno podatnika, który wybudował nową budowlę lub budynek, jak również podatnika, który go kupił. Chodzi przykładowo o sytuację, gdy podatnik wybudował budynek lub budowlę w czerwcu. W takiej sytuacji nie zapłaci on podatku w okresie od czerwca do końca tego roku.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.) obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w przypadku nowych budynków lub budowli powstaje co do zasady od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. O tzw. wakacjach podatkowych przesądza natomiast art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którym jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Wakacje ma też nabywca

Interpretację, zgodnie z którą wakacje podatkowe dotyczą zarówno podatnika, który wybudował nowy obiekt, jak również podatnika, który nabył nowowybudowaną nieruchomość, potwierdził w wyroku WSA w Szczecinie (sygn. akt I SA/Sz 139/08, nieprawomocny).
Sąd uzasadniał, że użyte w art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych sformułowanie „istnienie budowli albo budynku” określa niewątpliwie pewien stan rzeczy, który jest stanem obiektywnym, całkowicie oderwanym od podmiotu władającego przedmiotem opodatkowania.
Sąd dodał także, że za przyjęciem poglądu, że w świetle przepisów art. 6 ust. 1 i 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy w odniesieniu do nowo wybudowanych budynków lub budowli będzie powstawał zawsze od początku roku następującego po roku, w którym zakończono budowę lub rozpoczęto użytkowanie przed ich ostatecznym wykończeniem przemawia nie tylko wykładnia językowa, ale także wykładnia funkcjonalna.

Preferencyjne opodatkowanie

WSA w Szczecinie stwierdził, że przyczyną zróżnicowania przez ustawodawcę momentu powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do obiektów nowo wybudowanych, leży zamiar preferencyjnego, ulgowego potraktowania nowo powstałych przedmiotów opodatkowania.
- Skoro celem ustawodawcy było wykorzystanie przepisu art. 6 ust. 2 do szczególnego traktowania nowych budowli i budynków, to nie może też budzić zastrzeżeń teza o konieczności takiego traktowania wszystkich budynków i budowli charakteryzujących się tymi samymi cechami (zakończenie budowy lub wcześniejsze rozpoczęcie użytkowania) – twierdzi sąd. Zatem preferencyjne podatkowo traktowanie nowo powstałych budynków lub budowli może mieć miejsce w stosunku do podmiotu, który je wybudował lub przed zakończeniem budowy użytkuje, jak również do podmiotu, który nabył nowowybudowane budynki lub budowle.

Podatnik, który wybudował lub nabył nową nieruchomość w ciągu 2009 roku zapłaci podatek od nieruchomości dopiero od 1 stycznia 2010 roku.