statystyki

Chcesz odliczyć VAT, kup samochód z kratką do końca roku

10.07.2009, 03:00

Resort finansów chce od 2010 roku odebrać na trzy lata odliczenie VAT od paliwa do aut. Od zakupu pojazdu osobowego będzie można odliczyć 60 proc. podatku, nie więcej niż 6 tys. zł. Zdaniem ekspertów takie rozwiązania są niedopuszczalne i wymierzone w podatników.

Reklama


Reklama


ANALIZA

Już 1 stycznia 2010 r. podatnicy mają zostać pozbawieni prawa do odliczania VAT od zakupu paliwa do samochodów osobowych. Będą też ograniczenia przy odliczaniu podatku od zakupu aut osobowych. Odliczyć będzie można 60 proc. VAT, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Oba rozwiązania, które znajdują się w najnowszej nowelizacji ustawy o VAT, mają obowiązywać tylko przez trzy lata. W 2013 roku Ministerstwo Finansów po raz kolejny ma pochylić się nad zmianą przepisów w tym zakresie.

Zdaniem ekspertów to absurdalne pomysły, które chronią jedynie budżet państwa. Cenę za tę reformę zapłacą podatnicy.

Skutki wyroku ETS

Nowelizacja ustawy o VAT w zakresie odliczania podatku od zakupu samochodów oraz paliw jest koniecznością. Zmianę tę wymusza wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w sprawie Magoora, który potwierdził, że obecne przepisy o VAT są sprzeczne z prawem unijnym. Organy podatkowe, większość sądów i niektórzy przedstawiciele doktryny uznają, że w tej sytuacji należy stosować przepisy uchylone, obowiązujące przed przystąpieniem Polski do Unii.

– Niestety, taki pogląd stanowi daleko idący kompromis z ideą państwa prawnego. Jedynym dobrym rozwiązaniem jest zmiana prawa – podkreśla Marek Bytof, doradca podatkowy, partner w kancelarii Taxways.

Pomysły rządowe

Druga strona medalu jest taka, że rząd gorączkowo poszukuje dodatkowych źródeł finansowania dziury budżetowej, co nie dziwi. Natomiast dziwi i niepokoi styl działania.

– Celem rządu jest co najmniej utrzymanie dogodnego budżetowo status quo. Aby ten cel zrealizować, musi znaleźć sposób na obejście wspomnianego wyroku ETS. Mam nadzieję, że Komisja Europejska nie da się wciągnąć w grę nastawioną na psucie prawa – argumentuje Marek Bytof.

Ministerialny projekt nowelizacji ustawy o VAT rozróżnia odliczanie VAT od zakupu paliwa i od zakupu samochodów osobowych. Andrzej Pośniak, doradca podatkowy w Kancelarii CMS Cameron McKenna, podkreśla, że podstawowym skutkiem proponowanych rozwiązań jest pozbawienie możliwości odliczania VAT od paliwa przez okres trzyletni, co jest niekorzystnym rozwiązaniem dla podatników. Po wyroku ETS w sprawie Magoora można odliczać VAT w pełnej wysokości.

– Podobnie należy oceniać ograniczenie wysokości odliczenia podatku naliczonego od zakupu nowych samochodów osobowych. Niewątpliwie byłaby to niekorzystna zmiana dla podatników – ocenia Andrzej Pośniak.

Jego zdaniem można przypuszczać, że omawiane rozwiązania legislacyjne motywowane są interesem fiskalnym państwa w czasie kryzysu gospodarczego. Powstaje jednak pytanie, czy rozwiązanie to rzeczywiście będzie miało charakter tymczasowy. W szczególności, czy od 2013 roku przywróceniu ulegną regulacje uprawniające do odliczenia VAT od nabytego paliwa i samochodów osobowych w pełnej wysokości.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • Prawo nabyte jest wciąż święte(2009-07-11 22:54) Odpowiedz 00

  na pewno nie w tym prl-u.o ile ktoś pamięta co oznacza PRL

 • Okeczuku(2009-07-12 23:15) Odpowiedz 00

  Mam proste pytanie - czyli jak kupie auto w tym roku - to będzie już prawo nabyte (czy jakoś tak) i będę mógł odliczać vat od paliwa niezależnie od nowych przepisów???

 • asd(2009-09-09 12:21) Odpowiedz 00

  Naszego kraju nie stać na takie wydatki. To jest oczywiste. Ja to rozumiem i akceptuję.

 • nn(2010-01-02 14:20) Odpowiedz 00

  złodzieje///!!!

 • Cze..małych przdsiebiorców(2009-07-24 13:58) Odpowiedz 00

  powołajmy portal www.wolnoscgospodarcza.pl

  i tam dzialajmy razem - bo te wszystkie organizacje działajace na rzecz przedisebirców to poukladane chlopaki i dziewczyny pijace na rautach z rzadzacymi każdej maści i smiejacy sie z takich drobnych przedsieborców jak my - kurde mol ta dogadana banda robi swoje biznesy w zaciszu salonów - wiec jedyne co mozemy zrobic to skrzyknac sie razem i budowac lobbing w UE i parlamencie inaczej jak ciemna masa beda nas dy...ać jak sobei chcą z kieliszkiem szampana postawionym na naszych wypietych posladkach...

 • aaataaam(2009-07-26 14:12) Odpowiedz 00

  I znowu będą nas Polaków bronic "obci" przed własnym nie-rządem. Jeżeli z góry wiadomo, że UE na to nie wyrazi zgody - rządamy wywalenia z roboty tych półgłówków, którzy to wymyślili, niedouczonych darmozjadów. Polsko do czego to doszło...

 • piotrasz(2009-07-14 13:42) Odpowiedz 00

  Z vatem jest tak, że jeśli kiedyś było inaczej, a dziś jest inaczej, to trzeba stosować przepisy po nowemu...
  Prawo nabyte można sobie głęboko schować, tak jest niestety.
  Ćwiczę to na sobie, gdy raz odzyskany vat od sprzętu do pracy, teraz bez gadania oddaję z powrotem fiskusowi, bo kiedys byłem na innej stawce vatu (tzn. 7% - dziś zwolnionej).
  Taka paranoja jest możliwa tylko w naszym kraju. Z samochodami będzie tak samo, a "mądre głowy" będą dalej wróżyć z fusów...

 • holo(2009-07-13 09:50) Odpowiedz 00

  Z ponizszej dyskusji wynika ze nie ejst to takie oczywiste. W ustawie z 2004 byly przepisy przejsciowe. A co jak teraz takich nie bedzie? :( http://www.forumleasing.pl/viewtopic.php?f=7&t=631

 • solo(2009-07-13 08:58) Odpowiedz 00

  okeczku-od paliwa nie
  to tylko od faktur ZAMKNIĘTEJ NA CZAS OKREŚLONY UMOWY LEASINGOWEJ.

 • p.o.KOMUNIZM PEŁNĄ GĘBĄ-mói ci to coś(2009-07-11 23:18) Odpowiedz 00

  cyt.Wikipedia
  liberalizm ekonomiczny - pogląd, który odrzuca wszelkie ograniczenia, które krępują wolny rozwój gospodarczy i wolną konkurencję na rynku, promując „państwo-minimum” tzn. państwo ograniczające swoją działalność do zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego, zewnętrznego oraz zajmowania się sprawami, którymi nie jest w stanie zająć się prywatny kapitał.

 • radosny lolan(2009-07-10 06:57) Odpowiedz 00

  Gratuluję wszystkim, którzy głosowali na PO. A tym co mają firmy o małych zyskach i odliczali Vat z paliwa ale dzięki temu jeszcze jakoś żyli, to życzę zapoznania się z adresem najbliższego Powiatowego Urzędu Pracy. Pozdrawiam

 • leasing(2009-07-10 17:28) Odpowiedz 00

  Umowa leasingowa z pewnością pozwoli na dalsze odpisywanie VAT od czynszu po ewentualnym zarejestrowaniu umowy w US. Prawo nabyte jest wciąż święte i póki co najgłubszy rząd nie porwie się na nie ...

 • normalka(2009-07-10 16:58) Odpowiedz 00

  Warszawskiemu WSA najwyraźniej zaszkodziło relatywnie bliskie sąsiedztwo MinFina, bowiem nie ma podstaw prawnych do stwierdzenia powrotu kratek (kratki zostały uchylone przez sejm), a nowa ustawa w zakresie tych ograniczeń nie może być stosowana z uwagi na sprzeczność z prawem UE. Konsekwencją tego jest możliwość pełnego odliczania VAT od każdego samochodu osobowego i paliwa do niego, a nie powrót "kratek". Nie można bowiem stosować prawa, które zostało uchylone z woli sejmu, bez względu na motywację posłów, czy projetodawców. Co do meritum, mam nadzieję, że KE nie zgodzi się na przejściowe ograniczenia, bo nie odniosą one takiego skutku, jaki chciałby osiągnąć rząd.

 • rabex(2009-07-10 15:46) Odpowiedz 00

  mam takie samo pytanie - co z leasingiem? Czy zostaną utrzymane odpisy od rat leasingowych (już raz tak było w 2004 roku i trzeba było zarejestrować umowę leasingową w skarbówce i można było dalej odpisywać aż do końca umowy - teraz jest inna sytuacja[kryzys] to mogą zrobić inaczej - tylko dlaczego jak zawsze zaskoczą nas na minus!!)
  Ale i tak co z tego jak zabiorą odpis od paliwa
  mam seicento 2 osobowe (homologacja A1) i dalej będę odpisywał vat od paliwa (mimo że samochód stoi w garażu już 2 lata) - ale pytam się po co takie kombinacje - czy odpis nie powinien być tak jak w przypadku innych narzędzi niezbędnych do uzyskania przychodu (zaczynając od przysłowiowego młotka czy wiertarki a na samolocie kończąc - jedyne logiczne kryterium zgodne z ustawa VAT - można odpisać jak prowadzi do uzyskania przychodu lub jest do jego uzyskania niezbędne) czy tak jak w innych państwach UE - np. niemcy - tam jest górna granica 25tysEuro i jest OK - nikt nie odpisze Porszaka (tylko w zakresie samochodów osobowych, tir-y i inne ciężarówki maja podobne przepisy jak u nas)

 • kupujący(2009-07-10 13:42) Odpowiedz 00

  Czy w przypadku jak zakupie auto z kratka jeszcze w tym roku w fomie leasunku np. na 3 lata, czy będe miał mozliwośc odliczania VATu od raty leasingowej w ciągu trwania okresu leasingu? Czy jest to prawo nabyte,które w momencie wejścia nowych przepisów nie ulegnie zniesieniu?

 • stanisław koliński(2009-07-10 13:00) Odpowiedz 00

  Roliczający 100% podatku naliczonego,z faktur nabycia aut i paliw do nich-a użtkujący je na potęgę do prywatnych celów /co jest zjawiskiem powszechnym/,wytłumaczcie-proszę,oburzonym pomysłem ministra-że tak musi być.PS.Co przepadnie w VAT i tak,w większości przypadków,trafi w "koszty uzyskania"...

 • dK(2009-07-10 11:00) Odpowiedz 00

  Taka ustawa byłaby sprzeczna znowu z prawem unijnym. Tonocy brzytwy się chwytają, ale po ewentualnej próbie wprowadzenia takiej ustawy znowu dojdzie do dyskomfortu tych co w zgodzie z prawem unii będą odliczali podatek. Myślę, ze to już nie tylko sprawa gospodarcza, ale wręcz naruszenie elementarnego prawa człowieka do bezpieczeństwa prawnego.

 • gas(2009-07-10 10:42) Odpowiedz 00

  paranoja. kupię dostawczaka-blaszaka boxera o DMC 3300 kg. I też nie będę mógł odliczać VAT?!!! Ale jak zwykle będzie zamęt i tak rząd zrobi swoje, bo przecież oni nie martwią się, że stoły będą mniej suto zastawione!!!
  może jakaś komitywa, jakieś obywatelskie i przedsiębiorcze działanie, aby nie dopuścić do następnego absurdu ?!!!

 • podatnik(2009-10-24 15:27) Odpowiedz 00

  Dlaczego rząd nie znajdzie innych form łatania dziury budżetowej?
  Za nieudolność polityków zapłaci po raz kolejny większość społeczeństwa.
  Zresztą czego się spodziewać po politykach notorycznie oszukujących Państwo np na rozliczeniu wyjazdów służbowych. Żenada

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama